Electrocompaniet ECI-6 DS

22.03.2013

Highendová kavalerie

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ S D/A PŘEVODNÍKEM A STREAMEREM ELECTROCOMPANIET ECI-6 DS 149 990 Kč

Novým přírůstkem norské značky Electrocompaniet je integrovaný zesilovač ECI-6 DS, který D/A převodník a streamer v éře digitální distribuce hudby povyšují na highendový komponent vše v jednom.

Ve třítisícové obci Tau kousek od přístavu Stavanger založili Matti Otala a Per Abrahamsen v roce 1973 firmu, která získala renomé skvělými zesilovači. ECI-6 DS z řady Classic, který je na trhu od října, vychází z integrovaného zesilovače ECI-5 Mk II (S&V 4/10), oba komponenty mají ostatně zepředu stejný design.

Zesilovač s vyšší kvalifikací

Mohutné, náležitě tuhé šasi vzpírají tři odpružené patky, černý čelní panel dostal předsádku ze silné desky leštěného organického skla a všechny kovové prvky mají nazlátlé eloxování. Mezi modrým displejem s hrubší bodovou matricí (ale dobře čitelnými znaky) a čtveřicí tlačítek ovladače Navigator (levé a pravé přepínají vstupy, horní a dolní regulují hlasitost) najdeme v dolní části síťový vypínač a kousek nad ním osobitou indikaci úrovně hlasitosti: její regulaci zajišťuje motoricky ovládaný potenciometr, kde poloze jezdce na odporové dráze odpovídá modrá LED dioda, „obíhající“ kolem loga ve tvaru řeckého písmene epsilon (nezaměňujte s podobným symbolem eura, značka Electrocompaniet tu byla dříve).
Zesilovač v symetrickém zapojení pracuje ve třídě AB. Zdroj používá robustní toroidní transformátor (500 VA) a usměrněné napětí filtruje baterie válcových elektrolytů s celkovou kapacitou 80 000 μF. Na chladiči napočítáme čtrnáct výkonových polovodičů včetně čtyř komplementárních dvojic tranzistorů MJW3281A a MJW1302A americké firmy ON Semiconductor. Trvalý výstupní výkon do osmiohmové zátěže představuje poctivých 2x 125 W, ale při nižší zátěži 2 ohmy dosahuje v každém kanále až 370 W. Zesilovač je mimořádně stabilní, podle výrobce zvládá i zátěž 0,5 ohmu, což ocení majitelé reprosoustav s kritickou hodnotou minimální impedance. Mezi další klady patří značná rychlost přeběhu, vysoký činitel tlumení a nepatrná zkreslení od harmonického přes přechodové až po intermodulační. Vstupy přepínají relátka, audiofilská konstrukce postrádá tónové korekce i sluchátkový výstup. U D/A převodníku se výrobce zmiňuje jen o vzorkovací frekvenci 192 kHz a rozlišení 24 bitů, obvodově zřejmě vychází z jediného externího D/A převodníku PD-1 (S&V 11/12).
Na zadním panelu najdeme čtyři velké konektory XLR, jež patří dvěma symetrickým přípojkám - vstupu pro CD přehrávač a výstupu z předzesilovače; pozlacenými konektory cinch jsou osazeny tři nesymetrické vstupy (včetně HT s fixním zesílením, jež vede přemostěním regulátoru hlasitosti), nesymetrický výstup z předzesilovače a dva náleží digitálním koaxiálním vstupům. Ty společně s oběma porty USB (typ A slouží flashkám a typ B propojení s PC) podporují signály do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů. Výčet digitálních vstupů uzavírají dva optické s TosLinky, jež limituje vzorkovací frekvence 96 kHz. Z dalších přípojek je třeba zmínit ethernetový konektor RJ-45 a zdířku pro anténu Wi-Fi. Nechybí ani jacky 3,5 mm se spínacím napětím 12 V nebo RS-232C, který bude k užitku třeba v instalacích inteligentních domů. Třípólovou zásuvku pro flexo šňůru doplňuje prakticky umístěné pojistkové pouzdro. K připojení reprosoustav slouží čtyři masivní německé terminály WBT, do nichž lze připojit kabely zakončené holými vodiči větších průřezů i banánky.

Stopou japonských miniatur

ECI-6 DS má výbavu, s níž umožňuje v domácích sítích streamování signálu ze všech myslitelných zdrojů s certifikací DNLA. Kvůli velkému displeji, který omezuje kapacita sedmi znaků, příslušenství obsahuje štíhlý dálkový ovladač ECT-4, pracující na rádiové frekvenci, s dobíjecím stojánkem. Jeho barevný LCD displej totiž zobrazuje informační tagy, datový tok i přesný čas a ještě zbývá místo na faksimile albového obalu, tedy pokud metadata nějaké výtvarno obsahují. S úhlopříčku 63 mm ho však pokoří i smartphone a ECI-6 DS by si zasloužil třeba aplikaci pro iPad.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Komponent Electrocompaniet doplnily reprosoustavy Sonus faber Venere 2.5 a CD přehrávač Denon DCD-725 jako transport. Kabeláž byla digitální signálová Cambridge Audio Dig 300 a reproduktorová Xsymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem použil CD Beethoven: Piano Concerto No.5 (Vivarte/Sony Music, 1998), Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2010) a The Singers Unlimited: Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006) i USB flashku s různými hi-res audiosoubory.

Netopýří ucho:

Zesilovač má neutrální, ale s odpovídající nahrávkou i vitální zvuk a dokonale kontroluje celé přenášené pásmo, což platí zvláště pro suverénní basy. Superlativy lze zobecnit pro hudbu z nejrůznějších zdrojů, zobrazení prostoru nahrávek a oddělení jednotlivých nástrojů jsou výtečné a výkonová rezerva uspokojí i náročné audiofily.

Proč ho koupit?

PRO:  výtečný zvuk, velká výkonová rezerva, maximalistické provedení
PROTI:  chybí phono vstup, firemní design nesedne každému

hodnocení: vynikající (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

ELECTROCOMPANIET ECI-6 DS

 • výstupní výkon:  2x 125 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  1- 150 000 Hz (pásmo neuvedeno)
 • celk.harm. zkreslení  <0,004 % (20 – 20 000 Hz)
 • odstup signál/šum výrobce neuvádí
 • šumové pozadí -135 dB (1 V, 20 – 20 000 Hz, symetrický vstup)
 • činitel tlumení >350 (8 ohmů)
 • výstupní impedance <0.02 ohmu
 • vstupy:  symetrický, 3x nesymetrický, 4x digitální (2x koaxiální, 2x optický), 2x USB (typy A i B), ethernet
 • výstupy:  symetrický pre-out, nesymetrický pre-out; Wi-Fi
 • digitální rozhraní:  RS-232C
 • příkon/Standby:  110 W (bez signálu)/1 W
 • rozměry (š x v x h):  46,5 x 13,5 x 40,5 cm
 • hmotnost:  20 kg

www.electrocompaniet.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga