Elipson Heritage XLS 11 a Heritage XLS 15

20.06.2023

Ozvěny zlatých časů

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ELIPSON HERITAGE XLS 11 (31 990,-) A HERITAGE XLS 15 (59 990,-)

Reprosoustavy ze sedmdesátých let v poslední době inspirují konstruktéry mnoha značek k moderním variacím. Této retro vlně neunikla ani francouzská značka Elipson, která letos představila dva třípásmové stojanové modely XLS 11 a XLS 15 z nové řady Heritage.

Zmíněný trend pomáhaly vytyčit třeba značky Wharfedale s třípásmovkami Linton Heritage (S&V 8/19) nebo JBL s dvoupásmovkami L82 Classic, resp. L52 Classic. První soustavy převzaly z dobových konstrukcí středotónový kalotový měnič, druhé pak otočný přepínač tónových korekcí s malým zdvihem pro doladění kmitočtové charakteristiky podle osobního gusta. Tyto prvky nechybí ani u novinek značky Elipson. Termín odkaz („heritage“) není v jejím případě nadsazený, protože mezi aktivními francouzskými společnostmi je nejstarší. Firma Cabasse sice vznikla už v roce 1950, tedy o rok dříve, ale prenatální fáze značky Elipson sahá až do roku 1938, kdy začínala pod názvem Multimoteur. Renomé jí získávaly od padesátých let právě reprosoustavy, kterým dával jejich duchovní otec Joseph León podobu zvukových reflektorů, mušlí či koulí.

Neobvyklé tvary nebyly samoúčelné, takže její špičkové soustavy skončily i v Pařížské opeře nebo studiích veřejnoprávní ORTF. Za zmínku určitě stojí, že dělené ozvučnice poprvé využila právě značka Elipson, od níž tento koncept teprve na konci sedmdesátých let převzala společnost Bowers & Wilkins pro podlahové modely z referenční řady 800.

Hrají pěkně od podlahy

Modely XLS 11 a XLS 15 mají tolik společných prvků, že se „tuplovaný“ test přímo nabízel. Shodné je hned jediné provedení, které spojuje kabinety s povrchovou úpravou ořechovou dýhou s magneticky aretovanými ochrannými rámečky, potaženými černou průzvučnou tkaninou. Stěny kabinetů, jež uvnitř tlumí syntetické rouno, tvoří silné dřevovláknité desky a konstrukci dále zpevňují vnitřní žebra. Vzhledem k rozdílným rozměrům velikosti ozvučnic se oba modely liší koncepcí stojánků, jež směrují akustické osy reprosoustav k uším sedícího posluchače.

Kompaktnější třípásmovky XLS 11 v příslušenství disponují typem XLS Stand 1, vyrobeným ze silné ocelové pásoviny v černém nástřiku, který soustavy pozvedne do výšky 220 mm a nakloní je pod úhlem 5° vzhůru. U většího modelu XLS 15 nízký stojánek o maximální výšce cca 50 mm kabinety směruje vzhůru pod úhlem 7°. Stojany je třeba k ozvučnicím v obou případech pevně přišroubovat, akustickou vazbu s místností omezují pouze silné pryžové podložky. Do větších místností lze k modelu XLS 15 dokoupit vyšší stojánky z ocelových jeklů.

Oba modely jsou osazené bez výjimky firemními měniči. Shoda panuje u mírně excentricky uspořádané středovýškové sekce (soustavy se však nevyrábějí jako levá a pravá), kterou tvoří tweeter s hedvábnou kalotou (ø 22 mm), převzatý z referenční série Prestige Facet, a pro řadu Heritage navržený středotónový měnič s impregnovanou textilní kalotou (ø 55 mm), vyzařující do mělkého, ale poměrně širokého zvukovodu. Rozdílový prvek představují odlišně dimenzované woofery obdobné konstrukce, zatímco u dostupnějšího modelu XLS 11 zvolili konstruktéři osmipalcový typ (ø 210 mm), dvojnásobný objem ozvučnic si u větších třípásmovek XLS 15 vyžádal dnes už zřídka slýchaný dvanáctipalcový „basák“ (ø 300 mm). Woofery disponují kónickými membránami z celulózové vlákniny, jež s koši spojuje pryžové vlnky s velkým zdvihem. Magnety všech měničů jsou feritové.

Oba modely jsou na čelních stěnách poblíž levého horního rohu vybavené otočnými přepínači tónových korekcí, jež umožňují zvýraznit středy a výšky v rozsahu ±1 dB (připojené charakteristiky jsou hlavně ilustrativní, větší vypovídací hodnotu nemají). Dlužno však poznamenat, že nejlépe oba modely hrají s tónovými korekcemi v poloze 0 dB.Trubice bassreflexových rezonátorů ústí pod přepínači tónových korekcí, což oba modely zvýhodňuje při umístění v menších místnostech, kde lze navíc u soustav XLS 15 regulovat také basy, a sice akustickým zaslepením bassreflexových otvorů přibalenými molitanovými zátkami.

O basy nemají nouzi

Elektrické výhybky odpovídají vesměs zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu), pouze na straně tweeterů jde o zapojení 3. řádu (se strmostí -18 dB/oktávu). U soustav XLS 11 pracují s dělicími kmitočty 850 Hz a 5 000 Hz, u top modelu XLS 15 se mění pouze dolní dělicí kmitočet, který klesá na 700 Hz, velké woofery tak z nemalé části pokrývají rovněž střední pásmo. K propojení se zesilovačem slouží vždy dva izolované šroubovací terminály, zapuštěné na zadních stěnách ve střední části kousek nad základnou; poradí si s kabely zakončenými holými vodiči větších průřezů i banánky.

Oba modely z řady Heritage už v basech (v tolerančním pásmu ±3 dB) zasahují do druhé nejhlubší kontra oktávy: její reprezentativnější pokrytí samozřejmě nabízejí větší třípásmovky Heritage XLS 15, které už obsáhnou všechny tóny kontrabasu, resp. basové kytary, které jsou v rytmických sekcích napříč hudebními žánry víceméně všudypřítomné. Nabízejí zároveň nadprůměrnou charakteristickou citlivost 92 dB, ale větší nároky na výkonovou rezervu zesilovače nemají ani dostupnější soustavy XLS 11, jejichž charakteristická citlivost 90 dB představuje slušný standard (obě hodnoty platí pro 1 W a 1 m). Plusem je také „univerzální“ jmenovitá impedance 6 Ω, jejíž minimum u obou modelů neklesá pod polovinu jmenovitá hodnoty. Je zjevné, že soustavy z řady Heritage jsou pro většinu zesilovačů přátelskou zátěží.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti HiFi studio TYKON, kde reprosoustavy doplnily výkonové monobloky AVM Ovation SA 8.3, předzesilovač a D/A převodník EMM Labs DV2 a streamer EMM Labs NS1. Kabeláž byla značky Acrolink. Napětí ošetřil síťový filtr Shunyata Research Everest 8000. Jako testovací jsem vybral z nabídky vyššího tarifu streamovací služby Tidal HiFi Plus skladby z alb The Beatles: Abbey Road / Anniversary Edition (Apple Records, reed. 2019), Jeff Beck: Emotion & Commotion (ATCO, 2010), Petra Haden And Bill Frisell (Songline/Tonefield, 2004), Herbie Hancock: Head Hunters (Columbia, 1973), Georg Friedrich Händel: Messiah / La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho

Soustavy Elipson z řady Heritage se vyznačují čistým vyváženým zvukem, který má oporu v pevných středních basech, jež mají u větších třípásmovek XLS 15 už bezmála fyzický rozměr. Střední pásmo je detailně prokreslené, přirozené zřetelné výšky postrádají sebemenší zdůraznění, nikdy však nechybí. Analytické schopnosti převyšují muzikální projev napříč různými žánry a zvláště fenomenální dynamika potěší nejenom skalní rockery. Tuto kvalitu však naštěstí soustavy nepředváději samoúčelně a nezavírají si tak dveře kupříkladu ve vážné hudbě. Hudební scéna je široká, zasahuje však už zčásti i do hloubky, což přispívá k přesnější lokalizaci nástrojů. Zvukový obraz si zachovává zřetelné kontury i při vysokých hladinách hlasitosti a zvláště soustavy XLS 15 neztrácejí nadhled nad reprodukcí členitých nahrávek. 

HODNOCENÍ

PRO: tuhé ozvučnice; bassreflex ústí vpředu; stojany v příslušenství
PROTI: tónové korekce, které umí nadělat víc škody než užitku

XLS 11 VYNIKAJÍCÍ (9) - zvuk (9), provedení (10)


XLS 15 VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

XLS 11

  • Typ:  3pásmová, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 45 – 25 000 Hz (±3 dB)
  • Impedance jmen. / min.:  6 Ω / 3 Ω (2 400 Hz)
  • Charakteristická citlivost: 90 dB (1 W/1 m)
  • Dělicí kmitočet: 850 Hz, 5 000 Hz
  • Trvalá zatížitelnost: 130 W
  • Doporučený výkon zesilovače: 50 – 150 W/kanál (6 Ω)
  • Rozměry (š x v x h): 32 x 56 x 27,8 cm (včetně terminálů)
  • Hmotnost: 17 kg/ks

XLS 15

  • Typ: 3pásmová, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 40 – 25 000 Hz (±3 dB)
  • Impedance jmen. / min.: 6 Ω / 3,2 Ω (2 400 Hz)
  • Charakteristická citlivost: 92 dB (1 W/1 m)
  • Dělicí kmitočet: 700 Hz, 5 000 Hz
  • Trvalá zatížitelnost: 200 W
  • Doporučený výkon zesilovače: 50 – 200 W/kanál (6 Ω)
  • Rozměry (š x v x h): 42 x 73 x 33,9 cm (včetně terminálů)
  • Hmotnost: 28 kg/ks

www.en.elipson.com/heritage

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga