Regálové reprosoustavy AE100

30.11.2017

Akustická energie z Albionu

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY AE100      8 990,- Kč

Z reproduktorových soustav reinkarnované série 100, kterou nedávno představila anglická značka Acoustic Energy, můžeme poskládat kompletní ozvučení domácího kina, ale vnímat dvoupásmové minimonitory AE100 jen coby surroundové soustavy by byla věčná škoda. Ve své kategorii hrají mimořádně.

Z této řady jsme si ještě před její světovou premiérou na mnichovském High Endu představili největší dvouapůlpásmové sloupky AE109 (S&V 5/17), které byly předtím k vidění také na výstavě Audio Video Show Praha. Jako další tři modely se vyrábějí ve dvou provedeních polomatné vinylové fólie, saténově černé a imitaci ořechové dýhy, když ostrovní značka počítá v blízké budoucnosti ještě s bílou (na tuto variantu je už připravena krabice s „okénky“, rozlišujícími konkrétní barevnou verzi). Odnímatelné ochranné rámečky, jež v rozích aretují malé magnety, jsou bez výjimky potažené černou průzvučnou tkaninou. Designově tak neruší, tweetery jsou montované zevnitř a příruby středobasových měničů kryjí plastová mezikruží. Čisté linie ozvláštňují zaoblené delší hrany nahoře a kratší dole.

Fortelná konstrukce

Kompaktní dvoupásmové „regálovky“ jsou pro konstruktéry na Britských ostrovech mistrovskou diciplínou od nástupu tamních audiofilských značek v sedmdesátých letech minulého století, kdy jejich potenciální kupci, hledající kvalitní zvuk za dobrou cenu, bydleli často v typických řadových domcích, jež svou výměrou obvykle nenabízely nazbyt ani metr čtvereční. Tak začínaly značky jako Spendor či Harbeth a i když společnost Acoustic Energy vznikla až v roce 1987, tuto tradici od počátku ctila. Přes kompaktní rozměry stěny štíhlých, ale poměrně hlubokých a především tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm. Konstrukci navíc zpevňují vnitřní přepážky obdelníkového bassreflexového rezonátoru, který ústí vzadu nahoře, na což je třeba pamatovat při umístění soustav v místnosti, ale vzhledem ke štěrbinovému provedení bassreflexu postačí soustavám odstup 15 cm od zadní stěny poslechové místnosti. Osazení soustav vychází jako v minulosti z firemních reproduktorů. Tweeter s technologií Wide Dispersion, který má impregnovanou textilní kalotou (ø 28 mm) v širším závěsu, vyzařující do mělkého eliptického zvukovou, doplňuje středobasový měnič (ø 110 mm) s kónickou papírovou membránou, opatřenou ve střední části fázovým difuzorem ve tvaru nízkého kužele, který optimalizuje směrové vlastnosti reproduktoru. Magnetické obvody jsou ze slitiny neodymia, železa a boru.

Nízká impedance, solidní citlivost

Elektrické výhybky pracují s vysokým dělicím kmitočtem 3600 Hz, který se s rezervou vyhýbá „barvotvornému“ pásmu, kde je každé zvlnění charakteristiky nežádoucí, ale další informace o jejich zapojení už v dokumentaci nenajdeme. K propojení se zesilovačem slouží pár pozlacených šroubovacích terminálů na plastovém subšasi, zapuštěném dovnitř kabinetu; ty si kromě reprokabelů zakončenými i silnějšími holými vodiči (až do průřezu 4 mm²) poradí rovněž s banánky. Kmitočtový rozsah v tolerančním pásmu ±6 dB zasahuje dole zčásti i druhou nejhlubší kontra oktávu. Čtyřohmové soustavy mají standardní charakteristickou citlivost 87 dB (při napětí 2,83 V ve vzdálenosti 1 m) a jejich vybuzení není vzhledem k jejich jmenovité impedanci „oříškem“ pro většinu integrovaných zesilovačů. Maximální akustický tlak 100 dB (ve špičkách vzroste až o dalších 10 dB) soustavy deleguje do malých místností, kde potěší až nebývale sympatickým objemem přesných středních basů. Zvuk je čistý napříč celým přenášeným kmitočtovým pásmem a pochválit je třeba také zobrazení prostoru nahrávek. Dvoupásmovky AE100 se nezaleknou ani členitejších nahrávek, byť fyzikální zákony platí neúprosně a proto údery do tympánů nebo pulsující rockovou rytmiku od soustav s vnitřním objemem přibližně pět litrů očekávat nemůžeme. Co však zahrají, zahrají bez chyb.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO: živý zvuk se solidním objemem středních basů; kompaktní rozměry
PROTI: bassreflex ústí dozadu a na stěny soustavy zavěsit nelze

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (9)

PARAMETRY

  • Typ:   2 pásmové, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 45 – 35 000 (±6 dB)
  • Jmen. impedance: 4 Ω
  • Char. citlivost:  87 dB (2,83 V, 1 m)
  • Max.akust. tlak SPL: 100 dB
  • Dělicí kmitočet: 3600 Hz
  • Zatížitelnost:  75 W
  • Rozměry (š x v x h): 16 x 27 x 24 cm
  • Hmotnost:  4,5 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk/main-100-series/ae100/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

08.11.2018

Zesilovač Copland CTA 408

Integrovaný zesilovač CTA 408 je kompaktní přístroj s výkonem, parametry a výbavou nejlepších dělených zesilovačů. Má samostatné vstupy pro gramofonové přenosky, nahrávací vstup a výstup, samostatný sluchátkový zesilovač a je vybaven obvodem, který výrazně prodlužuje životnost elektronek.

... více

17.10.2018

Cambridge Audio Edge A

Nejnovější počin konstruktérů ztělesňuje 50. let zkušeností v oblasti audiotechnického inženýrství a nastavuje nové standardy jak pro design, tak zvukovou kvalitu. Přístroje vyvíjel tři roky tým devíti inženýrů, kteří dostali za úkol být, na cestě k dosažení co nejlepšího zvuku, zcela nekompromisní.

... více

09.10.2018

Cambridge YOYO (S) zdarma!

Jako dárek jej dostane každý zákazník, který si u kteréhokoli našeho prodejce zakoupí v období od 9.10. do 31.12.2018 libovolný přístroj „osmičkové“ řady Cambridge Audio.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga