Mediální centrum Electrocompaniet ECM-2

09.02.2015

Multiformátový server

MEDIÁLNÍ CENTRUM ELECTROCOMPANIET ECM-2      (134 990 Kč)

Audiofilské servery se většinou omezují na hudbu, ale seveřan Electrocompaniet ECM-2 zvládá i video v HD rozlišení. Multimediální data lze přehrávat z pevného disku, streamovat z libovolného zdroje včetně internetových rádií a komponent samozřejmě poslouží také coby špičkový D/A převodník.
Norská značka Mattiho Otaly a Pera Abrahamsena si v řadě Classic oblíbila právě nejrůznější „sdruženáře“, kteří skompletování domácí highendové aparatury usnadňují. Mezi stále oblíbené modely patří ECI-6 DS (S&V 2/13), spojující v jediné skříni integrovaný zesilovač, streamer a D/A převodník, ale ECM-2 na to jde z jiné strany a na vedlejší kolej odsouvá osobní počítače a datová úložiště NAS. Pevný disk sice v základní výbavě nemá, ale počítá s ním diskový slot, do něhož lze snadno a rychle připojit dvaapůl- i třiapůlpalcový typ.

Aplikace i pro highend

Komponent se vyrábí v provedení, které vychází z uniformně pojatého designu série Classic. Ten představuje společného jmenovatele většiny z více než dvou desítek modelů, na druhou stranu díky jejich flexibilitě nebývají „věže“ z firemních komponentů příliš vysoké a přílišné opakování identických prvků v nich nehrozí. Optimální stabilitu zajišťuje tuhému nízkému šasi z ocelového plechu v černém (polomatném) laku trojice odpružených patek. Čelní panel tvoří silná deska čirého leštěného organického skla na černém podkladu. Pět ovládacích tlačítek z nazlátle eloxovaného kovu zde prochází přesně odvrtanými otvory: prostřední patří vypínači, kvarteto vpravo asistuje multifunkčnímu ovladači Navigator, který má tentokrát konkurenci nejen v obligátní „dálce“, ale i v aplikaci Electrocompaniet remote, kterou lze na internetu stáhnout ve verzích pro smartphony či tablety s operačními systémy Android a iOS. Nejnutnější informace zobrazuje velkými, dobře čitelnými znaky modrý fluorescenční displej s hrubší bodovou matricí, ale častějším „parťákem“ bude přehledné, graficky čisté interaktivní menu na připojeném televizoru, v němž se nastavují v pěti záložkách parametry zvuku, obrazu, knihovny médií, výstupu i všechno ostatní. D/A převodník je osazený v každém kanále obvodem Cirrus Logic CS4398 v duálním diferenciálním režimu a pracuje se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů: na tyto hodnoty vstupní signál v případě potřeby přepočítává upsampler Burr-Brown SRC43921. Je zřejmé, že jiter tak dostává minimální prostor. Video má v popisu práce procesor Marvell, jehož dislokaci na desce tištěných spojů v zadní části přístroje poznáme podle vrtulky ventilátoru. Aktivní chlazení však slouží pouze jako rezerva, když přestane postačovat cirkulace vzduchu dlouhou řadou větracích otvorů. Toroidní transformátor má oddělená sekundární vinutí pro dva zdroje, jež napájejí odděleně analogovou sekci a digitální obvody.

Audio má zlaté dno

ECM-2 v audiu vedle běžných souborů podporuje třeba nejambicióznější distribuční formát FLAC, nekomprimovaný WAV, ale už také „hi-res“ streamy DSD64 a DSD128, což byl ještě předloni jeden z nemnoha restů firemního D/A převodníku ECD-2, z něhož obvodově testované mediální centrum vychází. Z videa je nejzajímavější formát MP4 a komponent si poradí i s méně atraktivními soubory MP2 nebo H.263 (ten se však používá spíše pro videokonference), ale je zřejmé, že těžiště formátové kompatibility spočívá ve zvuku. Konektivita je široká, čtveřice digitálních vstupů (po dvou koaxiálních a optických) podporuje signály do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů, paměťové flashky a externí pevné disky obslouží čtyři porty USB typu A. Chybí jen port USB typu B pro přímé připojení PC, se kterým se však počítá jako kompatibilní technikou v síti. Do té lze komponent s certifikací DLNA připojit nejenom po kabelu, ale díky rozhraní Wi-Fi také bezdrátově (heslo je u chráněné sítě WLAN potřeba zadat jen poprvé, příště se už ECM-2 přihlašuje automaticky). Dvojici analogových výstupů (symetrický a nesymetrický) doplňuje ještě výstup digitální koaxiální, který využijeme v případě, že ECM-2 zapojíme jako externí D/A převodník. K připojení televizoru slouží videovýstup HDMI nespecifikované verze, který skýtá rozlišení až 1080p. Veškeré přípojky včetně pinů velkých konektorů XLR jsou samozřejmě pozlacené. Výčet přípojek uzavírají sběrnice pro ovládací napětí 12 V (Trigger), kolébkový síťový vypínač a třípólová zásuvka pro flexošňůru.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Komponent Electrocompaniet na sestavu doplnily integrovaný zesilovač Canor TP106 VR+ a reprosoustavy Wilson Benesch ARC v alternaci s redakčními referencemi Sonus faber Concertino Domus. Za monitor posloužil televizor Samsung UE32H6200, připojený „no name“ kabelem HDMI. Signálovými kabely byly Real Cable Evolution, reproduktorovými Xsymphony Alpha Hybrid. Jako testovací jsem používal alba ve formátu FLAC (44,1 kHz/24 bitů) Dave Holland: PRISM (OKeh, 2013), Robert Plant & The Sensational Space Shifters: Lullaby… And The Ceaseless Roar (Nonesuch, 2014) a Ralph Towner: Travel Guide (ECM, 2013), pro prověrku obrazu flashku s různými videosoubory.

Netopýří ucho:

Mediální centrum ECM-2 nabízí přesný, ale nikoli analyticky „suchý“ zvuk, který je transparentní napříč celým akustickým spektrem. Fenomenální je mikrodynamika i oddělení nástrojů, nahrávky mají potřebnou hloubku. Netopýři snad prominou, ale vysoká měřítka snese i ostrý obraz prostý šumu. Špičková multimediální centrála v sestavě samozřejmě potřebuje odpovídající komponenty. 

HODNOCENÍ

PRO:  transparentní zvuk, aplikace dálkového ovládání, fortelné provedení
PROTI:  poněkud uniformní design

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), obraz (10), obsluha (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • podporuje audioformáty:  AAC+, AC3, ALAC, APE, DSD64, DSD128, DTS, FLAC, OGG Vorbis, WAV, WMA
 • podporuje videoformáty:  MPEG2, MPEG4, H.263
 • kmitočtový rozsah:  0,5 – 48 000 Hz (pásmo neuvádí)
 • celk. harm. zkreslení   <0,0005 %
 • šumové pozadí   <-145 dB (0 dBFS)
 • přípojky vstupy:  4 digitální (2 koaxiální, 2 optický), 4 USB (typ A), LAN
 • výstupy:  symetrický, nesymetrický, digitální koaxiální, HDMI
 • bezdrátová rozhraní:  Wi-Fi
 • příkon/Standby:  50 W/0,5 W
 • rozměry (š x v x h):   46,5 x 7,8 x 37,1 cm
 • hmotnost:   8,5 kg

www.electrocompaniet.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga