Reprosoustavy Gradient Evidence MkIV

12.04.2018

Tři pásma pod maskou

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY GRADIENT EVIDENCE MKIV      79 990 Kč

Z podlahových reprosoustav finské značky Gradient Labs, která rozšířila nabídku na domácím trhu teprve loni, jsme si ještě nepředstavili sloupky Evidence MkIV, kterým bychom tři pásma podle jejich vzrůstu nehádali. Uši jako arbitr však neinformované záhy vyvedou z omylu.

Produkce rodinné firmy s třiatřicetiletou tradicí, jež sídlí ve městě Porvoo, díky starobylým domkům a přístavním skladům ze dřeva navrženém na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, naplňuje čistými tvary vžitou představu o skandinávském designu. Potvrzují to zvláště reprosoustavy Evidence MkIV, jejichž ozvučnice s woofery vyzařujícími na vnějších bočnicích (dodávají se v zrcadlově provedených párech) zůstávají štíhlé a průzvučnou tkaninou jsou čalouněné po celém obvodu. Tkaninu lze volit černou, světle šedou, světle hnědou nebo bílou, viditelné části masivní jasanové překližky v laku transparentním, černém nebo bílém, což umožňuje soustavy barevně vyladit s většinou interiérů.

Promyšlená konstrukce

Stěny tuhých kabinetů tvoří jasanová překližka o tloušťce 20 mm. Vyjma decentních zaoblení dlouhých hran zachovávají ozvučnice pravoúhlou geometrii a uvnitř jsou zatlumené syntetickým rounem. Na dolní stěně v rozích nechybějí lůžka se závity M6 pro výškově polohovatelné odhmotňovací hroty. V osazení soustav najdeme měniče, na jejichž vývoji u Gradient Labs participovali s vyhlášenou norskou firmou SEAS. Koš koaxiálního měniče, umístěného v horní části přední stěny, má vůči horní hraně i zaoblení po stranách rezervu řádově v milimetrech, což je výhodné mechanicky a mimo to leží osa měniče v rovině uší sedícího posluchače i při metrové výšce kabinetů. Středobasová sekce měniče (ø 176 mm) má žlutou kónickou membránu ze skelných vláken, kterou s košem spojuje pryžová vlnka a její pohon zajišťuje robustní feritový magnet; tweeter pracuje s mírně zapuštěnou hliníkovou kalotou (ø 25 mm), kterou včetně závěsu před poškozením chrání jemná drátěná síťka. Patentované provedení ozvučnice vykazuje značný akustický odpor, který vyzařování středobasové sekce směrem dozadu efektivně tlumí (podle výrobce v poměru 100:1), její charakteristika má tvar kardioidy a vyzařuje víceméně pouze dopředu. Vliv odražených zvukových vln středních a vysokých kmitočtů je zanedbatelný. Woofery (ø 200 mm) s kónickou hliníkovou membránou, která je ve střední části opatřena pevným fázovým difuzorem ve tvaru projektilu, vyzařují na vnějších bočnicích do stran (jejich osy mají výšku od podlahy 65 cm); stejnou orientaci zde mají i čtyři štíhlé obdélníkové otvory štěrbinového bassreflexu. Výrobce sice připouští odstup soustav od kterékoli stěny poslechové místnosti pouhých 30 cm, ale to je opravdu minimum, půl metru a více bude z hlediska zvukové kvality určitě výhodou.

Sloupky s apetýtem

Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu) pracují s dělicími kmitočty 200 Hz a 2 800 Hz. Fázové posuny signálu pomáhají minimalizovat pečlivě vybírané součástky, vzduchové cívky a metalizované polyesterové kondenzátory, které jsou bez užití problematických desek plošných spojů navzájem propájené metodou D2D v připojovacích bodech. Dva páry šroubovacích terminálů na atypicky orientovaném subšasi (jejich osy jsou kolmé k podlaze), které částečně skrývá vybrání nad základnou, umožňují po odstranění propojek bi-wiring, resp. bi-amping; zkratovací „kramlička“ zdůrazňuje (nebo potlačuje) reprodukce basů vůči střednímu pásmu a výškám o 3 dB: záleží na umístění soustav v poslechové místnosti i osobních preferencích, výmluvně označené pozice Higher Bass Level a Lower Bass Level nepotřebují další vysvětlení. Charakteristická citlivost soustav je nízká, což naštěstí platí také o jmenovité impedanci 4 ohmy, takže jejich vybuzení zvládne i zesilovač s průměrnou výkonovou rezervou, na což ale nelze hřešit, protože rozpětí doporučovaných výkonů zesilovače nesahá až k hodnotě 250 W náhodou. Kmitočtový rozsah v širším tolerančním pásmu (-6 dB) zasahuje v dolní části akustického spektra okrajově až do nejhlubší subkontra oktávy, takže příznivci hlubších basů nebudou držet dietu.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde soustavy doplnily integrovaný zesilovač Audia Flight FLS 10 a SACD/CD přehrávač emm Labs XDS1 v2. Kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral SACD Mahavishnu Orchestra: Birds Of Fire (Audio Fidelity-Columbia, reed. 2015), Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch, 2003), CD Jeff Beck: Who Else! (Epic, 1999), k. d. lang: All You Can Eat (Warner Bros., 1995) a Robert Schuman: Concerto for Piano and Orchestra in A Minor,Op. 54 / Murray Perahia, Berlin Philharmonic (Sony Clasical, 1997).

Netopýří ucho

Třípásmovky Gradient Evidence MkIV si čistým spojitým transparentním zvukem od barvotvorného středního pásma nahoru a šířkou i hloubkou hudební scény příliš nezadají s firemními premiantkami Revolution MkIV, což je zásluhou téhož typu koaxiálního měniče i jeho obdobně řešené ozvučnice. Vlajková loď už samozřejmě využívá zázemí dvou podstatně větších wooferů v otevřené ozvučnicí, takže s jejími nebývale konkrétními basy se o polovinu levnější sloupky s dvaceticentimetrovým hlubokotónovým měničem a bassreflexem nemohou měřit. Basový základ však nabízejí ve velice sympatickém objemu a s autoritativním zesilovačem i pevný a plný. 

HODNOCENÍ

PRO: koherentní zvuk s plným basovým základem; kompaktní rozměry
PROTI: nižší citlivost

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ: 3 pásmové, s koaxiálním měničem a bassreflexem
  • Kmitočtový rozsah: 45 - 20 000 Hz (±2 dB), 29 - 20 000 Hz (-6 dB)
  • Jmen. impedance:  4 Ω
  • Charakteristická citlivost: 86 dB (2,83 V/1 m)
  • Dělicí kmitočty: 200 Hz, 2 800 Hz
  • Dop. výkon zesilovače: 50 – 150 W/kanál
  • Rozměry (š x v x h): 21 x 100 x 30 cm
  • Hmotnost: 22,5 kg/ks

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga