Sestava Cambridge Audio Minx Xi a Minx XL

25.02.2015

Expert přes digitální hudbu

SESTAVA CAMBRIDGE AUDIO Z DIGITÁLNÍHO HUDEBNÍHO SYSTÉMU MINX XI     (19 990 Kč)                     A REPROSOUSTAV MINX XL     (5 990 Kč)

Digitální hudební systém Cambridge Audio Minx Xi umí streamovat většinu audioformátů a z repro-duktorových setů v modelové řadě mu nabízejí služby dvoupásmové monitory Minx XL.

Konkurence jeho předchůdce NP-30 ze série Sonata (S&V 9/11) se na začátku naší dekády omezovala na počítačové periférie a nemnoho highendových modelů. Dnes už málokoho překvapí, že Minx Xi nemá CD mechaniku ani rozhlasový tuner. Komponent se vyrábí ve dvou provedeních: šasi z ohýbaného ocelového plechu dostalo povrchovou úpravu černým či bílým autolakem, který se dobře čistí a nadto odolává poškrábání.

Streamer s přidanou hodnotou

V šasi s bází 270 mm není místa nazbyt, ale přesto si polovinu přední části nárokuje toroidní síťový transformátor s robustními chladiči, jež odvádějí balastní teplo z koncových stupňů s monolitickými integrovanými obvody. Filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 13 600 µF se dokonce přestěhovaly mezi desky s tištěnými spoji, uspořádané místy do více „pater“. Do osmiohmové zátěže dodává zesilovač ve třídě AB trvale solidní výstupní výkon až 2x 40 W. Hlasitost, tónové korekce i vyvážení kanálů lze regulovat elektronickými potenciometry, které jsou zčásti přístupné až z menu. Na čelním panelu zastane podstatné knoflík multifunkčního ovladače (při zatlačení plní funkci „potvrzovací“ klávesy Return u PC) s tlačítky základních funkcí po stranách bílého fluorescenčního displeje s bodovou matricí, který zobrazuje do čtyř řádků různé informace včetně tagů. Pohodlnější je sáhnout po dálkovém ovladači, případně si pro chytrý telefon či tablet z internetu stáhnout aplikaci Stream Magic Remote ve verzích pro strojky Apple a mobilní techniku s Androidem. Vpředu je třeba zmínit trojici přípojek: dvě pro jacky 3,5 mm slouží linkovému vstupu a sluchátkovému výstupu, port USB umožňuje přehrávat audio z flashek. Zadní panel obsahuje další tři přípojky USB typu A, z nichž však čelní doplňuje jediný (s vyšším výstupním proudem 1 A), zbylé jsou určeny pro přibalené adaptéry: wi-fi s integrovanou anténou a BT100, zpřístupňující Bluetooth s podporou kodeku aptX (samostatně stojí 2990 Kč). Poniklované konektorové zdířky cinch náleží dvěma linkovým vstupům, výstupu pro subwoofer a digitálnímu vstupu koaxiálnímu, jenž doplňuje optický. Ethernetová přípojka pro konektor RJ-45 otevírá cestu do sítě po kabelu a kromě zásuvky pro flexo šňůru zbývá zmínit dva páry poniklovaných šroubovacích terminálů, jejichž konstrukce, žel, znemožňuje použít reprokabely zakončené banánky.

Větší soustavy vítány

Díky široké formátové kompatibilitě si Minx Xi poradí i s komprimovnými bezeztrátovými formáty FLAC a ALAC, navíc jako jiné firemní streamery využívá portál UuVol, kde po registraci získáváme možnost správy oblíbených stanic, podcastů, streamingových služeb či audioknihoven na serverech UPnP. Internetových rádií je k dispozici přes 20 000, z nichž dvacet oblíbených lze uložit do předvoleb. Přímé podpoře se těší i různé síťové služby, které u nás nejsou, žel, zatím lokalizované. D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8728, který pracuje se vzorkovací frekvencí 96 kHz a rozlišením 24 bitů, ale Minx Xi si zřejmě přepočítává i soubory nad tímto limitem, protože přehrál i FLAC HD. Obsluha síťového přehrávače je víceméně intuitivní, ale větší povědomí je dobré mít o možnostech volby Settings, která umožňuje nastavit potřebné. Při volbě chráněné sítě je třeba zadat heslo, ale příště se už Minx Xi přihlašuje sám. Ekonomickou variantu v sestavě představují soustavy Minx XL v klavírním laku, jehož barvy kopírují provedení Minx Xi: miniaturní reproduktorové „kostky“ Min10 jsou sice levnější, ale neobejdou se bez podpory aktivního subwooferu (profil 2.1 setu Minx 212 přineslo S&V 6/11). Ozvučnice z MDF desek mají boční hrany zaoblené stejně jako síťový receiver a osazeny jsou firemními měniči, tweeterem s hedvábnou kalotou o průměru 25 mm a středobasem o průměru 135 mm, jehož kónickou membránu z lakovaného papíru zesiluje středová kopulka. K propojení s výstupem zesilovače slouží pár šroubovacích terminálů, který si s banánky poradí. Vynikající zvuk nabízí sestava zvláště při reprodukci souborů s vyššími datovými toky. Pochválit lze rovněž kvalitní sluchátkový výstup. Když doma zahálejí lepší soustavy, Minx Xi nemusí být nejslabším článkem řetězce.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO:  široká formátová kompatibilita; bohatá výbava; elegantní design
PROTI:  omezený vzorkovací kmitočet u HD audia
 
vynikající (9) - zvuk (9), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

MINX Xi

 • přehrává: AAC(+), ALAC, AIFF, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA
 • výstupní výkon:  2x 40 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (±0,2 dB)
 • celk. harm. zkreslení  <0,01 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum:  -85 dB (při výkonu 1 W, dle IHF-A)
 • jitter <250 ps
 • přípojky vstupy:  3x linkový, 2x digitální (koaxiální, optický), 2x USB 1.1, LAN
 • výstupy: subwoofer, sluchátka
 • bezdrátové výstupy:  wi-fi, bluetooth (pomocí donglu BT 100)
 • max. příkon/Standby:  300 W/˂0,5 W
 • rozměry (š x v x h):  27 x 9 x 28,5 cm
 • hmotnost:  5,8 kg

MINX XL

 • typ:  2p., s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah:  50 – 22 000 Hz (pásmo neuvádí)
 • jmen. impedance:  8 ohmů
 • char. citlivost:  87 dB/W/m
 • dop. výkon zesilovače: 10 – 100 W
 • rozměry (š x v x h):  16,1 x 22,5 x 24 cm
 • hmotnost:  3 kg/ks

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga