Electrocompaniet EMP 2

22.06.2012

Electrocompaniet EMP 2

Multiformátovými přehrávači je trh v poslední době doslova zaplavován. Pozoruhodné je, že ty nejlepší (Lexicon, Primare Theta, MSB Technology…) jsou postaveny na základě vynikajících OEM produktů kalifornské firmy OPPO. Pravděpodobně to bude tím, že základní vlastnosti BD přehrávačů OPPO jsou stabilní snímací mechanika, vynikající ovládací software a výborné obrazové reprodukční vlastnosti.

Na druhou stranu ortodoxní zvukové firmy využívají multiformátový OPPO základ, ale většinou dodávají vlastní audiočást nebo alespoň její stereofonní cestu, včetně převodníků a výstupních zesilovačů, případně „analogové“ napájecí zdroje.

Norský přehrávač Electrokompaniet EMP 2 je dalším z této skupiny. Má pochopitelně pevnou ocelovou
konstrukci včetně silného, masivního krytu, přední panel z organického skla a na něm minimum ovládacích prvků. Ovládání je pouhými čtyřmi tlačítky na čelním panelu a docela to stačí. Tlačítka si můžete zvolit stříbrná nebo dokonce pozlacená, pochopitelně s cenovým dopadem. Napájecí zdroj je pulzní s rozděleným napájením pro jednotlivé funkční bloky. Video obvody a obvody řízení jsou převzaty od firmy OPPO. Převzorkovací obvody a digitálně analogové převodníky stereofonní cesty jsou včetně XLR výstupů výsledkem vývoje Electrocompaniet. Na zvukové desce jsou použity obvody Burr Brown SRC 4193 jako asynchronní upsampler a Cyrrus Logic CS4398/ Delta Sigma digitálně analogové převodníky. Digitální signály jsou před převodem na analogové převzorkovány na 192 kHz/24 bit. Signál DSD je dekódován odděleně. Podstatná jsou přípojná místa na zadním panelu. Hlavní je pochopitelně HDMI výstup. U EMP 2 jsou, stejně jako u většiny OPPO modifikací, dva nezávislé výstupy. Audio výstupy jsou oddělené nesymetrické pro kino 5.1 a 7.1 (na cinch zásuvkách) a symetrické pro stereofonní reprodukční zařízení (zásuvky XLR). K dispozici jsou kompozitní a komponentní video výstupy a koaxiální a optický audio výstup.

Pochopitelně pro využití vícekanálového výstupu je přehrávač vybaven všemi nezbytnými dekodéry až po
Dolby True HD a DTS HD Master. Kromě mechanických nosičů záznamu je možné pro reprodukci využívat USB vstup, vstup pro připojení externího E-Sata disku a síťové LAN připojení. Tak je přehrávač využitelný jako univerzální multimediální interface. Mechanika zkonzumuje všechny v současné době dostupné disky CD, HDCD, SACD, DVD-A, DVD-V, BD a BD-3D. Snad jsem na nic nezapomněl, a pokud ano, přehrávač to stejně přehraje. Schopnosti přehrávače jej zařazují mezi perspektivní přístroje, překlenující dobu mechanických záznamů a síťových komunikací. Zásuvka pohonu se pohybuje svižně a přesvědčivě, žádné skřípání, pazvuky nebo kroucení. Načtení jakéhokoliv disku audio nebo video až po samotnou reprodukci je do patnácti sekund. Všechny moje testovací disky byly přehrávány bez jakýchkoliv problémů včetně formátu DVD-A 192 kHz/24 bit.

Dálkový ovladač je identický s originálním ovladačem OPPO. Jediný rozdíl je v nefunkčnosti regulace hlasitosti na stereofonním výstupu, proč také! Obrazová kvalita z BD, ale i z DVD-V je vynikající a EMP2 bude v tomto směru těžko hledat konkurenci.

Mne pochopitelně zajímá zvuk, a ten je výborný. SACD a DVD-A jsou reprodukovány skutečně vzorně.
Stejně tak jako záznamy CD a HDCD (nesmíte je zapomenout v menu povolit). O spektrální nevyváženosti nebo zkreslení nemusíte vůbec přemýšlet, to jsou u EMP 2 vlastnosti pod prahem rozeznatelnosti. Prostor je přenášen realisticky se stabilní lokalizací jednotlivých nástrojů.

Připojení k HD serveru nemělo problémy ani „po drátě“ (LAN), ani po Wi-Fi. Musíte jen počkat, než se
načtou základní data, a pak všechno funguje naprosto jednoduše. Hudba jak ze souborů iTunes, tak FLAC je stejně vynikající jako z disků. Stejné je to s filmy i v HD kvalitě a surfováním ve vašich fotoalbech. Podobně úspěšní budete s přehráváním programů uložených na USB Flash Memory, jen je nepříjemné, že USB konektor je pouze na zadním panelu. Řešením je použití prodlužovacího kabelu, který je v příslušenství - jen je to další překážející kabel. Stejně jako u přehrávače Primare BD 32, testovaném v minulém čísle AV, jsou v hlavním menu k dispozici prohlížeče YouTube a internet a pro nás nefunkční připojení k distribučním firmám.

Multiformátový přehrávač Electrocompaniet EMP2 je vynikající reprodukční přístroj, který vyhoví nejvyšším poslechovým požadavkům. Svým designem plně zapadá mezi výrobky norského výrobce.

Miroslav Láb

SPECIFIKACE  ELECTROCOMPANIET EMP-2

  • Přehrává: CD, HDCD, SACD, DVDA, DVD-V, Jpeg foto, FLACK, MP3, AAC, avi, DivX…
  • Výstupy audio analogové/digitální: 7.1 cinch, stereo symetrický XLR/ SPDIF, Toslink
  • Datové vstupy: Ethernet, USB, USB/WiFi, e-SATA
  • Video výstupy digitální/analogové: 2x HDMI 1.4/komponentní, kompozitní
  • Ovládání: RS-232, 1x IR
  • Rozměry/hmotnost: 466 x 93 x 316 mm/10 kg
  • Cena: 74.990 Kč

VERDIKT

Výborná konstrukce, snadná obsluha, kvalitní zvuk, dostatek přípojných míst a výstup na subwoofer.

  Vzhledem k ceně nelze mít výhrady.

Zvuk stereo:   100%
Zvuk vícekanál:  100%
Vyváženost:   100%
Prostorovost:  100%
Obraz:  100%
Výbava:   95%
Ovládání:  90%
Provedení:  95%

KATEGORIE

do 200.000 Kč:  98%

www.electrocompaniet.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga