Reprosoustavy AE Reference 2

21.03.2012

Nové Reference z Albionu

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY AE REFERENCE 2   53 990 Kč

Britská značka Acoustic Energy posílila nabídku reprosoustav v nejvyšší řadě Reference dvěma novými modely. Zvukově nekompromisní přírůstek představují zvláště větší Reference 2.

Řadu v anglickém Cirencesteru na konci 80. let uvedly kompaktní monitory AE1, určené do zvukových režií, kde také (mezi jinými) zdomácněly ve studiích Abbey Road a BBC. Technicistní design si nadále uchovávají soustavy AE1 Classic, ale verze AE1 mkIII SE už s kabinety v klavírním laku míří do moderních interiérů, stejně jako Reference 1 a Reference 2, které se odlišují „pouze“ počtem středobasových reproduktorů a rozměry ozvučnic.

Sendvič s gumou? Rezonancím nechutná

Stěny bassreflexových ozvučnic mají vrstvennou strukturu, kde MDF desky o tloušťce 7 mm (vnější) a 5 mm (vnitřní) odděluje tuhá pryž o síle 3 mm, která je výborně tlumí. Pravoúhlé kabinety, jen vpředu s jemně zaoblenými bočními hranami, jsou proto vůči rezonancím i „proklepání“ kloubem ukazováku netečné. K tuhosti ozvučnic, hmotnících úctyhodných 14 kg, přispívá i několik vrstev dokonale rovného, čirého klavírního laku, který u jediného provedení kryje pečlivě vybíranou ebenovou dýhu. Odnímatelné ochranné rámečky s průzvučnou černou tkaninou aretuje šest magnetů, takže čelo soustav nehyzdí otvory navíc. Především k novým modelům z řady jsou určeny stabilní, designově vyladěné stojany Reference Stand (9 990 Kč za pár), u nichž antracitově šedý povrch ozvláštňují intarzie z lakované ebenové dýhy: jejich konstrukce opět spojuje MDF desky s pryží a základny vždy disponují čtyřmi odhmotňovacími hroty. Stojan je vysoký 650 mm a přibližuje tweeter (vychýlený mezi středobasovými měniči ze středové osy; protože soustavy se dodávají v párech, je uspořádání symetrické) do roviny uší sedícího posluchače. Oproti předchozímu modelu AE1 mkIII SE prošly inovacemi i oba typy reproduktorů.

Hliníkové bratrstvo

Tweeter dánské značky Vifa v zakázkovém provedení pracuje se dvěma kruhovými zářiči (větší má průměr 38 mm), které se chovají podobně jako podajná kalota (u té nejvyšší kmitočty vyzařuje jen „prstenec“ u její základny), ale vykazují přitom jen minimální výskyt parazitních kmitů. Vyzařovací charakteristiku optimalizují pevný kužel v ose reproduktoru a navíc ještě patentovaná akustická čočka DXT se dvěmi „ohybovými kružnicemi“ coby sofistikovaný zvukovod (tu dříve začaly používat soustavy z řady Radiance). Magnetický obvod je z neodymia, kmitací cívka navinuta hliníkovým drátem. Dva středobasové reproduktory „pure piston“ o průměru 110 mm mají kónické hliníkové membrány z tenkostěnného tlakového odlitku, zesílené u středu nízkými kužely z téhož materiálu, jež s košem spojují pryžové vlnky velkého zdvihu. Kmitací cívky jsou kvůli přesné kontrole pohybu membrány vinuty dvojitě, opět hliníkovým vodičem, který dobře odvádí balastní teplo, ale je lehčí než měď. S ohledem na přesné i živé basy odolali konstruktéři pokušení sáhnout po jediném rozměrnějším reproduktoru: dvě menší membrány dají dohromady větší plochu a každá má nadto vlastní pohon.
Pasivní výhybky s krátkými prudovými dráhami používají zapojení 2. řádu (s poklesem -12 dB/oktávu) s dělicím kmitočtem 2 kHz, který ještě nezasahuje do kritické části středního pásma ani do oblasti vyšších harmonických. Pro vnitřní kabeláž značka AE používá měděnou kabeláž s až předimenzovaným průřezem. Na zadní stěně kabinetů ústí bassreflexový otvor a kousek nad základnou najdete subšasi (i zde vykládané lakovanou ebenovou dýhou) s párem masivních šroubovacích terminálů německé značky WBT, jež umožňují připojení reprokabelů zakončených holými vodiči (do průřezu cca 2,5 mm²) i banánky.
Vzhledem ke standardní charakteristické citlivostí (88 dB/W/m) si s řádným vybuzením soustav Reference 2 poradí většina zesilovačů: se dvěma středobasovými reproduktory a vnitřním objemem přes 20 litrů ovšem nabízejí basový základ, o němž se může ostatním dvoupásmovkám většinou jenom zdát.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Soustavy Acoustic Energy doplnily dva komponenty Onkyo, integrovaný zesilovač A-9070 a CD přehrávač C-7070, s kabeláží značky Xsymphony, signálovou Pure Silver Fantasy a reproduktorovou Alpha Hybrid. Jako testovací jsem použil CD Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2010, Beethoven: Piano Concerto No. 5 (Sony Classical, 1998) a The Singers Unlimited: Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006).

Netopýří ucho:

Zvukový projev soustav Reference 2 je vyvážený, náležitě transparentní i dynamický. Objemné stojanové soustavy spojují výhody dvoupásmových monitorů s podlahovými soustavami, prostor nahrávek je přesvědčivý a do detailu vykreslený, přitom objem jistých, přesných basů mile překvapí. Nenapadají mě jiné stojanové soustavy, které lze ve velké místnosti postavit daleko od zadní stěny (to je naopak podmínka), a reprodukce nebude postrádat hlubší oktávy. Kupříkladu v garsonce je to sice omezení, ale tam patří kompaktnější i dostupnější „sestry“ Reference 1.

Hodnocení:

vynikající (10) - zvuk (10), provedení (10)

Proč je koupit?

Neobyčejně muzikální dvoupásmovky do velké místnosti.

ACOUSTIC ENERGY REFERENCE 2

 • typ 2p. s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah 40 – 40 000 Hz (±3 dB)
 • celkové harmonické zkreslení 0,3 % (200 – 20 000 Hz)
 • jmenovitá impedance 6 ohmů
 • citlivost 88 dB/W/m
 • dělicí kmitočet 2 kHz
 • doporučený výkon zesilovače 250 W (8 ohmů)
 • rozměry (š x v x h) 25,5 x 39,5 x 31 cm
 • hmotnost 14 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Ac2

  Zdravím mám doma jednicky je to paráda
  Ale půjdu do dvojek a koukám u vás trochu lepší cena jen co ty jednicky prodam
  Jarda

  Reagovat 03.05.2020 17:40 od Jarda

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga