Reprosoustavy AE Reference 2

21.03.2012

Nové Reference z Albionu

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY AE REFERENCE 2   53 990 Kč

Britská značka Acoustic Energy posílila nabídku reprosoustav v nejvyšší řadě Reference dvěma novými modely. Zvukově nekompromisní přírůstek představují zvláště větší Reference 2.

Řadu v anglickém Cirencesteru na konci 80. let uvedly kompaktní monitory AE1, určené do zvukových režií, kde také (mezi jinými) zdomácněly ve studiích Abbey Road a BBC. Technicistní design si nadále uchovávají soustavy AE1 Classic, ale verze AE1 mkIII SE už s kabinety v klavírním laku míří do moderních interiérů, stejně jako Reference 1 a Reference 2, které se odlišují „pouze“ počtem středobasových reproduktorů a rozměry ozvučnic.

Sendvič s gumou? Rezonancím nechutná

Stěny bassreflexových ozvučnic mají vrstvennou strukturu, kde MDF desky o tloušťce 7 mm (vnější) a 5 mm (vnitřní) odděluje tuhá pryž o síle 3 mm, která je výborně tlumí. Pravoúhlé kabinety, jen vpředu s jemně zaoblenými bočními hranami, jsou proto vůči rezonancím i „proklepání“ kloubem ukazováku netečné. K tuhosti ozvučnic, hmotnících úctyhodných 14 kg, přispívá i několik vrstev dokonale rovného, čirého klavírního laku, který u jediného provedení kryje pečlivě vybíranou ebenovou dýhu. Odnímatelné ochranné rámečky s průzvučnou černou tkaninou aretuje šest magnetů, takže čelo soustav nehyzdí otvory navíc. Především k novým modelům z řady jsou určeny stabilní, designově vyladěné stojany Reference Stand (9 990 Kč za pár), u nichž antracitově šedý povrch ozvláštňují intarzie z lakované ebenové dýhy: jejich konstrukce opět spojuje MDF desky s pryží a základny vždy disponují čtyřmi odhmotňovacími hroty. Stojan je vysoký 650 mm a přibližuje tweeter (vychýlený mezi středobasovými měniči ze středové osy; protože soustavy se dodávají v párech, je uspořádání symetrické) do roviny uší sedícího posluchače. Oproti předchozímu modelu AE1 mkIII SE prošly inovacemi i oba typy reproduktorů.

Hliníkové bratrstvo

Tweeter dánské značky Vifa v zakázkovém provedení pracuje se dvěma kruhovými zářiči (větší má průměr 38 mm), které se chovají podobně jako podajná kalota (u té nejvyšší kmitočty vyzařuje jen „prstenec“ u její základny), ale vykazují přitom jen minimální výskyt parazitních kmitů. Vyzařovací charakteristiku optimalizují pevný kužel v ose reproduktoru a navíc ještě patentovaná akustická čočka DXT se dvěmi „ohybovými kružnicemi“ coby sofistikovaný zvukovod (tu dříve začaly používat soustavy z řady Radiance). Magnetický obvod je z neodymia, kmitací cívka navinuta hliníkovým drátem. Dva středobasové reproduktory „pure piston“ o průměru 110 mm mají kónické hliníkové membrány z tenkostěnného tlakového odlitku, zesílené u středu nízkými kužely z téhož materiálu, jež s košem spojují pryžové vlnky velkého zdvihu. Kmitací cívky jsou kvůli přesné kontrole pohybu membrány vinuty dvojitě, opět hliníkovým vodičem, který dobře odvádí balastní teplo, ale je lehčí než měď. S ohledem na přesné i živé basy odolali konstruktéři pokušení sáhnout po jediném rozměrnějším reproduktoru: dvě menší membrány dají dohromady větší plochu a každá má nadto vlastní pohon.
Pasivní výhybky s krátkými prudovými dráhami používají zapojení 2. řádu (s poklesem -12 dB/oktávu) s dělicím kmitočtem 2 kHz, který ještě nezasahuje do kritické části středního pásma ani do oblasti vyšších harmonických. Pro vnitřní kabeláž značka AE používá měděnou kabeláž s až předimenzovaným průřezem. Na zadní stěně kabinetů ústí bassreflexový otvor a kousek nad základnou najdete subšasi (i zde vykládané lakovanou ebenovou dýhou) s párem masivních šroubovacích terminálů německé značky WBT, jež umožňují připojení reprokabelů zakončených holými vodiči (do průřezu cca 2,5 mm²) i banánky.
Vzhledem ke standardní charakteristické citlivostí (88 dB/W/m) si s řádným vybuzením soustav Reference 2 poradí většina zesilovačů: se dvěma středobasovými reproduktory a vnitřním objemem přes 20 litrů ovšem nabízejí basový základ, o němž se může ostatním dvoupásmovkám většinou jenom zdát.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Soustavy Acoustic Energy doplnily dva komponenty Onkyo, integrovaný zesilovač A-9070 a CD přehrávač C-7070, s kabeláží značky Xsymphony, signálovou Pure Silver Fantasy a reproduktorovou Alpha Hybrid. Jako testovací jsem použil CD Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2010, Beethoven: Piano Concerto No. 5 (Sony Classical, 1998) a The Singers Unlimited: Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006).

Netopýří ucho:

Zvukový projev soustav Reference 2 je vyvážený, náležitě transparentní i dynamický. Objemné stojanové soustavy spojují výhody dvoupásmových monitorů s podlahovými soustavami, prostor nahrávek je přesvědčivý a do detailu vykreslený, přitom objem jistých, přesných basů mile překvapí. Nenapadají mě jiné stojanové soustavy, které lze ve velké místnosti postavit daleko od zadní stěny (to je naopak podmínka), a reprodukce nebude postrádat hlubší oktávy. Kupříkladu v garsonce je to sice omezení, ale tam patří kompaktnější i dostupnější „sestry“ Reference 1.

Hodnocení:

vynikající (10) - zvuk (10), provedení (10)

Proč je koupit?

Neobyčejně muzikální dvoupásmovky do velké místnosti.

ACOUSTIC ENERGY REFERENCE 2

 • typ 2p. s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah 40 – 40 000 Hz (±3 dB)
 • celkové harmonické zkreslení 0,3 % (200 – 20 000 Hz)
 • jmenovitá impedance 6 ohmů
 • citlivost 88 dB/W/m
 • dělicí kmitočet 2 kHz
 • doporučený výkon zesilovače 250 W (8 ohmů)
 • rozměry (š x v x h) 25,5 x 39,5 x 31 cm
 • hmotnost 14 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Ac2

  Zdravím mám doma jednicky je to paráda
  Ale půjdu do dvojek a koukám u vás trochu lepší cena jen co ty jednicky prodam
  Jarda

  Reagovat 03.05.2020 17:40 od Jarda

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga