Elipson Planet L

Sférický revival

Reproduktorová soustava Elipson Planet L

Dvoupásmové soustavy Planet L vybavila francouzská firma Elipson koaxiálním reproduktorem, kulovou ozvučnicí a přiblížila se tak ideálu bodového zdroje zvuku. Elegantní „regálovky“ jsou stylové, nadčasové    a funkční, protože hrají opravdu dobře. Co si přát víc!

Loni představil navenek podobné retro německý Grundig, který u reprosoustavy Audiorama 9000 (9/09) vycházel z modelu Kugelstrahler 700. Ten měl premiéru v roce 1969, stejně jako kulová soustava Elipson AS 30, jež se stala předobrazem pro model Planet L. Také francouzská firma má totiž tradici: vznikla v roce 1938 na pařížském předměstí Ivry, aby od 50. let vyráběla často netradiční reprosoustavy, kterým jejich duchovní otec Joseph León dával podobu zvukových reflektorů, mušlí i koulí. Značka udržovala jednotu obsahu a formy, takže její špičkové soustavy nechyběly ani ve studiích ORTF či v Pařížské opeře. Za zmínku snad ještě stojí,     že oddělené ozvučnice poprvé použila právě firma Elipson, od níž koncept na konci 70. let převzali u B&W pro top modely z řady 800.                                                  

V jednoduchosti je síla

Kabinet bassreflexových soustav tvoří s odnímatelným krytem, který má pod drátěnou síťkou tenký vrchlík           z průzvučného polyuretanu, téměř dokonalou kuloplochu. Skořepinu, velmi tuhou už díky svému tvaru, tvoří kompozitní materiál, takže parazitní rezonance nemají větší šanci (dříve Francouzi experimentovali s plasty,   ale opustili je pro méně přesvědčivé mechanické vlastnosti). S pravými úhly zmizelo i nebezpečí vzniku vnitřního stojatého vlnění, což představuje ideální podmínky pro koaxiální reproduktor o průměru 165 mm: středobasová sekce má kónickou membránu z impregnovaného papíru a feritový magnet, souosá vysokotónová sekce používá hedvábnou kalotu o průměru 25 mm, poháněnou magnetickým obvodem              z neodymia. Vzadu jsou kousek pod bassreflexovým otvorem vyvedeny dva šroubovací terminály, jež si poradí jak s holými vodiči větších průřezů, tak banánky.

Odhmotnění magneticky stíněných soustav je vyřešeno originálně, „spiky“ zde nehledejte, akustickou vazbu     s poslechovou místností omezuje hliníkové mezikruží s filcovými dosedacími plochami po obou stranách, takže nehrozí poškrábání nábytku, ani hladkého povrchu samotných soustav; jeho další výhodu představuje možnost přesného směrování soustav prakticky v libovolném směru. Exkluzivitu soustav podtrhuje robustní stojany z kartáčované oceli (pár za 6000 Kč), s nimiž základny povyrostou do výšky 830 mm, což odpovídá ose koaxiálního měniče v rovině uší sedícího posluchače průměrného vzrůstu. Variabilitu soustav brzy rozšíří ještě nabídka konzol pro montáž na stěnu i zavěšení ke stropu. Protože jde o designové exempláře, vybírat lze ze tří odstínů laku vysokého lesku: akord černé, bílé a červené uspokojí i bytové architekty. Tyhle Francouzky jsou prostě šarmantní, ke každé je přibalený pár bílých rukaviček jako do tanečních, ale ještě si musíme říct to hlavní: jak hrají?

Pastva také pro uši

Mezi největší klady koaxiálních reproduktorů s dobře sfázovanými membránami patří koherentní, tedy spojitý zvuk, který se blíží ideálnímu bodovému zdroji. Soustavy Planet L proto dokáží zcela mimořádně zobrazit prostor nahrávky v pravolevém i předozadním směru. Jinak se vyznačují věcným, detailním i kmitočtově vyváženým projevem. Výšky mají průzračné, basy jisté a překvapí i jejich zastoupení (stačí oprášit základy matematiky a zjistíte, že objem kompaktních soustav dosahuje skoro 9 litrů).

Na závěr bude dobré zmínit, jak je to se zdánlivou podobností soustav Grundig Audiorama 9000 a Elipson Planet L. Jejich koncepce jsou odlišné. Zatímco do obýváku postačí jediná soustava Audiorama 9000, která má za úkol vytvořit především rovnoměrné zvukové pole, dvoupásmovky Planet L představují plnokevné audiomonitory s přesahy do světa hifi.

Pavel Víšek

Hodnocení:                                                                                                                                                                             vynikající (10) – zvuk (10), provedení (10)
„VÝHODNÝ NÁKUP“

Proč si je koupit?
Kvality soustav ocení každý, kterému nestačí pouze zjištění, že výjimečně vypadají. Ony také výjimečně hrají!

ELIPSON PLANET L

  • typ 2pásmová s bassreflexem
  • kmitočtový rozsah 48–20 000 Hz (±3 dB)
  • jmen. impedance 6 ohmů
  • char. citlivost 90 dB/W/m
  • dělicí kmitočet 3 800 Hz
  • příkon max. 60 W
  • rozměry (průměr) 29 cm
  • hmotnost 7 kg/ks

www.elipson.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

13.06.2019

Falcon Loudspeakers

Obrovské zkušenosti, precizní provedení, technologické novátorství, ale hlavně neobyčejná skromnost, tak by se dal charakterizovat, dnes již „historický“, tradiční, britský výrobce reprosoustav, Falcon Acoustics, se sídlem v Oxfordu.

... více

26.02.2019

Gramofon Cambridge ALVA TT

Snadná a bezstarostná reprodukce hudby, samozřejmě ve vynikající kvalitě, to je hlavní cíl, kterému byla podřízena koncepce a konstrukce tohoto gramofonu. Snad žádný jiný gramofon na trhu není tak uživatelsky přívětivý.

... více

24.02.2019

Audio Video Show Praha 2019

Rádi bychom Vás pozvali na výstavu audio a video elektroniky, doplněnou o expozici inteligentního bydlení, která se koná v pražském hotelu Don Giovanni v pátek 1.3.2019 a sobotu 2.3.2019.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga