Sestava Cambridge Audio azur 651W a 851N

03.07.2017

Rovnou za zvukem

SESTAVA CAMBRIDGE AUDIO Z VÝKONOVÉHO ZESILOVAČE AZUR 651W (19 990 Kč) A SÍŤOVÉHO PŘEHRÁVAČE AZUR 851N (39 990 Kč)

V menší poslechové místnosti není nezbytně nutné kvalitní zvuk za každou cenu přeplácet. Zajímavou kombinaci nabízí tandem londýnské značky Cambridge Audio, výkonový zesilovač azur 651W a síťový přehrávač azur 851N.

Z řady azur je už v katalogu anglické značky referenční série, z níž poskládáme vyváženou sestavu jen při vyšší investici. Pokud však hledáme komplement k síťovému přehrávači azur 851N (S&V 4/15), zasluhuje si pozornost stále aktuální výkonový zesilovač azur 651W, původně navržený, aby doplnil předchůdce azuru 851N, model Stream Magic 6, který už kromě streameru a D/A převodníku nabízel také obvody předzesilovače. Se zvukovou kvalitou i výkonovou rezervou nabízí víc než koncový stupeň integrovaného zesilovače azur 651 (S&V 8/12), který byl před několika lety ve své třídě legendou, ale proti top modelu azur 851W stojí třikrát méně. Komponenty se vyrábějí ve dvou provedeních s hliníkovými čelními panely, anodizovanými v přírodní barvě kovu nebo černé, vždy s blankytně modrými kontrolkami. Šasi na čtyřech patkách jsou tuhá, ale jejich provedení samozřejmě odpovídá kvalitativně odlišným větvím řady azur: ocelový plech různé tloušťky u „šestistovkového“ zesilovače střídají u přehrávače „osmistovkového“ sofistikovanější hliníkové desky a profily. Čelní panely lícují přesně, ale vlastní skříňku má azur 651W o několik milimetrů širší.

Napěťově tvrdý

Napěťově tvrdý zdroj výkonového zesilovače azur 651W má k dispozici štědře dimenzovaný toroidní transformátor a usměrněné napětí filtrují v každém kanále čtyři paralelně zapojené elektrolytické kondenzátory Audio Grade, které dávají dohromady kapacitu 27 200 µF a oproti jedinému „válci“ nabízejí nejenom nižší vnitřní impedanci, ale i vyšší vybíjecí proud, ovlivňující samozřejmě dynamiku zvukového projevu. Vnitřní topologie zesilovače odpovídá dvěma symetricky uspořádaným monoblokům, u nichž jsou koncové stupně osazeny dohromady osmi výkonovými tranzistory, jež galvanicky izolované sdílejí společný hustě žebrovaný chladič: jde o čtyři komplementární dvojice SAP15N/SAP15P od firmy SanKen (každá pouzdro obsahuje dva tranzistory v Darlingtonově zapojení). Azur 851W pracuje v nejrozšířenější třídě AB a do osmiohmové zátěže dokáže dodávat trvale výstupní výkon až 2x 100 W, který v běžné poslechové místnosti vybudí i reprosoustavy s nižší citlivostí. Na cirkulaci vzduchu pamatuje hustá síť větracích otvorů na horní stěně, ale i tak objevíme kromě aktivních prvků na chladiči i čidlo elektronické ochrany CAP5. Ta sleduje kritické provozní stavy včetně přehřátí a disponuje také funkcí Intelligent Clipping, snižující při přebuzení automaticky úroveň hlasitosti. Design minimalisticky uspořádaného čelního panelu s tlačítkem vypínače ve společnosti kontrolky oživuje už pouze pásek černého organického skla s malými indikačními LED diodami, které ve trojicích informují o provozních stavech levého a pravého kanálu: Output hlásí připravenost k provozu, Protection odpojený koncový stupeň po zásahu elektronické ochrany a Clipping snížení hlasitosti po přebuzení signálu. Přípojky soustřeďuje zadní panel, kde páčkovým přepínačem volíme mezi dvěma vstupy - symetrickým a nesymetrickým. Čtyři páry výstupních šroubovacích terminálů poslouží po odstranění plastových zátek i reproduktorovým kabelům s banánky. Kromě nesymetrickém vstupu patří další konektorové zdířky cinch systémové sběrnici Control Bus, po jejímž propojení lze azur 651W ovládat z „dálky“ síťového přehrávače azur 851N. Kontaktní plošky všech přípojek jsou pozlacené, což platí i pro piny velkých konektorů XLR. Kromě vstupů pro sadu externího infračerveného ovladače (IR Emitter) a spínací napětí 12 V (Trigger) zbývá zmínit jen zásuvku pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.

Digitální vícebojař

TFT displej s úhlopříčkou 110 mm uprostřed čelního panelu síťového přehrávače azur 851N zobrazuje interaktivní menu černobíle se škálou odstínů šedé, aby v barvě vynikly obaly alb: samozřejmě jen tehdy, pokud je metadata obsahují, v opačném případě je zastoupí ikona se dvěma osminovými notami. Rychlý pohyb v menu umožňuje velký multifunkční knoflík vpravo, po stlačení suplující klávesu Enter a regulující také výstupní úroveň předzesilovače (v rozsahu od 0 do 30). Návrat v menu o úroveň výš umožňuje malé tlačítko vpravo dole. Další tlačítka ovládají základní funkce, vymyká se hlavně Filter / Phase, kterým volíme ze křivek digitálního filtru, resp. fázi. Prostřednictvím portu USB-A lze přehrávat audio z flashek a externích pevných disků. Všechny funkce dostáváme pod kontrolu z dálkového ovladače, jemuž konkuruje aplikace, kterou lze stáhnout pro chytré telefony a tablety ve verzích pro operační systémy Android a iOS. D/A převodník osazený dvěma duálními obvody Analog Devices AD1955 v diferenciálním zapojení využívá druhou generaci časově proměnné filtrace ATF2 (ATF = Adaptive Time Filtering), kdy je vstupní signál převzorkován na 384 kHz a 24 bitů a dynamický systém, který má zázemí ve dvaatřicetibitovém digitálním signálovém procesoru Analog Devices Blackfin, se přizpůsobuje jeho „složitosti“. U digitálního filtru lze vybírat ze tří křivek průběhu. Azur 851N přehrává audio ze serverů UPnP, datových úložišť NAS i paměťových flashek. K dispozici má bezpočet internetových rádií i hudbu ze strojků Apple bezdrátově streamovanou díky protokolu AirPlay, ale ze síťových služeb firmware podporuje stále jen Spotify. Široká formátová kompatibilita zahrnuje mj. FLAC či WAV a z asynchronního portu USB-B i jednobitové streamy DSD64. Obsluha je intuitivní, jen při prvním zapnutí se azur 851N zeptá na heslo sítě (W)LAN, ale jeho zadání usnadňuje tabulka všech znaků. Kromě čelního portu USB-A na zadním panelu zajišťuje konektivitu pět digitálních vstupů (AES/EBU, dva koaxiální, dva optické) i asynchronní port USB-B na zadním panelu, jež limitují signály do 192 kHz a 24 bitů; porty USB-A končí na 96 kHz, ale jeden ze tří zadních je vyhrazený pro přibalený Wi-Fi dongl, případně lze do dalšího dokoupit Bluetooth adaptér BT100 (za 2 990 Kč). Připojení po kabelu nabízí ethernetový vstup LAN. U analogového výstupu lze volit mezi symetrickým a nesymetrickým. Všechny konektorové zdířky cinch jsou opět pozlacené. Sériové rozhraní RS-232C najde využití při instalacích komponentu do systému chytrých domácností. Výčet prvků zde uzavírají zásuvka pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Komponenty Cambridge Audio doplnily reprosoustavy Gradient 6.0. Kabely byly signálové Cardas Interconnect XLR (0,5 m) a reproduktorové XSymphony Alpha Hybrid. Jako testovací jsem vybral alba ve formátu FLAC Avishai Cohen: Duende (EMI France, 2012; 96 kHz/24 bitů), Antonín Dvořák: String Quintet In G, Op. 77 / Berlin Philharmonic String Quintet (PentaTone Classics, 2012; 96/24), Foo Fighters: Saint Cecilia EP (RCA, 2016; 192/24), Dmitrij Šostakovič: Symphony Nos. 2 & 11 / Mariinski Orchestra, Valerij Gergijev (Mariinski Label, 2010) a Steven Wilson: 4 1/2 (Kscope, 2016; 96/24).

Netopýří ucho

Minimalistická sestava Cambridge Audio nabízí vyrovnaný transparentní zvuk s výbornou konrolou napříč celým akustickým spektrem, který v dané třídě nabídne z nahrávky v libovolném formátu co nejvíce. Pochválit musíme rovněž bezmála trojrozměrné zobrazení prostoru, oddělení jednotlivých nástrojů i vynikající dynamiku, kterou však výkonový zesilovač azur 651W nijak ochotnicky nepřehání a pokud je třeba, drží se decentně zpátky. Bez ohledu na konkrétní žánr hraje tandem s citem pro jemné detaily a lehkou samozřejmostí, ať už jde o komorní smyčcové kvarteto, symfonický orchestr anebo členitý progresívní rock. Výkonová rezerva postačuje na ozvučení větší poslechové místnosti, i když záleží samozřejmě také na zvolených reprosoustavách. 


HODNOCENÍ

651W

PRO: tvrdý zdroj napětí; výkonová rezerva
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), provedení (10)

851N

PRO: vynikající D/A převodník i předzesilovač; široká konektivita
PROTI: hrubší regulace hlasitosti; omezená podpora síťových služeb

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

AZUR 651W

  • Výstupní výkon:  2x 100 W (8 Ω), 2x 150 W (4 Ω )
  • Kmitočtový rozsah:  5 – 80 000 Hz (±1 dB)
  • Činitel tlumení >110 (1 kHz)
  • Celk. harm. zkreslení <0,001 % (1 kHz)
  • Odstup signál/šum  > -90 dB (dle IHF-A)
  • Činitel tlumení >125 (1 kHz)
  • Vstupy: symetrický, nesymetrický
  • Příkon max./Standby:  750 W/<0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 34 cm
  • Hmotnost:  10,7 kg

AZUR 851N

  • Přehrává formáty:  AAC(+), AIFF, ALAC, DSD64 ,FLAC (HD), HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA,
  • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (± 0,1 dB)
  • Celk. harm. zkreslení:  0,0008 % (1 kHz, 0 dB)
  • Odstup signál/šum  > -113 dB (dle IHF-A)
  • Vstupy: 5x digitální (AES/EBU, 2x optický, 2x koaxiální), 4x USB-A, USB-B
  • Výstupy: symetrický, nesymetrický
  • Příkon max./Standby:  80 W/<0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 36 cm
  • Hmotnost:  8,1 kg


 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
  • Supersystem

    Zdar posluchači,

    tak toto mám doma.

    Naprostá spokojenost.

    Reagovat 04.07.2017 04:40 od Jára
    • Re: Supersystem

      Připojuju se, od pondělka rozehrávám tento dělený komplet s bednama Acoustic Energy AE 309.Mám plnej NAS muziky a je to fakt úžasnej rozdíl proti mý původní sestavě. Co oceňuju, že i naripovaný cédečka hrajou perfektně. Asi je to převodníkem uvnitř 851N. Basy jsou neskutečně tvrdé, a to mi prodejce tvrdil, že ty bedny chtěj prej 200 hodin rozehrát. No nevím, mně stačily 3 hodiny a hraje to na 100%.

      Máte někdo zkušenost s kabelem Acrolink. Prý je super, ale nechce se mi to půjčovat a pak zase vracet, pokud to nebude velkej rozdíl.

      Reagovat 02.08.2018 10:08 od Radek Drobil
      • Re: Re: Supersystem

        Myslím reprákovej kabel.

        Ráďa

        Reagovat 02.08.2018 10:10 od 

Novinky

16.01.2025

Regálovky Elipson 402 Tribute

V roce 1966 představil Elipson reprosoustavy 402, které byly skutečným mistrovským dílem jak po estetické, tak po technické stránce. Nyní výrobce představuje model 402 Tribute, aktualizovanou verzi, vyrobenou ve spolupráci se společností Supravox.

... více

20.07.2024

Gramofon MoFi MasterDeck

MoFi Electronics zařadilo do své nabídky vrcholný model MasterDeck, mistrovský kousek z dílny proslulého konstruktéra Allena Perkinse. Tento referenční gramofon je určen pro ty, kteří se snaží objevit skutečnou podstatu hudby obsažené v drážkách LP desek.

... více

16.06.2024

Sloupovky MoFi Sourcepoint 888

Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga