Reprosoustavy AE109

08.07.2017

Vzestup ve spirále

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY AE109      19 990 Kč

Anglická značka Acoustic Energy slaví letos třicetileté jubileum zajímavými novinkami, mezi nimiž nechybí ani reinkarnovaná řada 100. Její vlajkovou lodí jsou dvoupásmové sloupky AE109, kterým byste jejich zvuk podle výšky osmdesáticentimetrových kabinetů nehádali.

Z původní „stovkové“ řady, vyráběné v letech 1995-98, získaly skvělou pověst právě podlahové soustavy AE109, které ovšem tehdy byly ještě třípásmové. Konstruktéři proto zaměřili pozornost právě na nástupnický model pod stejným typovým číslem, jehož vývojový prototyp měl předpremiéru poslední únorový víkend na výstavě Sound & Vision v anglickém Bristolu. Po pěti týdnech se už na Audio Video Show Praha objevil pár z první padesátky, vyrobené v Malajsii (soustavy, jež dorazily do redakce, měly výrobní čísla A00066 a A00067). Mimořádně kompaktní sloupky, které jsou výbornou volbou hlavně do menších poslechových místností, se vyrábějí s povrchovou úpravou ve dvou provedeních polomatné vinylové fólie, imitující ořechové dřevo a černé (v plánu je ještě bílá). Odnímatelné ochranné rámečky, aretované šesti magnety, jsou vždycky potažené černou průzvučnou tkaninou. Pod nimi tak nic vizuálně neruší, protože tweetery jsou montované zevnitř a příruby obou středobasových měničů kryjí vsazené mezikruží z černého plastu. Jediný výraznější designový prvek pravoúhlých kabinetů představují zaoblené horní hrany po stranách.

Znehybněné rezonance

Za svou tuhost vděčí štíhlé bassreflexové ozvučnice, zatlumené uvnitř na bocích syntetickým rounem, svým malým rozměrům i promyšlené konstrukci. Stěny kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, zpevněné ještě třemi přepážkami, dvěma otevřenými a plnou přibližně 10 cm nad základnou, kde uzavírá komory vyplněné malými ocelovými kuličkami, jež soustavy před reprodukcí hudby náležitě „znehybní“, což minimalizuje nežádoucí rezonance a zpřesní reprodukci zvláště hlubokých kmitočtů. Bassreflexový rezonátor obdélníkového průřezu ústí na zadní stěně nahoře a základny jsou v rozích opatřeny kovovými lůžky se závitem M8 pro masívní odhmotňovací hroty. Osazení soustav vychází už tradičně z firemní reproduktorové základny. Tweeter s impregnovanou textilní kalotou (ø 28 mm) v širším závěsu, který vyzařuje do mělkého eliptického zvukovou, doplňují dva středobasové měniče (ø 110 mm) s kónickými membránami z hliníku zpevněného hořčíkem a potaženého tenkou kompozitní vrstvou; ty s koši spojují pryžové závěsy s velkým zdvihem.

Hledají rivalky

Elektrické výhybky pracují s dělicím kmitočtem 2300 Hz, ale další podrobnosti o jejich zapojení už dokumentace nezmiňuje. Propojení s výstupem zesilovače zajišťuje pár pozlacených šroubovacích terminálů, které si poradí s reproduktorovými kabely zakončenými holými vodiči (do průřezu 4 mm²) i banánky. Kousek pod plastovým subšasi s terminály nelze přehlédnout ani dobře utěsněnou zátku už zmíněné komory vyplněné ocelovými kuličkami. Kmitočtový rozsah v tolerančním pásmu ±6 dB dole pokrývá větší část kontra oktávy, do níž se s malou rezervou „vejde“ volně znějící nejhlubší struna E1 u kontrabasu či baskytary. Soustavy se jmenovitou impedancí 4 ohmy mají solidní charakteristickou citlivost 89 dB (při napětí 2,83 V ve vzdálenosti 1 m). Maximální akustický tlak soustav (samozřejmě v tandemu se zesilovačem s odpovídající výkonovou rezervou) je 106 dB, ale ve špičkách až 113 dB, což zachovává realistickou dynamiku u symfonické hudby stejně jako metalu, samozřejmě s limitami v hlubokých basech. Za živým, ale stále ještě neutrálním projevem AE109 cítíme pohon všech měničů podstatně účinnějšími magnety. Zvuk je čistý, kmitočtově vyvážený a v dané kategorii také náležitě transparentní. Mezi tvrdé devízy sloupků patří zvláště reprodukce přesných, konkrétních středních basů. Pokud připočteme ještě výborně zobrazený prostor, odpovídající povedené dvoupásmové konstrukci, zjistíme s milým překvapením, že máme tu čest s hodně povedenými sloupky za cenu stojanových soustav. Vyzývatelky do případného duelu v cenové kategorii do 20 000 Kč jsou aktuálně v nedohlednu.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO: živý, ale stále neutrální zvuk; kompaktní rozměry
PROTI: bassreflex ústí dozadu

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (9)

DOPORUČUJEME

PARAMETRY

  • Typ:  2p., s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 40 – 35 000 (±6 dB)
  • Jmen. impedance: 4 Ω
  • Char. citlivost:  89 dB (2,83 V, 1 m)
  • Max.akust. tlak: 106 dB
  • Dělicí kmitočet: 2 300 Hz
  • Max. zatížitelnost: 150 W
  • Rozměry (š x v x h): 16 x 80 x 24 cm (bez hrotů)
  • Hmotnost: 16 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk/main-100-series

 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga