Electrocompaniet ECI-6 DS

22.03.2013

Highendová kavalerie

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ S D/A PŘEVODNÍKEM A STREAMEREM ELECTROCOMPANIET ECI-6 DS 149 990 Kč

Novým přírůstkem norské značky Electrocompaniet je integrovaný zesilovač ECI-6 DS, který D/A převodník a streamer v éře digitální distribuce hudby povyšují na highendový komponent vše v jednom.

Ve třítisícové obci Tau kousek od přístavu Stavanger založili Matti Otala a Per Abrahamsen v roce 1973 firmu, která získala renomé skvělými zesilovači. ECI-6 DS z řady Classic, který je na trhu od října, vychází z integrovaného zesilovače ECI-5 Mk II (S&V 4/10), oba komponenty mají ostatně zepředu stejný design.

Zesilovač s vyšší kvalifikací

Mohutné, náležitě tuhé šasi vzpírají tři odpružené patky, černý čelní panel dostal předsádku ze silné desky leštěného organického skla a všechny kovové prvky mají nazlátlé eloxování. Mezi modrým displejem s hrubší bodovou matricí (ale dobře čitelnými znaky) a čtveřicí tlačítek ovladače Navigator (levé a pravé přepínají vstupy, horní a dolní regulují hlasitost) najdeme v dolní části síťový vypínač a kousek nad ním osobitou indikaci úrovně hlasitosti: její regulaci zajišťuje motoricky ovládaný potenciometr, kde poloze jezdce na odporové dráze odpovídá modrá LED dioda, „obíhající“ kolem loga ve tvaru řeckého písmene epsilon (nezaměňujte s podobným symbolem eura, značka Electrocompaniet tu byla dříve).
Zesilovač v symetrickém zapojení pracuje ve třídě AB. Zdroj používá robustní toroidní transformátor (500 VA) a usměrněné napětí filtruje baterie válcových elektrolytů s celkovou kapacitou 80 000 μF. Na chladiči napočítáme čtrnáct výkonových polovodičů včetně čtyř komplementárních dvojic tranzistorů MJW3281A a MJW1302A americké firmy ON Semiconductor. Trvalý výstupní výkon do osmiohmové zátěže představuje poctivých 2x 125 W, ale při nižší zátěži 2 ohmy dosahuje v každém kanále až 370 W. Zesilovač je mimořádně stabilní, podle výrobce zvládá i zátěž 0,5 ohmu, což ocení majitelé reprosoustav s kritickou hodnotou minimální impedance. Mezi další klady patří značná rychlost přeběhu, vysoký činitel tlumení a nepatrná zkreslení od harmonického přes přechodové až po intermodulační. Vstupy přepínají relátka, audiofilská konstrukce postrádá tónové korekce i sluchátkový výstup. U D/A převodníku se výrobce zmiňuje jen o vzorkovací frekvenci 192 kHz a rozlišení 24 bitů, obvodově zřejmě vychází z jediného externího D/A převodníku PD-1 (S&V 11/12).
Na zadním panelu najdeme čtyři velké konektory XLR, jež patří dvěma symetrickým přípojkám - vstupu pro CD přehrávač a výstupu z předzesilovače; pozlacenými konektory cinch jsou osazeny tři nesymetrické vstupy (včetně HT s fixním zesílením, jež vede přemostěním regulátoru hlasitosti), nesymetrický výstup z předzesilovače a dva náleží digitálním koaxiálním vstupům. Ty společně s oběma porty USB (typ A slouží flashkám a typ B propojení s PC) podporují signály do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů. Výčet digitálních vstupů uzavírají dva optické s TosLinky, jež limituje vzorkovací frekvence 96 kHz. Z dalších přípojek je třeba zmínit ethernetový konektor RJ-45 a zdířku pro anténu Wi-Fi. Nechybí ani jacky 3,5 mm se spínacím napětím 12 V nebo RS-232C, který bude k užitku třeba v instalacích inteligentních domů. Třípólovou zásuvku pro flexo šňůru doplňuje prakticky umístěné pojistkové pouzdro. K připojení reprosoustav slouží čtyři masivní německé terminály WBT, do nichž lze připojit kabely zakončené holými vodiči větších průřezů i banánky.

Stopou japonských miniatur

ECI-6 DS má výbavu, s níž umožňuje v domácích sítích streamování signálu ze všech myslitelných zdrojů s certifikací DNLA. Kvůli velkému displeji, který omezuje kapacita sedmi znaků, příslušenství obsahuje štíhlý dálkový ovladač ECT-4, pracující na rádiové frekvenci, s dobíjecím stojánkem. Jeho barevný LCD displej totiž zobrazuje informační tagy, datový tok i přesný čas a ještě zbývá místo na faksimile albového obalu, tedy pokud metadata nějaké výtvarno obsahují. S úhlopříčku 63 mm ho však pokoří i smartphone a ECI-6 DS by si zasloužil třeba aplikaci pro iPad.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Komponent Electrocompaniet doplnily reprosoustavy Sonus faber Venere 2.5 a CD přehrávač Denon DCD-725 jako transport. Kabeláž byla digitální signálová Cambridge Audio Dig 300 a reproduktorová Xsymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem použil CD Beethoven: Piano Concerto No.5 (Vivarte/Sony Music, 1998), Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2010) a The Singers Unlimited: Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006) i USB flashku s různými hi-res audiosoubory.

Netopýří ucho:

Zesilovač má neutrální, ale s odpovídající nahrávkou i vitální zvuk a dokonale kontroluje celé přenášené pásmo, což platí zvláště pro suverénní basy. Superlativy lze zobecnit pro hudbu z nejrůznějších zdrojů, zobrazení prostoru nahrávek a oddělení jednotlivých nástrojů jsou výtečné a výkonová rezerva uspokojí i náročné audiofily.

Proč ho koupit?

PRO:  výtečný zvuk, velká výkonová rezerva, maximalistické provedení
PROTI:  chybí phono vstup, firemní design nesedne každému

hodnocení: vynikající (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

ELECTROCOMPANIET ECI-6 DS

 • výstupní výkon:  2x 125 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  1- 150 000 Hz (pásmo neuvedeno)
 • celk.harm. zkreslení  <0,004 % (20 – 20 000 Hz)
 • odstup signál/šum výrobce neuvádí
 • šumové pozadí -135 dB (1 V, 20 – 20 000 Hz, symetrický vstup)
 • činitel tlumení >350 (8 ohmů)
 • výstupní impedance <0.02 ohmu
 • vstupy:  symetrický, 3x nesymetrický, 4x digitální (2x koaxiální, 2x optický), 2x USB (typy A i B), ethernet
 • výstupy:  symetrický pre-out, nesymetrický pre-out; Wi-Fi
 • digitální rozhraní:  RS-232C
 • příkon/Standby:  110 W (bez signálu)/1 W
 • rozměry (š x v x h):  46,5 x 13,5 x 40,5 cm
 • hmotnost:  20 kg

www.electrocompaniet.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga