Regálovky AE500 ve Stereu

02.12.2020

Není pozdě na věrný zvuk

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY AE500     (34 990,- Kč)

Reprosoustavy z aktuálně nejvyšší řady 500 představila anglická značka Acoustic Energy už před více než rokem, ale uvedení na trh se první dočkaly sloupky AE509. Základní model AE500 nabral několikaměsíční zpoždění, pro které by však byla škoda dvoupásmové monitory přeslechnout.

Všímavější návštěvníci mnichovských přehlídek High End už jistě zaregistrovali, jak dlouhá cesta do sériové výroby čeká leckteré prototypy, dokončené i těsně před výstavou. Nejinak je tomu na Britských ostrovech. Série 500, jež vystřídala řadu Reference, absolvovala premiéru vloni na únorové Bristol Hi-Fi Show, ale ze dvou modelů stihly podzimní trh pouze štíhlé dvouapůlpásmové podlahovky AE509 (S&V 10/19). První testy AE500 zveřejnily až v posledních měsících roku ostrovní magazíny či weby a není pochyb, že uspokojení poptávky v zemích za kanálem La Manche není pro menší firmu se sídlem v historickém tržním městečku Circencester prioritou. K zájmu o novou řadu přispívá i skutečnost, že ve srovnání s předchozí sérií potěší (relativně) dostupnějšími cenami, aniž by rezignovaly na akusticky netečné kabinety či precizní zpracování.

Vybírat můžeme ze tří provedení: dvou v černém nebo bílém klavírním laku, a třetím dýhovaném (americký ořech) v polomatné povrchové úpravě, jež dává vyniknout textuře dřeva. Výraznějším designovým prvkem jsou pouze symetrická zešikmení odnímatelných, magneticky aretovaných rámečků v dolní části, potažených u všech verzí černou průzvučnou tkaninou.

Dobře zatlumené kabinety

Čisté linie pravoúhlých ozvučnic oživují jen zaoblení hran vpředu po stranách a vzadu nahoře, jež působí nejen elegantně, ale na čelním panelu eliminují také difrakce zvukových vln. Kabinety, jež uvnitř tlumí syntetické rouno, mají stěny o tloušťce 18 mm z kompozitního materiálu RSC (Resonance Suppression Composite), dobře známého z ozvučnic někdejší řady Reference, který je sendvičovou strukturou dvou tvrdých dřevovláknitých (HDF) desek s tloušťkami 6 a 9 mm, oddělených vrstvou bitumenu. Konstrukci navíc v horní části dále zpevňuje vnitřní deska štěrbinového bassreflexu. Příslušenství obsahuje osm samolepicích podložek z měkčené pryže, které po instalaci v rozích dolních stěn omezují akustickou vazbu soustav se stojany či nábytkem.

Firemní reproduktory v osazení byly vyvinuté pro soustavy ze série 500. Tweetery pracují s kalotou z uhlíkových vláken (ø 25 mm), vykazující oproti jiným poddajným kalotám lepší útlum vlastních rezonancí, která vyzařuje do zvukovodu WDT (Wide Dispersion Technology) z tlakově litého hliníku, omezujícího vibrace přenášené na měniče z kabinetů, což samozřejmě přispívá k čistotě výšek. Středobasové měniče (ø 125 mm) mají tkanou kónickou membránu z hrubších uhlíkových vláken, jež nahradila oblíbený hliníkový konus zpevněný tenkou keramickou vrstvou a vykazuje lepší tlumení (obligátní středové „prachovky“ zde vystřídaly pohyblivé fázové difuzory ve tvaru nízkých kuželů). Membrány s koši spojují sofistikované pryžové závěsy s velkým zdvihem i přesnější kontrolou pohybu. Magnetické obvody jsou feritové, vysoká účinnost při nízkém tepelném zatížení jde na vrub velkých kmitacích cívek (ø 35 mm).

Výhybky bez problémů

U pasivních elektrických výhybek dokumentace zmiňuje pouze dělicí kmitočet 2,8 kHz, ale nechybí ani informace, že jejich osazení užívá bez výjimky polypropylenové svitkové kondenzátory a vzduchové cívky, u nichž odpadá problematické chování na vysokých kmitočtech vlastní elektrolytům, resp. přítomnost feritového jádra, limitující cívku při průchodu signálu. Kvitovat je třeba také vnitřní kabeláž s až předimenzovaným průřezem. Obdélníkové (štěrbinové) bassreflexové rezonátory, jejichž konstrukce snižuje vliv turbulencí proudícího vzduchu, ústí v horní části zadních stěn; jejich atypické provedení klade menší nároky na odstup soustav od zadní zdi: podle návodu postačí už 30 cm, což je dobrý kompromis i v menší poslechové místnosti. K připojení zesilovače slouží pár robustních šroubovacích terminálů na kovovém panýlku s typovým i výrobním číslem vzadu nad základnou. Kmitočtový rozsah 45 – 28 000 Hz v širším tolerančním pásmu ±6 dB v basech pokrývá zhruba polovinu druhé nejhlubší kontraoktávy, což není v případě kompaktních dvoupásmovek špatný výsledek. Jmenovitá impedance 6 ohmů je sice víceméně univerzální, ale s nižší charakteristickou citlivostí k sobě soustavy AE500 potřebují zesilovač s větší výkonovou rezervou.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Soustavy doplnily výkonový zesilovač Copland CSA100 a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabely byly značky XSymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Dire Straits: Brothers In Arms / 20th Anniversary Edition (Vertigo, reed. 2005), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003) a Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019).

Netopýří ucho

Soustavy AE500 charakterizují muzikální projev a čistý, kmitočtově vyvážený zvuk se sympatickým až překvapivým objemem svižných vyšších basů, když hlubší jsou alespoň velmi dobře naznačeny. Pásmo barvotvorných středních kmitočtů je výtečně čitelné, výšky jsou průzračné, bez sebemenšího náznaku agresivity. Hudební scéna má odpovídající hloubku i šířku a kvitovat musíme přesnou lokalizaci jednotlivých nástrojů. Pochvalu si samozřejmě zaslouží také přesvědčivá dynamika, ale tu podmiňuje synergie s připojeným zesilovačem, vykazujícím odpovídající výkonovou rezervu i autoritu.

HODNOCENÍ:

PRO: akusticky netečné ozvučnice; kompaktní rozměry
PROTI: potřebují zesilovač s větší výkonovou rezervou

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ:  2 pásmové, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah:  45 – 28 000 Hz (±6 dB)
  • Celk. harm.zkreslení:  neuvádí
  • Jmen. impedance:  6 Ω
  • Char. citlivost:  87 dB (1 m/2,83 V)
  • Max. akustický tlak SPL: 113 dB
  • Dělicí kmitočet:  2,8 kHz
  • Max. zatížitelnost: 120 W
  • Rozměry (š x v x h): 18,5 x 31 x 26 cm
  • Hmotnost: 8 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk/products/500-series/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga