Reprosoustavy Estelon YB

23.11.2016

Estelon YB

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ESTELON YB       od 437 250,- Kč

Značka Estelon patří mezi mladé, dravé a ambiciózní, ostatně stačí se podívat na jejich vlajkovou loď Extreme, hovořící samu za sebe. Kdo by to byl řekl, že takhle extravagantní a ultimativní přístup dokáže najít v ani ne půlmilionovém estonském Tallinnu... Originální přístup ale není náhodný nebo mladicky zbrklý, za firmou stojí Alfred Vassilkov s více než třemi desetiletími aktivní praxe na poli návrhu výhybek, měničů i kompletních reprosoustav. Ve svém portfoliu jich má koneckonců přes stovku a to pro širokou škálu výrobců.

Díky tomu si Vassilkov osahal velmi značnou část existujících měničů, ozvučnic, koncepcí, materiálů a filozofií, což "na stará kolena" vyústilo ve vytvoření značky Estelon, dle jeho slov součtu toho nejlepšího, co poznal. Ač výrobní program započal gargantuovským modelem Extreme, dnes čítá už šest modelů ve dvou sériích a to včetně (trochu svébytného) modelu regálového. My jsme se podívali na zoubek tomu úplnému základu firemního katalogu, pokud si takové označení zaslouží reprosoustavy za bezmála půl milionu Korun za pár.

Série Y je dle slov výrobce prolnutím ryze high-endového a ryze lifestylového přístupu - něco jako výborný zvuk v kompaktním a sexy balení. Doposud jediný zástupce této řady, sloupek YB, to zjevně splňuje. Organické, až žensky hruškovité linky evokují štíhlou dívku ve večerních šatech, kupředu na vás koukají dva měniče u "hlavy", basový reproduktor u paty je kvůli elegantním křivkám vtočený dovnitř poslechového trojúhelníku. Asymetrické proporce ozvučnice pomáhají eliminovat nežádoucí stojaté vlnění uvnitř skříně, stejně jako pomáhají rozptylovat prvotní odrazy od ozvučnice.

Přestože tělo Estelon YB působí štíhle, vyrostly reprosoustavy i díky čtveřici nožiček do výšky 128,5 cm, na šířku mají u základny 36,5 a do hloubky tamtéž 43 cm. Použitý materiál a tlusté stěny přispívají k celkové nezanedbatelné hmotnosti 40 kg. Vzhledem k lifestyle zaměření je jeden pár reproduktorových terminálů schovaný pod hranou základny, což (stejně jako u ostatních podobně elegantních výtvorů) znamená mírný kompromis v uživatelském komfortu.

Všechny tři měniče pochází, na rozdíl od Accutonů u vyšší řady, z portfolia firem SEAS a ScanSpeak; woofer od SEAS má mohutný závěs a průměr osm palců, jeho membrána je z hliníku. Partnerem je mu středobasový 5,25 palcový ScanSpeak Revelator s měkkou středovou kopulkou a charakteristickou "prořezávanou" membránou z papíru, kde prohlubně vyplňuje speciální lepidlo, tlumící účinně nežádoucí vibrace. Za hustou ochrannou mřížkou se skrývá klasická jednopalcová kopulka tweeteru ScanSpeak Illuminator, jejímž materiálem je beryllium. Méně tradiční je uložení, kdy zcela nahoře je středobas a tweeter je až pod ním - vizuálně je to ovšem tvoří velmi harmonický celek s labutím krkem reprosoustav. O bližších technických řešeních se Vassilkov nezmiňuje, snad jen, že vnitřní kabeláž pochází z katalogu dosti prestižního výrobce Kubala-Sosna.

Estelon YB patří mezi průměrně citlivé se svými 86 dB / 2,83 V, stejně jako do průměru zapadají deklarovanou šestiohmovou impedancí. Výrazně nadprůměrná je pak udávaná frekvenční odezva 30 - 40 000 Hz (bez udané tolerance). Výrobce pak doporučuje minimálně 30 Wattů výkonu, s čímž si dovolujeme, při vší úctě, jemně, ale důsledně nesouhlasit - přidejte na konec nulu a máte optimální hodnotu.

Co je pak charakteristické pro Estelon, to je použití velmi neobvyklého materiálu na konstrukci ozvučnice. Zapomeňte na dřevo nebo kovy - zde je základním stavebním kamenem (doslova) mramor. Konkrétně najemno drcený mramor, který v požadovaném tvaru udržuje akrylátové pojivo. Jde o materiál, jehož vývojem strávili v Estelonu dlouhých 5 let a ač sám o sobě v proměnlivé tloušťce řádově několika centimetrů zajišťuje hodně vysokou tuhost, vnitřek skříně je ještě dále vyztužen několika příčkami. Kašovitá hmota se nejprve vylévá do připravených forem, kde zatuhne, zraje a v určitém stupni vytvrdnutí se uvnitř ručně pokrývá tlumícími materiály. Vnější podobu pak dolaďuje mnohavrstvý lak - v případě modelu YB buď černý nebo bílý ve vysokém lesku, nebo náš jasně nejoblíbenější matný černý.

Estelon YB jsou možná hlavně elegantní, možná je jejich tvůrce řadí do lifestyle světa a možná jsou to "jen" základní reprosoustavy z nabídky, ale jejich elegantní zevnějšek, jejich zjevně promyšlená koncepce a pečlivá konstrukční práce, jejich krásný matný lak (nic proti obdobně krásnému lesku, ale v černé vše prostě zapadne do sebe), excelentní provedení a jejich sladěný, čistý, super transparentní, koherentní, spojitý a autoritativní zvuk, to vše přináší do vašeho interiéru jednak krásné vizuální objekty, jednak ale hlavně hudební zážitek, který je velice přirozený a staví Estelon YB na přední příčky v jejich cenové třídě. Pokud jim dáte dost fyzického prostoru k vyniknutí a pokud k nim zvolíte elektroniku, která je zejména v nízkých kmitočtech adekvátně podrží (tedy asi ne levnější integrované stroje, ale pořádné a hlavně stabilní "elektrárny"), dostane se vám zážitku, který se dá bez vší složitosti vlastně vtěsnat do těch audiofily jen zřídkakdy pronášených tří slov - "to" ... "už" ... "stačí"... A to je hodně velká poklona.

KLADY

  • krásný design i povrchové zpracování
  • velký, energický zvuk ze "skladných" rozměrů
  • dynamika
  • absolutní transparentnost
  • rozlišení

ZÁPORY

  • budete potřebovat nekompromisní a hlavně stabilní systém od zdroje po zesilovač

Celý článek, uveřejněný v internetovém magazínu HI-Fi Voice jsme, jako obvykle, zkrátili o pasáž měření a poslech, celý si jej můžete přečíst na:

www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1130-estelon-yb.

Poslech a měření prováděl autor článku, Daniel Březina, také v prostorách Hi-Fi studia Tykon, přikládáme fotografie z této akce.

Reproduktorové soustavy Estelon YB stojí 464 750,- Kč, v provedení lesklá bílá/lesklá černá a 
437 250,- Kč, s matným černým lakovaným povrchem.

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga