Reprosoustavy AE309

29.03.2018

Déjà vu má top zvuk

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY AE 309      34 990 Kč

Nebývale aktuální test dvouapůlpásmových reposoustav AE 309 anglické značky Acoustic Energy následuje bezprostředně po jejich světové premiéře na Sound & Vision The Bristol Show 2018. Může však posloužit také jako pozvánka k návštěvě stánku Tykonu na Audio Video Show Praha, kde tyto povedené kompaktní podlahovky nemohou chybět.

Společnost Acoustic Energy z devatenáctitisícového Cirencesteru, kam je to z Londýna autem sotva dvě hodiny, loni oslavila třicátiny. Renomé si vybudovala i díky dvoupásmovým profi monitorům, z nichž stačí zmínit třeba starší „klasiku“ AE1 z řady Reference, jež se dříve zabydlela v mnoha nahrávacích studiích včetně londýnských Abbey Road. Tuto erudici značka využívá i u reprosoustav v dostupnějších řadách, což platí také o inovované „třístovkové“, které byl vždy vlastní zajímavý poměr užitné hodnoty k ceně. Nadčasový design soustav charakterizují čisté linie, ale typová čísla se po letech do katalogu vrací, aby „dříve viděné“ znamenalo nový audiofiloský zážitek, k obrazu moderních technologií.

Vibrace v ofsajdu

U ozvučnic sotva metrových soustav se zaoblenými bočními hranami zaujmou jejich tuhost i vysoká hmotnost. Stěny kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm, které uvnitř zpevňují dvě přepážky: vertikální otevřená, jež cca 13 cm nad základnou narazí na pevnou horizontální, oddělující samostatnou komoru pro cca 3 kg těžkého inertního materiálu (se zadním přístupovým otvorem pod pevně těsnící plastovou zátkou), který zlepšuje stabilitu soustav, ale především ozvučnice efektivně tlumí a významně snižuje jejich vliv na zabarvení zvuku. V rozích základny najdeme kovová lůžka se závitem M8 pro odhmotňovací hroty s kontramatkami, k nimž jsou ve výbavě přibaleny ještě kovové podložky, jež ochrání choulostivější podlahové krytiny. Ale ještě jsme se nezmínili o povrchové úpravě, kterou lze u soustav AE 309 vybírat ze tří provedení, buď v silném klavírním laku (černém nebo bílém) nebo výběrové ořechové dýze, ošetřené polomatným čirým lakem. Osazení soustav vychází z nejmladších generací firemních reproduktorů. Nový tweeter byl pro soustavy z řady 300 dokonce vyvinutý; jeho poddajnou kalotu (ø 28 mm), která vyzařuje do mělkého eliptického zvukovodu s technologií Wide Dispersion (v této podobě byl s menším průměrem poprvé užitý u soustav AE1 Active), pohání magnetický obvod ze slitiny neodymia, železa a boru. Kalotu včetně choulostivého uchycení chrání hustě perforovaný hliníkový vrchlík, jehož akustickou impedanci konstruktéři do návrhu zahrnuli. Nový „výškáč“ nabízí vysoký výkon a s jeho nízkým rezonančním kmitočtem souvisí také jeho minimální harmonické zkreslení. Pod tweeterem následují dva měniče (ø 130 mm) s kónickými membránami z anodizovaného hliníku potaženého tenkou keramickou vrstvou, jež s koši spojují pryžové závěsy s velkým zdvihem; fázové difuzory ve tvaru nízkého kužele ve střední části optimalizují jejich vyzařování. První z kónických měničů je středobasový, doplněný podpůrným wooferem.

Povedená konstrukce

Obdélníkové („štěrbinové“) bassreflexové rezonátory ozvučnic ústí na zadních stěnách nahoře a jejich konstrukce snižuje vliv turbulencí proudícího vzduchu a přispívá tak k čisté, nezkreslené reprodukci basů. Na rozdíl od nižší série 100 návod mlčí o skutečnosti, že toto provedení bassreflexu má nižší nároky na odstup od zadní zdi, každopádně půl metru volného prostoru za „zády“ soustav je určitě přínosem. O zapojení elektrických výhybek se dokumentace nezmiňuje, známe jen jejich dělicí kmitočty 2,56 kHz a 296 Hz, do kterého vyzařují podpůrné woofery, pracující paralelně se středobasovými měniči. K připojení zesilovače slouží pár šroubovacích terminálů, jež najdeme na zadní stěně kousek nad základnou. Zvládnou reprokabely zakončené jak holými vodiči běžných průřezů, tak i banánky. Kmitočtový rozsah v dolní části akustického spektra pokrývá prakticky celou druhou nejhlubší kontra oktávu. Soustavy se jmenovitou impedancí 6 ohmů mají solidní charakteristickou citlivost 89 dB, což je docela dobrá zprávy i pro zesilovače elektronkové konstrukce.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Soustavy doplnily integrovaný zesilovač Electrocompaniet ECI-6 a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabely byly značky XSymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naive/Classic, 2005), Chick Corea: Randezvous In New York (Stretch, 2003), Yes: Close To The Edge (Atlantic-Audio Fidelity, reed. 2012), CD Beethoven: Piano Concertos No. 3 & 4 (Vivarte/Sony Music, 1997), Elvis Costello With Burt Bacharach: Painted From Memory (Mercury, 1998) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

NETOPÝŘÍ UCHO

S trochou nadsázky lze říci, že jediné, čím si při prvním poslechu rozehraných soustav Acoustic Energy AE 309 bude málokdo jistý, je jejich cena. Podvědomě se totiž vybavují rivalky podstatně dražší. Vyvážený muzikální zvuk nadchne čistými, výborně kontrolovanými basy, jež obsáhnou nejhlubší volně znějící strunu kontrabasu s velkou rezervou. V barvotvorném pásmu středních kmitočtů je slyšet každý detail, výšky jsou průzračné. V dané třídě vycházejí na jedničku i zobrazení prostoru nahrávek a oddělení jednotlivých nástrojů. U poměrně malých sloupků překvapí, že je nerozhodí ani složitější nahrávky při vyšší hlasitosti. Soustavy mají ambice ozvučit i středně velkou místnost, i když se v ní vizuálně skoro ztratí. Ale koneckonců – o to přeci každému hifistovi jde!

HODNOCENÍ

PRO: kompaktní rozměry; mimořádně tuhé ozvučnice
PROTI: opravdu nic

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10) 

PARAMETRY

  • Typ:  2,5 pásmové, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 38 – 30 000 Hz (±3 dB)
  • Jmen. Impedance: 6 Ω
  • Char. citlivost:  89 dB (2,83 V, 1 m)
  • Max. akustický tlak: 115 dB
  • Dělicí kmitočty: 296 Hz, 2560 Hz
  • Max. zatížitelnost: 175 W
  • Rozměry (š x v x h): 17,5 x 90 x 28 cm
  • Hmotnost: 22 kg/ks

www.acoustic-energy.co.uk/main-300-series/ae309/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga