Elipson Planet L

Sférický revival

Reproduktorová soustava Elipson Planet L

Dvoupásmové soustavy Planet L vybavila francouzská firma Elipson koaxiálním reproduktorem, kulovou ozvučnicí a přiblížila se tak ideálu bodového zdroje zvuku. Elegantní „regálovky“ jsou stylové, nadčasové    a funkční, protože hrají opravdu dobře. Co si přát víc!

Loni představil navenek podobné retro německý Grundig, který u reprosoustavy Audiorama 9000 (9/09) vycházel z modelu Kugelstrahler 700. Ten měl premiéru v roce 1969, stejně jako kulová soustava Elipson AS 30, jež se stala předobrazem pro model Planet L. Také francouzská firma má totiž tradici: vznikla v roce 1938 na pařížském předměstí Ivry, aby od 50. let vyráběla často netradiční reprosoustavy, kterým jejich duchovní otec Joseph León dával podobu zvukových reflektorů, mušlí i koulí. Značka udržovala jednotu obsahu a formy, takže její špičkové soustavy nechyběly ani ve studiích ORTF či v Pařížské opeře. Za zmínku snad ještě stojí,     že oddělené ozvučnice poprvé použila právě firma Elipson, od níž koncept na konci 70. let převzali u B&W pro top modely z řady 800.                                                  

V jednoduchosti je síla

Kabinet bassreflexových soustav tvoří s odnímatelným krytem, který má pod drátěnou síťkou tenký vrchlík           z průzvučného polyuretanu, téměř dokonalou kuloplochu. Skořepinu, velmi tuhou už díky svému tvaru, tvoří kompozitní materiál, takže parazitní rezonance nemají větší šanci (dříve Francouzi experimentovali s plasty,   ale opustili je pro méně přesvědčivé mechanické vlastnosti). S pravými úhly zmizelo i nebezpečí vzniku vnitřního stojatého vlnění, což představuje ideální podmínky pro koaxiální reproduktor o průměru 165 mm: středobasová sekce má kónickou membránu z impregnovaného papíru a feritový magnet, souosá vysokotónová sekce používá hedvábnou kalotu o průměru 25 mm, poháněnou magnetickým obvodem              z neodymia. Vzadu jsou kousek pod bassreflexovým otvorem vyvedeny dva šroubovací terminály, jež si poradí jak s holými vodiči větších průřezů, tak banánky.

Odhmotnění magneticky stíněných soustav je vyřešeno originálně, „spiky“ zde nehledejte, akustickou vazbu     s poslechovou místností omezuje hliníkové mezikruží s filcovými dosedacími plochami po obou stranách, takže nehrozí poškrábání nábytku, ani hladkého povrchu samotných soustav; jeho další výhodu představuje možnost přesného směrování soustav prakticky v libovolném směru. Exkluzivitu soustav podtrhuje robustní stojany z kartáčované oceli (pár za 6000 Kč), s nimiž základny povyrostou do výšky 830 mm, což odpovídá ose koaxiálního měniče v rovině uší sedícího posluchače průměrného vzrůstu. Variabilitu soustav brzy rozšíří ještě nabídka konzol pro montáž na stěnu i zavěšení ke stropu. Protože jde o designové exempláře, vybírat lze ze tří odstínů laku vysokého lesku: akord černé, bílé a červené uspokojí i bytové architekty. Tyhle Francouzky jsou prostě šarmantní, ke každé je přibalený pár bílých rukaviček jako do tanečních, ale ještě si musíme říct to hlavní: jak hrají?

Pastva také pro uši

Mezi největší klady koaxiálních reproduktorů s dobře sfázovanými membránami patří koherentní, tedy spojitý zvuk, který se blíží ideálnímu bodovému zdroji. Soustavy Planet L proto dokáží zcela mimořádně zobrazit prostor nahrávky v pravolevém i předozadním směru. Jinak se vyznačují věcným, detailním i kmitočtově vyváženým projevem. Výšky mají průzračné, basy jisté a překvapí i jejich zastoupení (stačí oprášit základy matematiky a zjistíte, že objem kompaktních soustav dosahuje skoro 9 litrů).

Na závěr bude dobré zmínit, jak je to se zdánlivou podobností soustav Grundig Audiorama 9000 a Elipson Planet L. Jejich koncepce jsou odlišné. Zatímco do obýváku postačí jediná soustava Audiorama 9000, která má za úkol vytvořit především rovnoměrné zvukové pole, dvoupásmovky Planet L představují plnokevné audiomonitory s přesahy do světa hifi.

Pavel Víšek

Hodnocení:                                                                                                                                                                             vynikající (10) – zvuk (10), provedení (10)
„VÝHODNÝ NÁKUP“

Proč si je koupit?
Kvality soustav ocení každý, kterému nestačí pouze zjištění, že výjimečně vypadají. Ony také výjimečně hrají!

ELIPSON PLANET L

  • typ 2pásmová s bassreflexem
  • kmitočtový rozsah 48–20 000 Hz (±3 dB)
  • jmen. impedance 6 ohmů
  • char. citlivost 90 dB/W/m
  • dělicí kmitočet 3 800 Hz
  • příkon max. 60 W
  • rozměry (průměr) 29 cm
  • hmotnost 7 kg/ks

www.elipson.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

27.03.2020

Integrovaný zesilovač ECI 80D

Nejnovější přírůstek do nabídky norské značky Electrocompaniet, v její skupině tradičních komponentů, označované jako „Classic Line“, představuje základní či ekonomický (jak říkávají v anglicky mluvících končinách „entry-level“) integrovaný zesilovač ECI 80D.

... více

21.03.2020

Zesilovač Copland CSA 100

Čerstvý počin konstruktérů značky Copland kombinuje výhodné vlastnosti zesílení elektronek a tranzistorů v zapojení, kde spolu oba typy obvodů efektivně spolupracují. CSA 100 je plně vybavený zesilovač s dostatečnou výkonovou rezervou.

... více

13.02.2020

Monitory Falcon Acoustics BBC LS3/5a

Nejnovější Falcon je živější a zpívá čistěji než kterékoli jiné LS3/5a, které jsem slyšel. Podle mého sluchu se toto nové, energií nabité vydání zdá být „neviditelnější“, tonálně lépe vyladěné, méně „nešťastně“ nebo „zvláštně“ zkreslené, než jakékoli jiné reprosoustavy za rozumnou cenu... 

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga