Elipson Planet L

Sférický revival

Reproduktorová soustava Elipson Planet L

Dvoupásmové soustavy Planet L vybavila francouzská firma Elipson koaxiálním reproduktorem, kulovou ozvučnicí a přiblížila se tak ideálu bodového zdroje zvuku. Elegantní „regálovky“ jsou stylové, nadčasové    a funkční, protože hrají opravdu dobře. Co si přát víc!

Loni představil navenek podobné retro německý Grundig, který u reprosoustavy Audiorama 9000 (9/09) vycházel z modelu Kugelstrahler 700. Ten měl premiéru v roce 1969, stejně jako kulová soustava Elipson AS 30, jež se stala předobrazem pro model Planet L. Také francouzská firma má totiž tradici: vznikla v roce 1938 na pařížském předměstí Ivry, aby od 50. let vyráběla často netradiční reprosoustavy, kterým jejich duchovní otec Joseph León dával podobu zvukových reflektorů, mušlí i koulí. Značka udržovala jednotu obsahu a formy, takže její špičkové soustavy nechyběly ani ve studiích ORTF či v Pařížské opeře. Za zmínku snad ještě stojí,     že oddělené ozvučnice poprvé použila právě firma Elipson, od níž koncept na konci 70. let převzali u B&W pro top modely z řady 800.                                                  

V jednoduchosti je síla

Kabinet bassreflexových soustav tvoří s odnímatelným krytem, který má pod drátěnou síťkou tenký vrchlík           z průzvučného polyuretanu, téměř dokonalou kuloplochu. Skořepinu, velmi tuhou už díky svému tvaru, tvoří kompozitní materiál, takže parazitní rezonance nemají větší šanci (dříve Francouzi experimentovali s plasty,   ale opustili je pro méně přesvědčivé mechanické vlastnosti). S pravými úhly zmizelo i nebezpečí vzniku vnitřního stojatého vlnění, což představuje ideální podmínky pro koaxiální reproduktor o průměru 165 mm: středobasová sekce má kónickou membránu z impregnovaného papíru a feritový magnet, souosá vysokotónová sekce používá hedvábnou kalotu o průměru 25 mm, poháněnou magnetickým obvodem              z neodymia. Vzadu jsou kousek pod bassreflexovým otvorem vyvedeny dva šroubovací terminály, jež si poradí jak s holými vodiči větších průřezů, tak banánky.

Odhmotnění magneticky stíněných soustav je vyřešeno originálně, „spiky“ zde nehledejte, akustickou vazbu     s poslechovou místností omezuje hliníkové mezikruží s filcovými dosedacími plochami po obou stranách, takže nehrozí poškrábání nábytku, ani hladkého povrchu samotných soustav; jeho další výhodu představuje možnost přesného směrování soustav prakticky v libovolném směru. Exkluzivitu soustav podtrhuje robustní stojany z kartáčované oceli (pár za 6000 Kč), s nimiž základny povyrostou do výšky 830 mm, což odpovídá ose koaxiálního měniče v rovině uší sedícího posluchače průměrného vzrůstu. Variabilitu soustav brzy rozšíří ještě nabídka konzol pro montáž na stěnu i zavěšení ke stropu. Protože jde o designové exempláře, vybírat lze ze tří odstínů laku vysokého lesku: akord černé, bílé a červené uspokojí i bytové architekty. Tyhle Francouzky jsou prostě šarmantní, ke každé je přibalený pár bílých rukaviček jako do tanečních, ale ještě si musíme říct to hlavní: jak hrají?

Pastva také pro uši

Mezi největší klady koaxiálních reproduktorů s dobře sfázovanými membránami patří koherentní, tedy spojitý zvuk, který se blíží ideálnímu bodovému zdroji. Soustavy Planet L proto dokáží zcela mimořádně zobrazit prostor nahrávky v pravolevém i předozadním směru. Jinak se vyznačují věcným, detailním i kmitočtově vyváženým projevem. Výšky mají průzračné, basy jisté a překvapí i jejich zastoupení (stačí oprášit základy matematiky a zjistíte, že objem kompaktních soustav dosahuje skoro 9 litrů).

Na závěr bude dobré zmínit, jak je to se zdánlivou podobností soustav Grundig Audiorama 9000 a Elipson Planet L. Jejich koncepce jsou odlišné. Zatímco do obýváku postačí jediná soustava Audiorama 9000, která má za úkol vytvořit především rovnoměrné zvukové pole, dvoupásmovky Planet L představují plnokevné audiomonitory s přesahy do světa hifi.

Pavel Víšek

Hodnocení:                                                                                                                                                                             vynikající (10) – zvuk (10), provedení (10)
„VÝHODNÝ NÁKUP“

Proč si je koupit?
Kvality soustav ocení každý, kterému nestačí pouze zjištění, že výjimečně vypadají. Ony také výjimečně hrají!

ELIPSON PLANET L

  • typ 2pásmová s bassreflexem
  • kmitočtový rozsah 48–20 000 Hz (±3 dB)
  • jmen. impedance 6 ohmů
  • char. citlivost 90 dB/W/m
  • dělicí kmitočet 3 800 Hz
  • příkon max. 60 W
  • rozměry (průměr) 29 cm
  • hmotnost 7 kg/ks

www.elipson.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga