Sestava Cambridge Audio azur 651W a 851N

03.07.2017

Rovnou za zvukem

SESTAVA CAMBRIDGE AUDIO Z VÝKONOVÉHO ZESILOVAČE AZUR 651W (19 990 Kč) A SÍŤOVÉHO PŘEHRÁVAČE AZUR 851N (39 990 Kč)

V menší poslechové místnosti není nezbytně nutné kvalitní zvuk za každou cenu přeplácet. Zajímavou kombinaci nabízí tandem londýnské značky Cambridge Audio, výkonový zesilovač azur 651W a síťový přehrávač azur 851N.

Z řady azur je už v katalogu anglické značky referenční série, z níž poskládáme vyváženou sestavu jen při vyšší investici. Pokud však hledáme komplement k síťovému přehrávači azur 851N (S&V 4/15), zasluhuje si pozornost stále aktuální výkonový zesilovač azur 651W, původně navržený, aby doplnil předchůdce azuru 851N, model Stream Magic 6, který už kromě streameru a D/A převodníku nabízel také obvody předzesilovače. Se zvukovou kvalitou i výkonovou rezervou nabízí víc než koncový stupeň integrovaného zesilovače azur 651 (S&V 8/12), který byl před několika lety ve své třídě legendou, ale proti top modelu azur 851W stojí třikrát méně. Komponenty se vyrábějí ve dvou provedeních s hliníkovými čelními panely, anodizovanými v přírodní barvě kovu nebo černé, vždy s blankytně modrými kontrolkami. Šasi na čtyřech patkách jsou tuhá, ale jejich provedení samozřejmě odpovídá kvalitativně odlišným větvím řady azur: ocelový plech různé tloušťky u „šestistovkového“ zesilovače střídají u přehrávače „osmistovkového“ sofistikovanější hliníkové desky a profily. Čelní panely lícují přesně, ale vlastní skříňku má azur 651W o několik milimetrů širší.

Napěťově tvrdý

Napěťově tvrdý zdroj výkonového zesilovače azur 651W má k dispozici štědře dimenzovaný toroidní transformátor a usměrněné napětí filtrují v každém kanále čtyři paralelně zapojené elektrolytické kondenzátory Audio Grade, které dávají dohromady kapacitu 27 200 µF a oproti jedinému „válci“ nabízejí nejenom nižší vnitřní impedanci, ale i vyšší vybíjecí proud, ovlivňující samozřejmě dynamiku zvukového projevu. Vnitřní topologie zesilovače odpovídá dvěma symetricky uspořádaným monoblokům, u nichž jsou koncové stupně osazeny dohromady osmi výkonovými tranzistory, jež galvanicky izolované sdílejí společný hustě žebrovaný chladič: jde o čtyři komplementární dvojice SAP15N/SAP15P od firmy SanKen (každá pouzdro obsahuje dva tranzistory v Darlingtonově zapojení). Azur 851W pracuje v nejrozšířenější třídě AB a do osmiohmové zátěže dokáže dodávat trvale výstupní výkon až 2x 100 W, který v běžné poslechové místnosti vybudí i reprosoustavy s nižší citlivostí. Na cirkulaci vzduchu pamatuje hustá síť větracích otvorů na horní stěně, ale i tak objevíme kromě aktivních prvků na chladiči i čidlo elektronické ochrany CAP5. Ta sleduje kritické provozní stavy včetně přehřátí a disponuje také funkcí Intelligent Clipping, snižující při přebuzení automaticky úroveň hlasitosti. Design minimalisticky uspořádaného čelního panelu s tlačítkem vypínače ve společnosti kontrolky oživuje už pouze pásek černého organického skla s malými indikačními LED diodami, které ve trojicích informují o provozních stavech levého a pravého kanálu: Output hlásí připravenost k provozu, Protection odpojený koncový stupeň po zásahu elektronické ochrany a Clipping snížení hlasitosti po přebuzení signálu. Přípojky soustřeďuje zadní panel, kde páčkovým přepínačem volíme mezi dvěma vstupy - symetrickým a nesymetrickým. Čtyři páry výstupních šroubovacích terminálů poslouží po odstranění plastových zátek i reproduktorovým kabelům s banánky. Kromě nesymetrickém vstupu patří další konektorové zdířky cinch systémové sběrnici Control Bus, po jejímž propojení lze azur 651W ovládat z „dálky“ síťového přehrávače azur 851N. Kontaktní plošky všech přípojek jsou pozlacené, což platí i pro piny velkých konektorů XLR. Kromě vstupů pro sadu externího infračerveného ovladače (IR Emitter) a spínací napětí 12 V (Trigger) zbývá zmínit jen zásuvku pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.

Digitální vícebojař

TFT displej s úhlopříčkou 110 mm uprostřed čelního panelu síťového přehrávače azur 851N zobrazuje interaktivní menu černobíle se škálou odstínů šedé, aby v barvě vynikly obaly alb: samozřejmě jen tehdy, pokud je metadata obsahují, v opačném případě je zastoupí ikona se dvěma osminovými notami. Rychlý pohyb v menu umožňuje velký multifunkční knoflík vpravo, po stlačení suplující klávesu Enter a regulující také výstupní úroveň předzesilovače (v rozsahu od 0 do 30). Návrat v menu o úroveň výš umožňuje malé tlačítko vpravo dole. Další tlačítka ovládají základní funkce, vymyká se hlavně Filter / Phase, kterým volíme ze křivek digitálního filtru, resp. fázi. Prostřednictvím portu USB-A lze přehrávat audio z flashek a externích pevných disků. Všechny funkce dostáváme pod kontrolu z dálkového ovladače, jemuž konkuruje aplikace, kterou lze stáhnout pro chytré telefony a tablety ve verzích pro operační systémy Android a iOS. D/A převodník osazený dvěma duálními obvody Analog Devices AD1955 v diferenciálním zapojení využívá druhou generaci časově proměnné filtrace ATF2 (ATF = Adaptive Time Filtering), kdy je vstupní signál převzorkován na 384 kHz a 24 bitů a dynamický systém, který má zázemí ve dvaatřicetibitovém digitálním signálovém procesoru Analog Devices Blackfin, se přizpůsobuje jeho „složitosti“. U digitálního filtru lze vybírat ze tří křivek průběhu. Azur 851N přehrává audio ze serverů UPnP, datových úložišť NAS i paměťových flashek. K dispozici má bezpočet internetových rádií i hudbu ze strojků Apple bezdrátově streamovanou díky protokolu AirPlay, ale ze síťových služeb firmware podporuje stále jen Spotify. Široká formátová kompatibilita zahrnuje mj. FLAC či WAV a z asynchronního portu USB-B i jednobitové streamy DSD64. Obsluha je intuitivní, jen při prvním zapnutí se azur 851N zeptá na heslo sítě (W)LAN, ale jeho zadání usnadňuje tabulka všech znaků. Kromě čelního portu USB-A na zadním panelu zajišťuje konektivitu pět digitálních vstupů (AES/EBU, dva koaxiální, dva optické) i asynchronní port USB-B na zadním panelu, jež limitují signály do 192 kHz a 24 bitů; porty USB-A končí na 96 kHz, ale jeden ze tří zadních je vyhrazený pro přibalený Wi-Fi dongl, případně lze do dalšího dokoupit Bluetooth adaptér BT100 (za 2 990 Kč). Připojení po kabelu nabízí ethernetový vstup LAN. U analogového výstupu lze volit mezi symetrickým a nesymetrickým. Všechny konektorové zdířky cinch jsou opět pozlacené. Sériové rozhraní RS-232C najde využití při instalacích komponentu do systému chytrých domácností. Výčet prvků zde uzavírají zásuvka pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Komponenty Cambridge Audio doplnily reprosoustavy Gradient 6.0. Kabely byly signálové Cardas Interconnect XLR (0,5 m) a reproduktorové XSymphony Alpha Hybrid. Jako testovací jsem vybral alba ve formátu FLAC Avishai Cohen: Duende (EMI France, 2012; 96 kHz/24 bitů), Antonín Dvořák: String Quintet In G, Op. 77 / Berlin Philharmonic String Quintet (PentaTone Classics, 2012; 96/24), Foo Fighters: Saint Cecilia EP (RCA, 2016; 192/24), Dmitrij Šostakovič: Symphony Nos. 2 & 11 / Mariinski Orchestra, Valerij Gergijev (Mariinski Label, 2010) a Steven Wilson: 4 1/2 (Kscope, 2016; 96/24).

Netopýří ucho

Minimalistická sestava Cambridge Audio nabízí vyrovnaný transparentní zvuk s výbornou konrolou napříč celým akustickým spektrem, který v dané třídě nabídne z nahrávky v libovolném formátu co nejvíce. Pochválit musíme rovněž bezmála trojrozměrné zobrazení prostoru, oddělení jednotlivých nástrojů i vynikající dynamiku, kterou však výkonový zesilovač azur 651W nijak ochotnicky nepřehání a pokud je třeba, drží se decentně zpátky. Bez ohledu na konkrétní žánr hraje tandem s citem pro jemné detaily a lehkou samozřejmostí, ať už jde o komorní smyčcové kvarteto, symfonický orchestr anebo členitý progresívní rock. Výkonová rezerva postačuje na ozvučení větší poslechové místnosti, i když záleží samozřejmě také na zvolených reprosoustavách. 


HODNOCENÍ

651W

PRO: tvrdý zdroj napětí; výkonová rezerva
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), provedení (10)

851N

PRO: vynikající D/A převodník i předzesilovač; široká konektivita
PROTI: hrubší regulace hlasitosti; omezená podpora síťových služeb

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

AZUR 651W

 • Výstupní výkon:  2x 100 W (8 Ω), 2x 150 W (4 Ω )
 • Kmitočtový rozsah:  5 – 80 000 Hz (±1 dB)
 • Činitel tlumení >110 (1 kHz)
 • Celk. harm. zkreslení <0,001 % (1 kHz)
 • Odstup signál/šum  > -90 dB (dle IHF-A)
 • Činitel tlumení >125 (1 kHz)
 • Vstupy: symetrický, nesymetrický
 • Příkon max./Standby:  750 W/<0,5 W
 • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 34 cm
 • Hmotnost:  10,7 kg

AZUR 851N

 • Přehrává formáty:  AAC(+), AIFF, ALAC, DSD64 ,FLAC (HD), HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA,
 • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (± 0,1 dB)
 • Celk. harm. zkreslení:  0,0008 % (1 kHz, 0 dB)
 • Odstup signál/šum  > -113 dB (dle IHF-A)
 • Vstupy: 5x digitální (AES/EBU, 2x optický, 2x koaxiální), 4x USB-A, USB-B
 • Výstupy: symetrický, nesymetrický
 • Příkon max./Standby:  80 W/<0,5 W
 • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 36 cm
 • Hmotnost:  8,1 kg


 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Supersystem

  Zdar posluchači,

  tak toto mám doma.

  Naprostá spokojenost.

  Reagovat 04.07.2017 04:40 od Jára
  • Re: Supersystem

   Připojuju se, od pondělka rozehrávám tento dělený komplet s bednama Acoustic Energy AE 309.Mám plnej NAS muziky a je to fakt úžasnej rozdíl proti mý původní sestavě. Co oceňuju, že i naripovaný cédečka hrajou perfektně. Asi je to převodníkem uvnitř 851N. Basy jsou neskutečně tvrdé, a to mi prodejce tvrdil, že ty bedny chtěj prej 200 hodin rozehrát. No nevím, mně stačily 3 hodiny a hraje to na 100%.

   Máte někdo zkušenost s kabelem Acrolink. Prý je super, ale nechce se mi to půjčovat a pak zase vracet, pokud to nebude velkej rozdíl.

   Reagovat 02.08.2018 10:08 od Radek Drobil
   • Re: Re: Supersystem

    Myslím reprákovej kabel.

    Ráďa

    Reagovat 02.08.2018 10:10 od 

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga