Meitner MA-1 DAC

20.10.2011

Meitner MA-1 DAC

Kanadská firma Meitner Audio vznikla jako audio následník společnosti EMM Labs. Inc., výrobce studiových digitálních audiopřístrojů. EMM má ve svém profesionálním programu řadu vícekanálových D/A a AD převodníků a konvertorů. V audiosekci jsou CD/SACD přehrávače, analogové a digitální přehrávače a pohony. Meitner Audio založil Ed Meitner jako firmu, která by se měla soustředit na vývoj a výrobu špičkových high-endových přístrojů za přijatelnější ceny, než jsou obvyklé v profesionálním oboru.

Prvním reálným přístrojem je D/A převodník s možností zpracování signálů se vzorkovacím kmitočtem do 192 kHz a rozlišením 24 bitů s označením MA-1 DAC. Kromě převodu digitálních signálů na analogový má i funkci přepínače digitálních vstupů.

Konstrukce

Skříň převodníku má ocelové základní šasi, hliníkový zadní panel s přípojnými zásuvkami a hliníkový frézovaný čelní panel se síťovým tlačítkem a šesti tlačítky, přepínajícími šest digitálních vstupů. Horní kryt je sendvičem hliníkového krytu a antirezonančního plošného spoje. Uvnitř skříně je dokonale zakrytovaný rozměrný pulzní zdroj se všemi možnými filtracemi, analogovou síťovou filtrací na vstupu a podobně dokonalými filtry na výstupech stejnosměrných napětí. Vlastní deska převodníků je osazena třemi pečlivě zakrytovanými moduly Meitner: dvěma mDAC-1 převodníky a jedním referenčním generátorem vzorkovacího kmitočtu mCLK-1. Součástí desky s těmito moduly jsou i analogové výstupy jak nesymetrické cinch, tak symetrické XLR. Zásuvky digitálních vstupů jsou umístěny na oddělené desce a přepínají se elektronicky. Koaxiální S/PDIF i symetrický AES/EBU vstup je připojen přes oddělovací transformátory. Ostatní funkce se ovládají prostřednictvím poslední, procesorové desky.Pro přehrávání PCM záznamů je využíván převod Meitner Digital Audio Transfer (MDAT) s dvojnásobným DSD převzorkováním 5,6 MHz (to je dvakrát více než u SACD). MFAST je druhý princip – Meitner Frequency Acquisition System, který zaručuje asynchronní technologii, to znamená, že vlastně odděluje výstup od vstupu, zaručuje minimální jitter a tím i nezvykle čistou reprodukci. Obvody generátoru vzorkovacího kmitočtu jsou daleko komplikovanější, ale jak se zdá, jsou také srovnatelně důležité jako D/A převodníky. V plném formátu, to znamená 192 kHz/24 bit, je možné přehrávat záznamy ze všech digitálních vstupů. Kromě digitálních audiovstupů je ve spojení s počítačem možné využít USB vstup, převodník zkrátka funguje jako velmi luxusní externí zvuková karta. Plné rozlišení je možné na formátu USB 2.0 (pro historické USB 1.0 je omezení vzorkovacího kmitočtu na 44,1/48 kHz). Další USB zásuvka je určena pro upgrade firmwaru a zásuvkaRS-232 pro propojení s řídicími systémy. Dálkovým ovladačem, velkým zhruba jako kreditka, je možné pouze přepínat digitální vstupy. Co jiného by také měl kvalitní D/A převodník umět?

Musím se přiznat, že Meitner MA-1 je zatím nejlepší DA převodník, který jsem ve srovnatelných podmínkách slyšel. Tak klidnému a „hladkému“ přenosu je možné naslouchat málokdy.

Zvuk

U všech těchto dokonalých přístrojů je problém, na čem je testovat. Nejsem úplně digitální specialista, a tak mám nejdokonalejší audio záznamy na 96 kHz/24 bit, jen pár na 192 kHz. Hardwarový Alesis Master Link je použitelný „pouze“ do 96 kHz/24 bit a do pracovního PC natahovat další drivery už se mi kvůli všem ostatním zpomalujícím aplikacím moc nechtělo. Tak přišel vedle Alesisu ML na řadu MacBookPro, pro který je bez jakékoliv instalace Meitner MA-1 úplně normální zvukovou kartou! Zkrátka, jen povolit reprodukci a už to běží! Reprodukce jak z Master Linku, tak z MacBooku je vynikající. Spektrálně je pochopitelně bezchybná. Posuzovat, čeho je víc a čeho míň, pokládám skoro za drzost! Kvalita reprodukce je jinde. Musím se přiznat, že Meitner MA-1 je zatím nejlepší D/A převodník, který jsem ve srovnatelných podmínkách slyšel. Tak klidnému a „hladkému“ přenosu je možné naslouchat málokdy. Prostor skvělý, lokalizace přehledná a reprodukce celého spektra je tak samozřejmá a nenápadná. Skvěle ohraničené basy a jemné detailní výšky jsou jen nejmarkantnější atributy, které zaregistrujete. Jestli máte někdy pochybnosti, jak se může projevovat nízký jitter, tak MA-1 vám to prakticky a názorně předvede. Jen co se ujistíte, že je všechno v pořádku, změní se testování v poklidný a pohodový poslech. Zvuk si vás zkrátka přitáhne a je po spekulacích!

Miroslav Láb

SPECIFIKACE MEITNER  MA-1 DAC

  • vstupy: 2x S/PDIF, 1x AES/EBU, 2x Toslink, 1x USB
  • digitální formát: do 192 kHz/24 bit
  • řídící vstupy: 1x USB, 1x RS-232
  • rozměry/hmotnost: 435 x 92 x 400 mm/7,43

VERDIKT
+ Vynikající bezchybná reprodukce, jednoduchá a jednoznačná obsluha.
- Snad jedině to, že tak kompaktní elektronické moduly by mohly být v kompaktnějším přístroji, ale to by byl  vzhledem k ostatnímu přístrojovému vybavení nonsens.

Zvuk:  100%
Prostorovost:   100%
Výbava:   100%
Ovládání:   100%

KATEGOR IE
nad 100.000 Kč
✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪  100%

www.meitner.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga