Gramofon Cambridge Alva TT

12.08.2019

Edisonův pravnuk

GRAMOFON CAMBRIDGE AUDIO ALVA TT      44 990 Kč

Mezi novinkami anglické značky Cambridge Audio po highendové řadě Edge nedávno následoval premiérový gramofon Alva TT, který reaguje na rostoucí oblibu vinylů. Moderní komponent je uživatelsky přívětivý a zvukovou kvalitou už náleží do střední třídy.

Alva je původně přepisem biblického mužského jména Alvah, které znamená „Jeho Výsost“, ale v Londýně se inspirovali druhým křestním jménem Thomase Edisona. Jeho fonograf sice představoval jen slepou uličku na cestě k modernímu gramofonu, ale primát v mechanickém záznamu zvuku na voskový váleček americkému vynálezci nikdo neupře. Litery TT pak obsahuje anglické slovo „turntable“, tedy gramofon. I když Alva TT nepatří do řady Edge, odstín lunární šedé u horní desky z pískovaného hliníku u jediného provedení napovídá, jaká hlavní barva patří nejmladším komponentům Cambridge Audio.

Přímý náhon talíře

Po vybalení gramofonu s předinstalovanou přenoskou stačí jen instalovat odklopný protiprachový kryt a protizávaží raménka. Zbývá nastavení antiskatingu a svislé síly na hrot, které podle návodu s přibalenou plastovou vážkou Ortofon zvládnou i technicky méně zdatní majitelé. Antivibrační konstrukce gramofonu vytváří optimální podmínky pro práci přenosky. Nízká skříňka z tlakově litého (černě anodizovaného) hliníku trůní na dvou páscích z mechové pryže, jež omezují mechanickou vazbu s hudebním nábytkem. O hliníkové horní desce jsme si už zmínili výše. Robustní talíř (ø 305 mm), zesílený ve střední části kovovou vsadkou, je vyrobený z polyoxymetylénu (POM), konstrukčního termoplastu, užívaného všeobecně pro výrobu přesných dílů, jež vyžadují vysokou tuhost a rozměrovou stabilitu. Jeho středový otvor se nasazuje na hřídel elektronicky řízeného pomaluběžného motoru, jehož úctyhodný kroutící moment návod neuvádí záměrně ve standardních jednotkách: 1,6 kg/cm si lze představit lépe nežli technicky korektní hodnotu 0,157 N/m. S přímým náhonem talíře se sice nejčastěji setkáváme u profesionálních gramofonů pro „dýdžeje“, ale jeho volba je u modelu Alva TT pragmatická: nejde ani tak o to, že pryžový řemínek může prasknout, ale ještě dříve více či méně „povolí“ a rychlost otáčení talíře tak vykazuje menší přesnost. Přímé hliníkové raménko vyráběné na zakázku (podle konstrukce si lze tipnout nejspíš britskou značku Rega) tvoří i s hlavicí se standardním půlpalcovým uchycením jediný kus, defaultně osazené firemní přenoskou s pohyblivou cívkou Alva MC s vysokým výstupním napětím, které si už nezadá s leckterou „magnetkou“, tedy nejrozšířenější přenoskou typu MM; snímací hrot je samozřejmě eliptický a doporučená svislá síla na hrot 20 mN svědčí o malé boční tuhosti přenosky, která zčásti předjímá kvalitní zvuk. Protizávaží postrádá stupnici, ale nastavení síly na hrot umožňuje zmíněná mechanická váha. Magnetický antiskating, kompenzující dostředivou sílu raménka, lze regulovat posuvkou poblíž jeho kloubu.

Modrý zub i pro vybíravější

Základní uživatelský komfort zajišťuje páčka hydraulicky tlumeného zvedáčku, ale obsluhu zjednodušuje elektronická volba rychlostí, ovládaná tlačítky 33 a 45, jež najdeme ve společnosti bílých kontrolek v levém předním rohu poblíž většího tlačítkového vypínače s kontrolkou integrovanou. Ten slouží i k zastavení pohonu talíře, který aktivujeme jednoduše stiskem jednoho ze sousedních menších tlačítek. Bohatě vybavený gramofon obsahuje obvody korekčního předzesilovače se ziskem 42 dB, které vycházejí ze zapojení firemního MM/MC phono předzesilovače Duo (S&V 5/18). Signál z předzesilovače je vyvedený na zadním panelu na pár pozlacených zdířek pro konektory cinch (audiofilové, kteří by však uvažovali o využití externího phono předzesilovače, mají smůlu, protože ten vestavěný nelze vypnout). Konektivitu rozšiřuje bezdrátové rozhraní Bluetooth, které z pohledu (či poslechu) náročnějších uživatelů rehabilituje podpora kodeku aptX HD, umožňujícího streamování ve vysokém rozlišení až do 48 kHz/24 bitů. K párování zde slouží miniaturní tlačítko, praktickou finesu představuje vypínač modré kontrolky, jež jinak za gramofonem dokáže v potemnělé poslechové místnosti vytvářet nežádoucí iluminaci. Poslední přípojkou je třípólová zásuvka pro napájecí kabel. Kromě něj najdeme v příslušenství ještě už na pohled důvěryhodný signálový kabel s houževnatou izolací a masivními pozlacenými konektory cinch.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Gramofon Cambridge Audio na sestavu doplnily integrovný zesilovač Hegel H90, reproduktorové soustavy Diapason Karis III a aktivní subwoofer Gallo Acoustics TR-3D. Kromě signálového kabelu Cambridge Audio z příslušenství je třeba zmínit reproduktorové kabely Xsymphony Alpha Hybrid (od zesilovače k subwooferu) a Omega Hybrid (ze subwooferu k reprosoustavám). Jako testovací jsem vybral skladby z LP desek Peter Gabriel: Up (Caroline International-Real World, reed. 2016), Beata Hlavenková: Theodoros (Minority Records-Animal Music, 2013), Wolfgang Amadeus Mozart: Klavierkonzerte KV 365 & KV 537 / Friedrich Gulda, Chick Corea, Concertgebouw Orchestra, Nikolas Harnocourt (Teldec, 1984) a Hana a Petr Ulrychovi: Nikola Šuhaj loupežník (Supraphon, reed. 2019).

Netopýří ucho

Pohon gramofonu Cambridge Audio o sobě nedává slyšet, což představuje „vodu na mlýn“ pro citlivější firemní přenosku Alva MC. Její „teplý“ analogový zvuk potěší solidním objemem přesných basů, jež sahají až do nejhlubších oktáv. Pásmo středních kmitočtů je prokreslené do nejmenších detailů, výšky jsou čisté, takže se u sykavek nemusíme obávat jakékoli agrese, a kvitovat musíme rovněž vynikající mikrodynamiku. Hudební scéna má šířku i prostor, za přeslechy se přenoska určitě stydět nemusí, ale její technické parametry si anglická značka nechává pro sebe, musíme tedy spoléhat pouze na vlastní uši.

HODNOCENÍ

PRO: talířem otáčí přesně a tiše; phono předzesilovač; Bluetooth s podporou aptX HD; robustní konstrukce; ochranný kryt

PROTI: phono předzesilovač nelze vypnoutVYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

GRAMOFON ALVA TT

 • Rychlosti:  33,3 a 45 ot./min.
 • Kolísání otáček: 0,06 %
 • Odstup signál/šum: neuvádí
 • Příkon / Standby: 6 W / <0,5 W
 • Rozměry (š x v x h): 43,5 x 13,9 x 36,8 cm
 • Hmotnost:  11 kg

PŘENOSKA ALVA MC

 • Typ:   MC
 • Hrot:  eliptický
 • Kmitočtový rozsah: 30 – 20 000 Hz (±1 dB)
 • Přeslech:  neuvádí
 • Výstupní napětí: 2 mV (1 kHz)
 • Dop. síla na hrot: 20 mN
 • Hmotnost:  neuvádí

www.cambridgeaudio.com/en/products/alva/alva-tt

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga