Reprosoustavy Gradient 6.0

21.06.2017

Sloupky i pro garsonku

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY GRADIENT 6.0      64 990 Kč

Nabídku reproduktorových soustav u nás teprve nedávno rozšířila produkce finské značky Gradient Labs. Kdo hledá kompaktní podlahovky do malé místnosti, neměl by oslyšet dvoupásmovky Gradient 6.0, osazené koaxiálními měniči.

Katalog rodinné firmy, která vznikla ve starobylém městě Porvoo v roce 1984, nezabírá příliš do šířky, ale tím víc je každý model dotažený do detailu. Soustavy Gradient 6.0, vyráběné ručně ve Finsku, mají kabinety z masivního březového dřeva, které lze vybírat ze tří provedení polomatného laku: čirého s černým či bílým čelním panelem, případně bílého s bílým čelním panelem. Na umístění sloupků s čistým nadčasovým designem v poslechových místnostech s omezenou výměrou pamatoval konstruktér Jorma Salmi jak hloubkou 17,3 cm, tak i pasivními zářiči, jež sice ústí na zadních stěnách, ale nepotřebují takový odstup ode zdi jako stejně orientované trubice bassreflexových rezonátorů: podle výrobce potřebují „za zády“ pouze 20 cm volného prostoru.

Příroda i nanotechnologie

Stěny akusticky netečných kabinetů tvoří březová spárovka o tloušťce 20 mm, u níž estéti ocení, že není „cinkovaná“ (délkově napojovaná). Mechanicky exponovanější čela a zadní stěny tvoří tuhá sendvičová struktura z březové překližky, polepená z obou stran tenkými matnými panely z materiálu Fenix NTM, který vyrábí italská firma ARPA Industriale za užití nanotechnologií a nejmladší generace termoplastických pryskyřic hlavně pro potřeby nábytkářů, když celková tloušťka činí opět 20 mm. Konstrukci dále zpevňují vnitřní příčky, umístěné v polovině výšky každé soustavy. Ozvučnice zachovávají pravoúhlou geometrii, takže jejich zatlumení syntetickým rounem je nezbytností. Drobnou výtku si zaslouží výbava s aršíkem osmi samolepicích podložek z měkčené pryže, takže konverzi za odhmotňovací hroty je třeba řešit svépomocí (lůžka se závity na dolních stěnách chybí, ale samolepicích typů menších „spiků“ je na trhu dostatek). V osazení soustav najdeme koaxiální měniče, která značka Gradient Labs vyvíjela společně s vyhlášenou norskou firmou SEAS, jež se specializuje na reproduktory (mimochodem, jde o stejný typ jako u dražších firemních modelů). Jeho středobasová sekce (ø 176 mm) má kónickou membránu ze skelných vláken, kterou s košem se štíhlými žebry spojuje pryžová vlnka a její pohon zajišťuje robustní feritový magnet; tweeter pracuje s hliníkovou kalotou (ø 25 mm), kterou včetně choulostivějšího závěsu chrání před poškozením jemná drátěná síťka, protože hustě perforovaný plechový vrchlík vyklenutý nad koaxiálním měničem lze sejmout. Umístění reproduktorů v horních částí kabinetů zohledňuje podmínku, aby jejich osa ležela v rovině uší sedícího posluchače. Na zadních stěnách je třeba v dolní polovině zmínit pasivní zářiče s oválnou rovinnou membránou o rozměrem 140 x 200 mm (jde o reproduktory bez magnetického obvodu), umístěné na výšku.

Pečlivá ruční práce

Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB oktávu) pracují s dělicím kmitočtem 2 800 Hz. Fázové posuny signálu minimalizují i výběrové součástky, vzduchové cívky a metalizované polyesterové kondenzátory MKT, které jsou navzájem propájené v připojovacích bodech na zadních stěnách kabinetů, bez užití desek plošných spojů. Propojení se zesilovačem zajišťují dva jednotlivě montované šroubovcí terminály, které akceptují i reproduktorové kabely zakončené banánky. Charakteristická citlivost soustav se jmenovitou impedancí 8 ohmů je nižší, ale vzhledem k tomu, že místem určení budou nejčastěji menší místnosti, se výkonovou rezervou zesilovače nemusíme příliš trápit. Podle výrobce postačuje už výkon 20 wattů na kanál, ale to je přeci jenom spíše extrémní případ nežli vážně míněné doporučení. Kmitočtový rozsah 100 – 25 000 Hz v úzkém pásmu ±2 dB svědčí především o vyrovnané charakteristice v „barvotvorném“ středním pásmu a směrem k netopýřím výšinám. Kmitočtový rozsah bez uváděného pásma v basech sahá až ke 35 Hz, ale v tomto směru nelze očekávat od soustav s objemem necelých 20 litrů zázraky, protože fyzikální zákony jsou nesmlouvavé.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Soustavy doplnily komponenty Cambridge Audio, výkonový zesilovač azur 651W a síťový přehrávač azur 851N. Kabely byly signálové Cardas Interconnect XLR (0,5 m) a reproduktorové XSymphony Alpha Hybrid (2x 2 m). Jako testovací jsem vybral alba ve formátu FLAC Petr Iljič Čajkovskij: 1812 Overture / Mariinski Orchestra, Valerij Gergijev (Mariinski Label, 2009; 96 kHz/24 bitů), Rhiannon Giddens: Factory Girl (Nonesuch, 2015; 96/24), Keith Jarrett: Creation (ECM, 2015; 48/24), Ralph Towner: Travel Guide (ECM, 2013; 44,1/24) a Steven Wilson: 4 1/2 (Kscope, 2016; 96/24).

Netopýří ucho

Koherentní, tedy spojitý zvuk, který se blíží ideálnímu bodovému zdroji i bezmála trojrozměrné zobrazení prostoru nahrávek lze u reproduktorových soustav s koaxiálními měniči s dobře nafázovanými membránami oprávněně očekávat, ale sloupky Gradient 6.0 nádavkem nabízejí mimořádně prokreslené střední pásmo, což vynikne zvláště (ale nejenom) u hudby s vyšším zastoupením akustických nástrojů či vokálů. Přesných a konkrétních středních basů (40 – 80 Hz) je zde více než u velkých stojanových monitorů, ale podlahové soustavy typického vzrůstu jich obvykle nabídnou více. Na druhou stranu hlubší basy jsou aspoň naznačeny. Co malé sloupky zahrají, zahrají bez chyb a se ctí se dokáží poměřit i s členitějšími nahrávkami.

HODNOCENÍ

PRO: koherentní zvuk; kompaktní rozměry; kabinety z březového masívu
PROTI: nižší citlivost; ve výbavě chybějí odhmotňovací hroty

PARAMETRY

  • Typ: 2 pásmové, s koaxiálním měničem a pasivním zářičem
  • Kmitočtový rozsah: 35 –25 000 Hz (pásmo neuvádí), 100 – 25 000 Hz (±2 dB)
  • Jmen. impedance: 8 Ω
  • Charakteristická citlivost: 86 dB (2,83 V/1 m)
  • Dělicí kmitočet: 2 800 Hz
  • Dop. výkon zesilovače: 20 – 150 W/kanál
  • Rozměry (š x v x h): 20,2 x 90 x 17,3 cm
  • Hmotnost: 12 kg/ks

www.gradient.fi

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga