EMM Labs TSD1/DAC2

Dokonalejší než dokonalý

Dělený přehrávač EMM Labs z CD/SACD transportu TSD1 a stereofonního D/A převodníku DAC2 cena: 269 000 Kč (TSD1), 249 900 Kč (DAC2)

Dvojnásobné převzorkování audiosignálu z SACD?! To není utopie, ale realita, kterou v Las Vegas                na veletrhu CES v lednu představila kanadská firma EMM Labs u děleného přehrávače, sestávajícího           z CD/SACD transportu TSD1 a stereofonního D/A převodníku DAC2. V evropské premiéře jsme mohli tuhle novinku zaznamenat i v Praze na výstavě HighEnd.

Mozkem i zakladatelem společnosti EMM Labs, jež vznikla v roce 1998 v jinak hodně hokejovém Calgary, je špičkový konstruktér profesionální audiotechniky Ed Meitner, který má jen tak mimochodem jako zvukový mistr či systémový inženýr na kontě ke stovce alb pro label Telarc a za dvě z nich ceny Grammy v technických kategoriích. Především však v čele EMM Labs pomohl formátu SACD z teoretického konceptu do zvukové reality, když pro koncerny Philips a Sony vyvinul historicky první multikanálový přehrávací DSD systém. A D/A převodníky s firemním logem najdete v mnoha renomovaných nahrávacích a masteringových studiích, jakými jsou kupříkladu ta v londýnské Abbey Road, respektive náležející audiofilským značkám Linn Records, Mobile Fidelity Sound Lab, Chesky Records a samozřejmě Telarc.

Návrat k přírodě

Ten si předsevzal hned nový CD/SACD transport TSD1, jehož nejtvrdší devízu představuje technologie zpracování signálu MDAT (Meitner Digital Audio Translator), která data převzorkovává na 5,6448 MHz (tj. dvojnásobek vzorkovací frekvence SACD) a časově přizpůsobuje okamžité hodnotě analogového signálu.         A to zachovává fázi a prakticky také spojitost originální nahrávky. Upsampling samozřejmě platí pro digitální signál obecně, takže na tyto nekompromisní hodnoty dosáhne rovněž audio z kompaktního disku. Ed Meitner však dobře ví, že do výsledné zvukové kvality nepromlouvají jen sebeprogresívnější technologie, ale také provedení komponentu samotného. Stěny tuhé přístrojové skříně, usazené na čtyřech odpružených nožkách, tvoří desky z masivního broušeného hliníku. Transport disponuje novou, až hodinářsky precizní mechanikou německé provenience, která má pevný šuplík z kovové slitiny, stabilizovaný navíc po stranách vodícími tyčkami. Díky sofistikovanému uchycení je vůči přenosu případných vibrací z okolí prakticky imunní rovněž laser. Mechanika při čtení disků (a zváště při přechodu na jinou skladbu) občas pokouší vaši trpělivost a rozvážně pracuje i její podavač, ale čas, strávený u špičkových highendových konstrukcí obsluhou, není až tak důležitý. Centrální umístění mechaniky umožňuje optimální oddělení napájecích a řídících obvodů od signálových jejich polohou.

Na zadním panelu najdete dva digitální výstupy: klíčový EMM OptiLink umožňuje propojení transportu                  s převodníkem DAC2 optokabelem, který eliminuje nežádoucí elektromagnetické interference a jde také            o jedinou vysokorychlostní cestu, po které proudí data z disků SACD; AES/EBU s konektorem XLR slouží jen pro přenos signálu PCM. Další pozici ve směru zleva zaujímá konektor BNC, jehož prostřednictvím lze připojit externí hodiny, ale z majitelů komponentů EMM Labs tuto spíše teoretickou možnost využije asi málokdo. Následují sériový port pro kabelové dálkové ovládání, ke stejnému účelu slouží i rozhraní RS-232C, jež jinak poslouží jen technikům v servisu. A USB (typu B) přijde vhod pro aktualizaci firmware, který lze v aktuální verzi kdykoli stáhnout na adrese www.emmlabs.com v sekci Downloads. Aby byl výčet úplný, zmínit musíme ještě pojistkové pouzdro a standardní třížilovou zásuvku.

Středovou osou TSD1 prochází kromě mechaniky i inverzní LCD displej s dobře čitelnými, podsvícenými modrými znaky, když nižší horní řádek slouží funkci (SA)CD text k rolování informací z náležitě vybavených disků. Po pravici najdete symetricky rozložených devět kovových ovládacích tlačítek základních funkcí (méně běžné je pouze M, umožňující přepínání mezi vrstvami hybridního SACD), jež doplňuje infračervený senzor pro signály     z dálkového ovládání. To uvítají majitelé silnějších prstů, kterým bude konvenovat také jeho robustní provedení v hliníkovém pouzdře. Čistý a střídmý design nezapře, že značka mnohem déle vyrábí profesionální audiotechniku.

Jitteru vstup zakázán

Mezi obvody DAC2 zajišťuje náskok před konkurencí další firemní specialita MFAST (Meitner Frequency Acquisition System), tedy vysokorychlostní asynchronní systém, jenž ve srovnání s technologií fázového závěsu PLL (Phase Locked Loop), která se obvykle k synchronizaci signálů používá, vylučuje zkreslení typu jitter úplně. Jinak DAC2 používá patentované, Edem Meitnerem vyvinuté diskrétní D/A převodníky v diferenciálním zapojení.
Co se exteriéru i precizního provedení týče, platí u externího D/A převodníku DAC2 to co pro TSD1. Přístrojové šasi se stěnami z masivního hliníku je pružně uložené na čtyřech nožkách. Na čelním panelu ve středové ose   s mechanikou TSD1 vizuálně zařezávají dvě vybrání s kontrolkami a tlačítky funkcí. V horní řadě najdete indikátory vzorkovacího kmitočtu digitálního signálu na vstupu (44,1/88,2 kHz nebo 48/96 kHz), následují tlačítka pro invertování polarity analogových výstupů (Inverted), jejich umlčení (Mute) a poslední (Alt) tvoří rezervu pro některou z budoucích aplikací. Dole se nacházejí tlačítka, jež slouží k volbě digitálního vstupu.

Veškeré konektory najdete na zadním panelu: jde o EMM OptiLink, AES/EBU, koaxiální, dva optické a PC Audio, osazené USB typu B (patnáctipinový PDAI je jen do rezervy). Nepočítáme-li optilinkovou referenci, všechny podporují vzorkovací kmitočty do 96 kHz s jedinou výjimkou u PC Audia (pouze 44,1 kHz, resp. 48 kHz). Pro potřeby servisu slouží další konektor USB (opět typu B) i rozhraní RS-232X. Dva analogové výstupy se nabízejí dva, symetrický s konektory XLR a nesymetrický s konektory cinch; volbu lze provést páčkovým přepínačem Level, když symetrickému vstupu odpovídá poloha High a nesymetrickému Low (za vyšší hodnoty odstupu rušivých napětí symetrický výstup vděčí kromě vlastního uspořádání také dvojnásobné napěťové úrovni ve srovnání s výstupem nesymetrickým). Ani u DAC2 samozřejmě nechybí dobře přístupné pojistkové pouzdro      a třížilová zásuvka.

Pavel Víšek

Dělený přehrávač EMM Labs z CD/SACD transportu TSD1 a stereofonního D/A převodníku DAC2 EMM Labs CD/SACD transportu TSD1EMM Labs stereofonní D/A převodník DAC2

Netopýří ucho:                                                                                                                                                               Momentálně nejdokonalejší přehrávač disků SACD dokáže díky vysokorychlostnímu asynchronnímu upsamplingu vymáčknout maximum i z kompaktních disků či dalších digitálních zdrojů. Zvláště pro SACD však platí, že reprodukovaný zvuk má parametry originálu, ať už jde o veškeré témbry hudebních nástrojů nebo makro- i mikrodynamiku nahrávky. V podstatě jde o profesionální standard, lehce modifikovaný pro nejvyšší domácí nároky. Více než u kterékoli jiné sestavy zde platí, že kompromisy jsou nežádoucí pro každý další prvek v aparatuře: i proto v referenční sestavě reprosoustavy Wilson Benesch ACT C60 posílil ještě infrasonický generátor Torus téže značky, aby společně svou cenou dělený přehrávač EMM Labs ještě převýšily. Absolutní highend!

Na čem se testovalo:                                                                                                                                               Poslechový test proběhl během výstavy HighEnd na stánku společnosti Tykon. Dělený SACD přehrávač EMM Labs na sestavu doplnily předzesilovač Music First Silver, pár monobloků Electrocompaniet AW400, reproduktorové soustavy Wilson Benesch ACT C60, posílené o infrasonický generátor Wilson Benesch Torus. Kabeláž byla značky Furutech. Jako testovací jsem použil SACD Emerson, Lake & Palmer: Brain Salad Surgery (Sanctuary, z Deluxe Edition, reed. 2008), Mussorgsky: Pictures At An Exhibition (Telarc/Classic, 2008), CD Lester Bowies Brass Fantasy: Odyssey of Funk & Popular Music, Vol. 1 (Nonesuch/Warner Music, 1999) a Victor Wooten: Palmystery (Heads Up/Classic, 2008).

Hodnocení:                                                                                                                                                                     vynikající (10) TECHNOLOGIE ZÍTŘKA

Proč si ho koupit?
Nadčasové, zcela nekompromisní řešení děleného přehrávače, jehož převodník můžete použít k maximálnímu zušlechtění signálu z široké škály různých digitálních zdrojů. Jde o současný technologický strop digitálního audia, čemuž odpovídá i cena.

EMM LABS SACD/CD transport TSD1

  • přehrává SACD, CD, CD-R/RW, MP3
  • výstupy EMM OptiLink, AES/EBU (XLR)
  • vstupy externí hodiny (BNC)
  • digitální rzhraní RS-232C, USB
  • příkon max. 40 W
  • rozměry (š x v x h) 435 x 140 x 400 mm
  • hmotnost 15 kg

D/A převodník DAC2

  • digitální vstupy EMM OptiLink, AES/EBU, 2x USB, koaxiální,
  • 2x optický
  • analogové výstupy symetrický, nesymetrický
  • příkon max. 50 W
  • rozměry (š x v x h) 435 x 92 x 400 mm
  • hmotnost 12 kg

www.emmlabs.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga