Elipson Prestige Facet 8B

13.08.2018

Elipson Prestige Facet 8B

Toto je, s ohledem na cenu, nejlépe hrající nabídka francouzského výrobce, s modernizovaným, tradičním designem.

Soustavy Elipson, nabízené za zhruba 16.000,- Kč, přinášejí, oproti menšímu modelu, výrazný nárůst velikosti a objemu a jsou dodávány s volitelným podstavcem, který lze ke kabinetům přišroubovat a jež zvyšuje jejich, již tak velkou půdorysnou plochu, ale pokud máte dobrý stojan, nikoliv zvukovou kvalitu. Vyznačují se odlišným přístupem k designu a materiálům: mají silně zaoblené hrany, neobvyklou kombinaci odolné, trvanlivé, matné černé povrchové úpravy (dostupné jsou také ořechové nebo bílé), mimořádně statnou konstrukci a výrazné reproduktory.

Je to také první model se zdvojenými terminály, které umožňují zapojení bi-wiring nebo bi-amping (namontovanými na, pro tento model typickém, plastovém výčnělku), zatímco vyústění bassreflexu s velkým průměrem je umístěno o něco výše. Pojmenování této řady reprosoustav je odvozeno od fasetově tvarovaných mezikruží ze silikonové pryže, které obklopují každý měnič. S výškou 360 mm jsou to druhé nejvyšší reprosoustavy v řadě. Středobasový měnič o průměru 170 mm, s výrazným fázovým nástavcem ve tvaru projektilu uprostřed, vypadá masivně a hraje ve spojení s konvenčním výškovým reproduktorem, s poddajnou kalotou, o průměru 25 mm.

Větší rozměry mají, co se týče účinnosti, své výhody a právě dosahovaných 91 dB je dobrá cesta, jak se zbavit potřeby "nadupaného" zesilovače (náš zesilovač Rega Elex-R, menší bratr 2x 50 W modelu Brio, by tady měl být víc než dostatečný), s nadějí na dobrou dynamiku.

Zvuková kvalita

Soustavy PF8B jsou na první dojem skvělé. The Beach Boys reprodukují na větší scéně, s větším smyslem pro lehkost, hladkost a kultivovanost. Existuje více vrstev luxusu, podobných postupu od Audi A8 po Bentley Silver Spur. Basy jsou těžší a reaktivnější, tónové zabarvení sytější a bohatší. Je to "tučnější" prezentace, která nezní tak nápadně rychle a ostře jako u soustav DALI a Dynaudio, ale jen proto, že všechno je větší a s plnějším tělem. Navíc nízké frekvence jdou níže, což znamená, že Walk On Water má hmatatelnou přítomnost a sílu, kterou by zde menší reprosoustavy nemohly napodobit. Kromě svých hudebních schopností a lehkosti dokážou soustavy Elipson také nahlas vyhrávat na večírcích, ve větších místnostech.

Jejich středy jsou sexy, protože nejsou alfou a omegou všeho, nejsou raison d’etre (smyslem bytí) reprosoustav. Jsou skutečně vynikající, ale to, co je na nich tak přitažlivé, je způsob, jakým se integrují s mohutnými, níže sahajícími basy a hedvábnými výškami, aby se prezentovaly jako takový jednolitý a konzistentní celek. Stejně dobře to funguje u Sary Bareilles. Nic není, pro vytvoření určitého zvukového charakteru, násilné, uspěchané nebo přetažené, nic umělé nebo potlačované. Nesnaží se být nejráznějšími nebo nejsrozumitelnějšími reprosoustavami ze všech a rozumně se vyhýbají forenzní analýze. Ale je to do značné míry mistrovský způsob, jakým hudební vlákna do sebe zapadají a plynou a je tak velmi snadné si je koupit.

ČERNÝ DIAMANT

V roce 2016 proběhla velká renovace reprosoustav Elipson, s cílem posílit jejich "muzikálnost a emotivnost". Ve snaze zlepšit tlumící faktor skříně a kmitočtový průběh byly vybrány, pro jejich absorpční koeficient, nové porézní materiály. Pro zlepšení netečnosti soustav PF8B byly vyztuženy čelní panely silnější deskou. Společnost se domnívá, že je také důležité nabídnout dvojité terminály, umožňující audiofilům, pokud si budou přát, bi-wiringové nebo bi- ampingové připojení. Účelem tvarovaných silikonových kroužků s diamantovým vzorem, které obklopují měniče, je, minimalizovat vliv ozvučnice a zajistit symetrickou polarizaci vysokých frekvencí, pro hladší a čistší odezvu a lepší poslech.

VLASTNOSTI

  • Typ: 2 pásmové regálové reprosoustavy s bassreflexovou ozvučnicí
  • 1x 25 mm vysokotónový reproduktor s poddajnou kalotou
  • 1x 170 mm středobasový měnič
  • Udávaná citlivost: 91 dB/1 W/1 m (6 Ω)
  • Rozměry (Š x V x H): 230 x 360 x 347 mm
  • Hmotnost: 8 kg
  • Cena: 15.990,- Kč

Přeloženou recenzi magazínu Hi-Fi Choice si můžete stáhnout zde.

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga