Gauder Vescova Black Edition ve Stereu

30.01.2022

Dotažené k dokonalosti

REPROUKTOROVÉ SOUSTAVY GAUDER AKUSTIK VESCOVA BLACK EDITION      od 299 990 Kč

Tuzemskou nabídku highendových reprosoustav ostravský Tykon rozšířil o produkci známé německé značky Gauder Akustik. Jako první si představíme jeden z letošních přírůstků katalogu, dvouapůlpásmové sloupky Vescova Black Edition ze série Keramik.

Pod značkou Gauder Akustik se sice první reprosoustavy objevily až v roce 2013, ale historie společnosti ze švábského Renningenu je téměř čtvrtstoletá. Založil ji graduovaný fyzik Roland Gauder, jenž začínal v roce 1989 jako konstruktér u značky Isophon a počátkem 90. let o sobě dal vědět modely Avalon, Odeon, Indigo a Vertigo. Mateřská skupina Bosch-Blaupunkt však začala katalog společnosti profilovat hlavně na autohifi a tak doktor Gauder založil v roce 1997 vlastní firmu Acoustic Consulting, jež do roku 2012 vyráběla reprosoustavy pod značkou Isophon, protože od bývalého zaměstnavatele nadále odebíral měniče. Ty však měly své limity a k rebrandingu došlo po změně jejich dodavatele, kterým se stala vyhlášená německá firma Thiel & Partner, jež vyrábí reproduktory Accuton. Soustavy Vescova s páskovým tweeterem absolvovaly premiéru v roce 2008 ještě pod značkou Isophon a jejich letošní generace je už třetí (dovětek Black Edition koresponduje s antracitově černými membránami nových měničů).

Vybírat lze z pěti standardních provedení, dvou ve vícevrstvém lesklém laku (černý, bílý) a tří dýhovaných (třešeň, ořech, palisandr); za příplatek je dostupná jasanová dýha ve třech barevných tónech (černá, bílá, olivově zelená). Dýhování je provedené po obou stranách, což vylučuje nežádoucí napínání povrchu.

Sendviče, jež vibracím nechutnají

Stěny akusticky netečných ozvučnic mají sendvičovou strukturu, kterou tvoří na vnitřní straně tři vrstvy překližky, následují prořezávaná (žebrovaná) dřevovláknitá deska, vyplněná kvůli aktivnímu tlumení křemenným pískem (na jednu bočnici ho připadá 1,8 kg) a na vnější straně tenká vlnitá vrstva hliníku. Konstrukci navíc zpevňují plné přepážky, oddělující uzavřenou ozvučnici dvoupásmových monitorů od bassreflexové ozvučnice podpůrného wooferu. Reprodukce není nijak zabarvená, protože vibrace ani rezonance nemají nárok. Podmínky pro vznik vnitřního stojatého vlnění rozlaďují zaoblené bočnice, které se svažují směrem k velmi úzkým zadním stěnám. Stabilitu více než metrovým soustavám vylepšují čtyři zaoblené nosníky z litého kovu, jež po stranách přesahují půdorys kabinetů cca o 3 cm a končí otvory pro přibalené odhmotňovací jehlany, jejichž výšku aretují masivní kontramatky. Jehlany mají zároveň za úkol vymezit potřebný odstup od podlahy, protože v základně ozvučnic ústí trubice bassreflexového rezonátoru.

Osazení zahrnuje měniče Accuton, opatřené vesměs keramickými membránami, které si Roland Gauder oblíbil kvůli špičkové impulsní odezvě (typické měkčí membrány jsou obvykle dobře zatlumené, vykazují velmi dobrou frekvenční odezvu, ale s odezvou impulsní bývají na štíru). Membrány tvoří mimořádně tenké samonosné vrstvy lehké, pevné, ale také mimořádně křehké keramiky, proto jsou reproduktory bez výjimky opatřené hustě perforovanými plechovými vrchlíky s minimální akustickou impedancí, které je chrání před poškozením, což lze vztáhnout i na diamantovou kalotu tweeteru testované verze. Soustavy Vescova Black Edition jsou standardně osazeny tweetery s keramickými kalotami (ø 25,4 mm), které u dražší verze střídají ještě lehčí a pevnější diamantové kaloty (pro majitele soustav s keramickými výškáči je za 150 000 Kč dostupný upgrade na diamantové typy). Následují dva shodné měniče (ø 180 mm), středobasový a podpůrný woofer, u nichž jsou vyduté keramické membrány spojeny s pevnými koši z tlakově litého kovu pryžovými závěsy s velkým zdvihem; jejich pohon zajišťují robustní feritové magnety.

Reproduktory se nepřekrývají

Elektrické výhybky už tradičně využívají zapojení s extrémně vysokou strmostí -50 dB/oktávu, kdy každý reproduktor hraje to, co má, a nedochází k rozostření hudební scény změnami fáze, soustavy navíc mají vyšší zatížitelnost. Dělicí kmitočty dokumentace neuvádí, ale u předchozí inkarnace Vescova Mk II podpůrný woofer „přizvukoval“ do 130 Hz a středobasový měnič s tweeterem se střídaly na kmitočtu 3200 Hz. Složitější zapojení samozřejmě vyžaduje prémiové součástky, což však svitkové kondenzátory další německé firmy Mundorf a vzduchové cívky splňují. Výhybky soustav Gauder Akustik jsou navíc „symetrické“: měniče jsou ve výhybkách zapojené uprostřed jednotlivých filtrů a nikoli přímo propojeny se zemí zesilovače, nevzniká tedy tvrdá zpětná vazba: projev soustav je „čistší“ a vyhoví jim i zesilovače s nižší výkonovou rezervou. Vnitřní propojky zajišťují kabely Clearwater od nizozemské firmy Van den Hul, vinuté z 98 drátků z postříbřené bezkyslíkaté mědi. Ty najdeme rovněž u zkratovacích propojek dvou párů svisle instalovaných špičkových německých terminálů WBT-0703 nexgen s těly z víceméně čisté mědi, které si poradí s připojením libovolně zakončených reproduktorových kabelů a zbavené zkratovačů nabízejí čtyřdrátový bi-wiring, resp. bi-amping.

Při výběru soustav Gauder Akustik jsme už tradičně více odkázáni na vlastní uši, protože mezi technickými parametry najdeme pouze jmenovitou impedanci 4 ohmy (vyrovnaným průběhem impedance je však vyhlášená) a vysokou zatížitelnost 340 W. Dobré přístupné pozlacené kramličky nad vstupními terminály sekundují při tichém nočním poslechu: jejich vytažením zdůrazníme basy a výšky, jde vlastně o obdobu fyziologické regulace hlasitosti. Pro doladění basů v poslechových místnostech různé velikosti slouží identické kramličky na dolních stěnách u nátrubku bassreflexu, defaultně nastavené v poloze 0 dB, jež nabízejí možnost basy zdůraznit či potlačit o 1,5 dB.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test proběhl v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde soustavy doplnily D/A převodník s předzesilovačem a streamerem Meitner MA3, výkonový zesilovač Audio Research Reference 80S a síťový filtr Shunyata Research Everest 8000, když pro srovnání posloužil vyšší model reprosoustav Cassiano Black Edition se standardním keramickým tweeterem. Kabely byly značky Shunyata Research, signálové symetrické Sigma V2 a reproduktorové Omega. Jako testovací jsem vybral skladby z vyššího tarifu Tidal HiFi v CD kvalitě i vyšší Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Béla Fleck: Drive (Rounder, 1988), Charlie Haden & Pat Metheny: Beyond The Missouri Sky (Verve, 1997), Dave Holland: PRISM (OKeh, 2013), King Crimson: THRAK (Discipline Global Mobile-Virgin, 1995), Kronos Quartet: Folk Songs (Nonesuch, 2017), Medeski, Scofield, Martin & Wood: Juice (Indirecto Records, 2014), Sepultura: Roots (Roadrunner, 1996) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho

Soustavy Gauder Akustik Vescova Black Edition potěší hlubokými, přesně artikulovanými basy v akurátním objemu, které bychom čekali spíše od rozměrnějších sloupů. Mimořádné jsou ovšem čistota reprodukce a dynamika, jež dávají vyniknout zvláště nahrávkám bohatým na alikvóty. Pásmo středních kmitočtů je čitelné do nejmenších detailů, ale tuhle schopnost nezaměňujme s chladnou analytičností, projev kompaktních sloupků je velice muzikální. Zvláštní kapitolu pak představují lehké průzračné výšky, které evokují spíše páskové tweetery, s nimiž ostatně první Vescovy začínaly. Prostor nahrávek je trojrozměrný, s přesnou lokalizací. Není nutné zavírat oči, už během krátkého poslechu se soustavy z místnosti „vytrácejí“. Zůstává jen hudba. 

HODNOCENÍ

PRO: vyvážený, mimořádně čistý zvuk; tuhé kabinety; kompaktní rozměry
PROTI: na perforované vrchlíky měničů si musí oko estéta zvyknout

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ: 2,5 pásmové, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: neuvádí
  • Jmenovitá impedance: 4 Ω
  • Charakteristická citlivost: neuvádí
  • Dělicí kmitočty: neuvádí
  • Zatížitelnost: 340 W
  • Rozměry (š x v x h): 21 x 106 x 41 cm
  • Hmotnost: 26 kg/ks

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga