Reprosoustavy Aeromax 2

10.02.2015

Stereo pro dva

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY CAMBRIDGE AUDIO AEROMAX 2      (17 990 Kč)

Dvě z pěti soustav z řady Aero se dočkaly zvukově vyladěných verzí. Konkurence v takových případech k typovému číslu přidává dovětek Special Edition, londýnská značka však pro oba modely zvolila nové jméno, které říká vše. Aeromax. Dostupnější volbou jsou stojanové dvoupásmovky Aeromax 2.
Cambridge Audio Aero 2 zvítězily v testu deseti „regálovek“, který přineslo S&V 1/14 v rubrice Audio. Vynikaly ve většině parametrů, rezerva zůstávala ještě v transparentnosti. Navenek soustavy Aeromax 2 odlišíme jen podle povrchové úpravy klavírním lakem, který lze volit mezi černým a bílým, ten však nesbírá plusové body nejen za „umělecký dojem“, ale podobně jako u koncertních křídel silná a dokonale rovná vrstva laku konstrukci kabinetů také zpevňuje. Kromě vylepšeného středovýškového měniče prošly soustavy dalšími inovacemi. Rozdíl 6000 Kč v ceně mezi modely Aero 2 a Aeromax 2 není malý, ale ve zvuku je slyšet. Odnímatelný rámeček opět aretují magnety a u obou verzí je potažený černou průzvučnou tkaninou, která tentokrát vykazuje menší akustickou impedanci, navíc elipticky vydutý rámeček vystupuje do prostoru.

Nové papírové plástve

Stěny tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm, vyztužené nově ještě vnitřní příčkou: fortelnější provedení potvrzuje i hmotnost, která se u každé soustavy Aeromax 2 zvýšila o 0,44 kg. Rozměry se jinak téměř nezměnily, jen hloubka narostla o 24 mm, což jde částečně na vrub masivnějších terminálů. Čtvrtá generace středovýškových měničů BMR (Balanced Mode Radiator) se od předchozích odlišuje upravenou voštinovou konstrukcí, která získala lepší uniformitu ve všech směrech (jen pro celkový kontext - první dvě generace připadají na reproduktorové „kostky“ Minx, profil základního setu Minx 212 Stereo přineslo S&V 7/11). Měničům o průměru 46 mm zajišťuje rovinná papírová membrána v pryžovém závěsu mimořádně širokou vyzařovací charakteristiku, s níž se přesvědčivý stereofonní efekt neomezuje na jediné poslechové místo. Reproduktory BMR, u nichž plastový kryt vystřídala konstrukce z akusticky pasivnějších MDF desek, se však vymykají také kmitočtovým rozsahem, který se v dolní části překrývá se středotónovými typy. Konstruktéři si tak u pasivní elektrické výhybky mohli dovolit dělicí kmitočet 250 Hz a charakteristika zůstává v kritické části středního pásma s hojným zastoupením barvotvorných vyšších harmonických vyrovnaná. Dělicí kmitočet ani zapojení se ve srovnání se soustavami Aero 2 nezměnily, ale součástky v zapojení jsou kvalitnější, což platí jak pro cívky, tak i špičkové svitkové kondenzátory. Vnitřní kabeláž obstarávají štědře dimenzované vodiče z bezkyslíkaté mědi. Hlubokotónový reproduktor o průměru 165 mm má kónickou papírovou membránu (ve střední části zesílenou kolečkem z téhož materiálu), kterou s košem spojuje pryžová vlna. Bassreflexový otvor ústí na čelní stěně a v zrcadlovém horizontálním řezu kabinetem odpovídá pozici měniče BMR. Zapuštěné subšasi, které najdeme vzadu kousek nad základnou, obsahuje pár masivních šroubovacích terminálů, jež mají pozlacené kontaktní plochy a poradí si s reproduktorovými kabely zakončenými jak holými vodiči, tak i banánky.

Vyčištěný zvuk

S charakteristickou citlivostí 90 dB/W/m představují soustavy Aeromax 2 se jmenovitou impedancí 8 ohmů lehký nadprůměr a s jejich vybuzením si poradí víceméně libovolný zesilovače. Po svých předchůdkyních mají v genetickém kódu kmitočtově vyvážený zvuk a lehkost projevu, ale přibyla větší transparentnost i drobnokresba detailů ve středním pásmu a delikátnější výšky. O tento synergický efekt se dělí inovovaný tweeter s proudovou dráhou signálu, která je ošetřená od vstupních svorek až k reproduktorům. Zobrazení prostoru nahrávek je vynikající, to vše v rámci širokého homogenního zvukového pole.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO:  široká směrovost; maximalistické provedení
PROTI:  nic

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ:  2p., s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah:   40 – 22 000 kHz (pásmo neuvádí)
  • Jmen. impedance:   8 ohmů
  • Char. citlivost:  90 dB/W/m
  • Dop. výkon zesilovače:  25 – 120 W
  • Rozměry (š x v x h):  20,3 x 37 x 33,5 cm
  • Hmotnost: 7,24 kg/ks

Rivalové: v dané cenové kategorii chybějí

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga