MoFi Electronics UltraDeck+

19.06.2018

Non plus Ultra

GRAMOFON MOFI ELECTRONICS ULTRADECK +           57 990,- Kč

Americká značka MoFi Electronics sice zahájila výrobu gramofonů teprve předloni, ale kvůli vazbě na vyhlášené vydavatelství Mobile Fidelity Sound Lab alias MoFi s tradicí přes čtyři desítky let způsobily její přístroje senzaci. Že právem, o tom nás přesvědčí vyšší ze dvou dosavadních modelů UltraDeck, v přívlastkové verzi s instalovanou MM přenoskou UltraTracker.

Kalifornský label MoFi má v katalogu i další audiofilské nosiče SACD a „zlaté“ kompaktní disky, ale vinyly, jejich masteringem i výrobou matric je vyhlášený nejdéle a získat proto kapacity z řad kontruktérů pro vývoj gramofonů dceřinné společnosti MoFi Electronics nebyl problém. Na návrhu gramofonů včetně základního modelu StudioDeck (ve verzi + s instalovanou MM přenoskou StudioTracker vyjde na více než zajímavých 31 990 Kč) se podílel Allen Perkins z kalifornské společnosti SpiralGroove, který je už mezi highendovými konstruktéry legendou, a na vývoji antivibračních nožek a uložení motorku participoval Mike Latvis ze společnosti Harmonic Resolution Systems, uznávaná autorita v oboru tlumení vibrací. Gramofon se vyrábí v Michiganu v jediném černém provedení, s talíři opásanými kontrastním žlutým řemínkem. Ve výbavě je robustní odklopný protiprachový kryt ze silného kouřového plastu, jehož tloušťka má zjevně za cíl omezit případné rezonance.

Raménko velikosti XXL

Základnu gramofonu na čtyřech antivibračních nožkách tvoří MDF deska o tloušťce 30 mm nastříkaná polomatným lakem a na horní stěně zesílená třemi deskami hliníkovými o tloušťce 2 mm. Ty přispívají k větší tuhosti, eliminující nežádoucí zbarvení reprodukce (rozdělení hliníkové desky na tři menší segmenty posouvá jejich rezonanční kmitočet do oblasti, která už není pro správnou funkci gramofonu významná). Robustní talíř (ø 300 mm) o tloušťce 33 mm a hmotnosti 3,1 kg je z Delrinu, mimořádně tuhého homopolymeru nejmladší generace, z něhož se díky stálosti mechanických parametrů v širokém intervalu teplot vyrábějí i ozubená kola. Otáčí se na přesném inverzním ložisku z tvrzené oceli, vetknutém do základny. Vybrání s drážkami po jeho obvodu stabilizuje opásaný řemínek, jehož prostřednictvím pohon zajišťuje střídavý synchronní motorek; moderní tlumicí materiály ho mechanicky oddělují od gramofonu. K ručnímu přehazování řemínku při volbě rychlostí slouží na jeho hřídeli odstupňovaná řemenice se dvěma polohami. Velkou devízu gramofonu představuje rovné hliníkové raménko s efektivní délkou deset palců (25,4 cm), tedy delší než v této třídě obvyklá devítipalcová, což přispívá k nižší odchylce snímacího úhlu přenosky (s rostoucí délkou se totiž zmenšuje zakřivení oblouku, který raménko opisuje během přehrávání desky). U raménka, zkončeného hlavicí se standardním půlpalcovým uchycením, které je uloženo v kloubovém mechanismu s vysoce kvalitními kuličkovými ložisky, lze snadno nastavit pomocí miniaturních inbusových klíčů z výbavy nejenom výšku (VTA) či azimut, ale také náklon přenosky, což není právě běžné.

Jako ve studiu

Vnitřní kabeláž raménka dodává známá americká firma Cardas Audio, čistota signálu od přenosky až po výstup tak zůstává zachována. Svislá síla na hrot se nastavuje pomocí protizávaží, které však není opatřené stupnicí, takže k přesnému nastavení svislé síly na hrot potřebujeme optimálně elektronickou váhu. Kompenzace dostředivé síly (antiskating) je mechanická, se závažíčkem. Základní uživatelský komfort se omezuje na páčku ručního zvedáčku s viskózním tlumením. Motorek se ovládá čtvercovým, po aktivací žlutě podsvíceným tlačítkovým vypínačem, jehož podobu prý inspirovalo tlačítko u profesinálního kotoučového magnetofonu Studer, který je inventářem v kalifornském masteringovém studiu vydavatelství MoFi. Gramofon ve verzi Ultradeck + je osazený magnetodynamickou přenoskou UltraDeck, které je prostředním ze tří typů, vyráběných zakázkově v Japonsku: má hliníkové tělo, elipitický snímací hrot a je vybavena dvojitým magnetem V-Twin, jehož uspořádání do V vychází z konstrukcé nože řezné hlavy, sekundujcího při výrobě lisovací matrice. Signál z přenosky je vvedený vzadu na úrovni kloubu raménka na dvou pozlacených konektorových zdířkách cinch, které se nacházejí na palém panýlku ve společnosti zemnící svorky. Zbývá zmínit ještě zásuvku pro napájecí šňůru na protilehlé straně.
Pavel Víšek

Netopýří ucho

Gramofon MoFi Electronics UltraDeck přesně „točí“, jeho pohon o sobě nedává slyšet a zázemí pro firemní MM přenosku UltraTracker je v dané třídě vůbec optimální. Přirozený, kmitočtově vyvážený zvuk nadchne zastoupením konkrétních basů, které nijak nevyčnívají, ale spouštějí se příjemně hluboko. Střední pásmo nás neošidí o sebemenší detail, výšky jsou čisté, otevřené a sykavky bez sebemenší agrese. Potěší rovněž široký prostor hudební scény i přesná lokalizace. Přeslechy jsou vynikající a zůstává záhadou, proč si je mezi parametry nechává americká značka pro sebe.

Na čem se testovalo

Gramofon osazený doplnily firemní korekční předzesilovač StudioPhono, integrovaný zesilovač Micromega M-One 150 a dvoupásmové reprosoustavy AE New Reference 1. Kabely byly firemní z příslušenství gramofonu, reproduktorové XSympohony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z LP desek Peter Gabriel: Up (Real World-Caroline International, reed. 2016), Beata Hlavenková: Theodoros (Minority Records-Animal Music, 2013), Vladimír Mišík (Supraphon, reed. 2017) a Wolfgang Amadeus Mozart: Klavierkonzerte KV 365 & KV 537 / Friedrich Gulda, Chick Corea, Concertgebouw Orchestra, Nikolas Harnocourt (Teldec, 1984).

HODNOCENÍ

PRO: puristická konstrukce; robustní talíř; kvalitní raménko
PROTI: nastavení svislé síly vyžaduje váhu

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (8), provedení (10)

PARAMETRY

GRAMOFON ULTRADECK

 • Rychlosti:  33 1/3 a 45 ot./min.
 • Odchylka rychlosti: neuvádí
 • Kolísání otáček: 0,017 % - 0,025 %
 • Odstup hluku:  −74 dB
 • Příkon <5 W
 • Rozměry (š × v × h): 50 × 15,2 × 36,2 cm
 • Hmotnost:  10,5 kg

PŘENOSKA ULTRATRACKER

 • Typ: MM
 • Snímací hrot: eliptický
 • Kmitočtový rozsah: 20 – 25 000 Hz (pásmo neuvádí)
 • Výstupní úroveň: 3,5 mV
 • Přeslech. neuvádí
 • Síla na hrot: 18-22 mN
 • Hmotnost:  9,7 g

www.mofielectronics.com/ultradeck-turntable

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga