Reprosoustavy Gauder Akustik DARC 80

12.10.2022

Hliníku už nezvoní hrana

REPROUKTOROVÉ SOUSTAVY GAUDER AKUSTIK DARC 80      od 859 990,- Kč

U kabinetů reprosoustav na hliník coby hlavní konstrukční materiál narazíme zřídka, ale s jeho akustickými limity se vypořádala německá značka Gauder Akustik u řady DARC. Přesvědčily nás o tom dvouapůlpásmové sloupky DARC 80 v plné výbavě s diamantovými tweetery, v sofistikovanější verzi Double Vision a s masivními základnami BigFoot.

Bez hliníku se díky jeho vynikající elektrické a tepelné vodivosti neobejdou stolní komponenty v čele s výkonovými zesilovači vybavenými nezbytnými chladiči, ale u ozvučnic je třeba řešit řadu problémů v čele s jeho „samozvučnými“ sklony: kostelní zvony se sice nejčastěji odlévají ze slitiny mědi a cínu, tu ale u lodních zvonů střídá s ohledem na výrazný zvuk někdy právě hliník. Lehký kov bělavě šedé barvy přitom zůstává pro konstruktéry reprosoustav výzvou (namátkou připomeňme švýcarskou značku Piega), ale nezbytné kompromisy představuje u stěn silné bitumenové tlumení, pokud snad nemají kabinety z dřevovláknitých desek jen hliníkový plášť. Nezapomínejme však, že ozvučnice musí tlumit parazitní rezonance, ale nesmí být zároveň ani přetlumené, účelem není akustickou energii „devastovat“.

K řešení šéfkonstruktéra Rolanda Gaudera inspirovaly soustavy z řady Berlina RC (Rib Construction), jejichž ozvučnice byly složené z dílčích segmentů z MDF desek, oddělených tlumícím materiálem. Dřevěnou masu stačilo nahradit hliníkem a vznikla technologie Dynamic Aluminium Rip Construction (neboli DARC), jež dala jméno další sérii. Vznikly tak hliníkové kabinety, které se nepotýkaly s problémy konvenčních ozvučnic z téhož materiálu. Série DARC (v aktuální „přívlastkové“ generaci Black Edition, odkazující k černé barvě keramických membrán měničů Accuton) čítá celkem deset modelů, různých kombinací však nabízí bezpočet.

Sloupky v plné výbavě

Filozofie značky Gauder Akustik připomíná cenovou politiku automobilek. Pokud chceme konkrétní model se všemi dostupnými vymoženostmi, musíme si citelně připlatit. To lze přiblížit právě na testovaných soustavách DARC 80, jež v řadě představují „druhé podlahovky zdola“: v základní verzi s keramickými membránami/kalotami stojí 859 990 Kč, úprava Double Vision (DV), zahrnující „vytuněné“ elektrické výhybky, cenu navýší o 104 990 Kč a v „balíčku“ s diamantovými tweetery (DARC 80 Diamond DV) soustavy vyjdou na 1 199 990 Kč. Když připočteme masivní antivibrační hliníkové základny Big Foot (129 990 Kč/pár), je zřejmé, že testované soustavy stojí 1 329 980 Kč. Co v plné výbavě nabízejí?

Akusticky netečné kabinety s vyváženým poměrem tuhosti vnitřního tlumení tvoří dvacet čtyři hliníkových segmentů, oddělených vrstvami tlumicího materiálu o tloušťce 3 mm, které navzájem i s masivní základnou spojují čtyři závitové tyče; kabinety nahoře uzavírají desky z masivního hliníku. Jednotlivé segmenty mají parabolický tvar, které existenci rovnoběžných ploch u kabinetů vylučují, riziko vzniku vnitřního stojatého vlnění tak odpadá. Povrchovou úpravu soustav lze vybírat z pěti provedení, buď v přírodním kartáčovaném hliníku, popřípadě ve špičkovém práškovém laku (černém, bílém, antracitovém či stříbřitém). Počet variant ovšem dále zvyšuje volitelná barva tlumicích podložek (černá, bílá, stříbřitá nebo nazlátlá). Jak standardné základny, tak i příplatkové Big Foot jsou opatřené výškově polohovatelnými hroty, jež úplně zatažené vymezují nezbytný odstup základen od podlahy, protože trubice bassreflexových rezonátorů akustických komor podpůrných wooferů ústí v dolní části ozvučnic kolmo k zemi.

Osazení zahrnuje měniče Accuton, opatřené standardně keramickými membránami na bázi oxidu hlinitého, které u nejmladší generace (viz verze Black Edition napříč celým katalogem Gauder Akutik) spojuje černá barva. Tweeter s inverzní keramickou kalotou (ø 19 mm) má kvůli „upgradu“ shodné rozměry jako volitelný tweeter s kalotou diamantovou, vyrobenou metodou CVD (Chemical Vapor Deposition, depozicí z plynné fáze). Kaloty u obou verzí tweeterů pohání silný neodymový magnet. Na postech středobasového měniče a podpůrného wooferu následují dva shodné měniče (ø 170 mm) s vydutými membránami, jež s tuhými litinovými koši se štíhlými žebry spojují pryžové vlnky; magnety jsou feritové. Difrakce zvukových vln na čelních stěnách omezují celulózové vrstvy. Všechny měniče chrání napevno instalované mřížky a drátěné vrchlíky, protože keramické membrány jsou všeobecně velice křehké, což lze samozřejmě vztáhnout i na diamantové kaloty. Dodejme, že relevantní měniče jsou u každého setu ručně párované.

Strmé jako horské štíty

Dělené elektrické výhybky se oproti nižším sériím Arcona a Keramik vyznačují extrémní strmostí -60 dB/oktávu, kompetence jsou mezi jednotlivé měniče rozděleny s ještě větší přesností, kdy reprodukce není zatížena změnami fáze signálu, jež vedou k rozostření hudební scény. Dělicí kmitočty s řadou dalších parametrů německá značka už tradičně neuvádí, ale složitější zapojení si nárokuje výběrové součástky, což svitkové kondenzátory a cívky z výrobního programu německé firmy Mundorf splňují. Výhodou výhybek je navíc jejich „symetrické“ zapojení, kdy jsou reproduktory ve výhybkách zařazeny uprostřed jednotlivých větví, nevzniká tvrdá zpětná vazba jako u běžných výhybek se společným zeměním a výsledkem je „čistší“ zvuk. Audiotuning Double Vision, který zahrnuje součástky z nejvyšších sérií firmy Mundorf a ještě kvalitnější vnitřní kabeláž investici prodraží, ale je slyšitelný. K propojení se zesilovačem slouží dva páry německých terminálů WBT-0703 nexgen s těly z čisté mědi, které si poradí s libovolně zakončenými reproduktorovými kabely a po odstranění zkratovacích propojek umožňují bi-amping či bi-wiring. Najdeme je v atypické vertikální orientaci v zadní části základny ve společnosti pozlacených „kramliček“, jež po přepojení do druhé polohy zdůrazní basy o 1,5 dB při tichém nočním poslechu.
Jak jsme už naznačili výše, technických parametrů je k dispozici jako obvykle minimum. Kromě povědomí, že reprosoustavy ze švábského Renningenu patří mezi špičku nejen svou koncovou cenou, nám musí postačit jmenovitá jmpedance 4 Ω a poměrně vysoká zatížitelnost 330 W.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde soustavy doplnily komponenty EMM Labs: dva výkonové monobloky MTRX2, předzesilovač DV2 a streamer NS1. Kabely byly značky Shunyata Research a napětí ošetřil síťový filtr Everest téže značky. Jako testovací jsem vybral skladby z vyššího tarifu Tidal HiFi Plus z alb Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Petra Haden And Bill Frisell (Songline/Tone Field, 2004), Georg Friedrich Händel: Messiah / Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Dave Holland: Prism (OKeh Records, 2013), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022), Radiohead: A Moon Shaped Pool (XL, 2016) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho

Přirozený vyvážený zvuk soustav Gauder Akustik upoutá mimořádnou čistotou a filigránským prokreslením, zasahujícím do nejjemnějších detailů. Basy se sice nespouštějí až na dno akustického pásma, ale jsou svižné a především přesně artikulované. Ve středním pásmu nám sloupky servírují nahrávky se všemi bavotvornými alikvótami i zázněji. Přímo fenomenální je ovšem dynamika, ať už má přívlastky makro či mikro. K neomylné lokalizaci vzorně oddělených nástrojů na trojrozměrně orientované hudební scéně přispívá také transparentnost napříč celým přenášením pásmem. Stále ještě kompaktní sloupky si zachovávají nadhled nad sebečlenitějšími nahrávkami bez ohledu na zvolenou hladinu hlasitosti. Cena soustav není právě „lidová“, ale zvukové kvalitě odpovídá.

HODNOCENÍ

PRO: vyvážený zvuk s fenomenální čistotou a dynamikou; akusticky netečné kabinety; vyústění bassreflexu
PROTI: snad pouze cena

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ:  2,5pásmové, s bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: neuvádí
  • Jmenovitá impedance: jak jsme už naznačili výše 4 Ω
  • Charakteristická citlivost: neuvádí
  • Dělicí kmitočty: neuvádí
  • Zatížitelnost: 330 W
  • Rozměry (š x v x h): 24 x 116 x 35 cm (bez základny Bigfoot)
  • Hmotnost: 65 kg/ks

www.gauderakustik.com/en/index.php/loudspeaker/darc-series/models-darc-series

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga