Sestava Cambridge Audio Topaz a Rega RP1

05.02.2015

Černá věž z Albionu

SESTAVA ZE STEREOFONNÍHO PŘIJÍMAČE CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ SR10V2, CD PŘEHRÁVAČE CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ CD5 A GRAMOFONU REGA RP1    (19 990 Kč)

Kdo hledá cenově dosupnou sestavu stolních komponentů, ať už svou první nebo náhradní za právě doslouživší, neměl by přehlédnout cenově zvýhodněný set komponentů Cambridge Audio z řady Topaz, stereofonního přijímače SR10V2 s CD přehrávačem CD5, a gramofonu Rega RP1.

Nabídka komponentů se stolní bází 430 mm začíná u londýnské značky Cambridge Audio přístroji z řady Topaz, jež představují dostupnější alternativu k základním modelům audiofilské série azur. V té však nenajdeme obdobu stereofonního přijímače SR10V2, který je nadto vybavený korekčním předzesilovačem pro magnetodynamickou přenoskovou vložku. Ten využije gramofon RP1 v aktuální verzi s přenoskou Carbon, základní model další anglické značky Rega Research, který je za kanálem La Manche v posledních letech nejprodávanější. Věž ještě doplňuje nižší ze dvou CD přehrávačů v řadě: CD5. Komponenty Cambridge Audio Topaz se vyrábějí pouze v černém provedení, čemuž v setu odpovídá tmavě šedý gramofon (cool grey), který lze samostatně vybírat ještě z bílé a metalicky titanové.

Skryté rezervy

Stereofonní přijímač SR10V2, který letos zvítězil v testu stereoreciverů (S&V 2/14), figuruje v katalogu už ve druhé verzi, čelní panel má z jemně broušeného anodizovaného hliníku, ovládací prvky jsou plastové. Za nevelkou výšku vděčí síťovému toroidnímu transformátoru v napájecím zdroji, usměrněné napětí filtrují dva kondenzátory s celkovou kapacitou 20 000 μF. O místo na robustním chladicím „tunelu“ (podobný najdeme třeba u firemního 7.1 receiveru azur 551R), který má u svého ústí v záloze ventilátor coby aktivní chlazení, se dělí dva páry výkonových tranzistorů diskrétně osazeného koncového stupně zesilovače. Ten pracuje v nejrozšířenější třídě AB a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2x 85 W. Čestné místo ve střední části čelního panelu patří modrému fluorescenčnímu displeji s alfanumerickými znaky, který je nezastupitelný kvůli elektronické regulaci hlasitosti (tu ovládá knoflík Volume v rozsahu od -80 do 0 dB). Další tlačítka slouží pro přímou volbu vstupů i výstupních terminálů pro připojení reprosoustav, případně výběr některé ze třiceti předvoleb, o něž se rozsahy dělí rovným dílem. Dvourozsahový tuner, který u stanic FM podporuje základní funkce RDS, lze ladit jak ručně, tak i automaticky pomocí tří tlačítek vedle přípojky sluchátkového výstupu pro jacka 6,35 mm. Dálkový ovladač tlačítky pamatuje i na CD přehrávač Topaz CD5. Na zadním panelu převažují poniklované konektorové zdířky cinch; patří čtyřem vstupům, třem linkovým (čtvrtý pro jacka 3,5 mm najdeme na čelním panelu) a Phono pro gramofon s přenoskou typu MM, u něhož nechybí zemnicí svorka. Výstupy jsou dva, pro monitorovací smyčku rekordéru a aktivní subwoofer, který představuje často volené příslušenství k malým dvoupásmovým monitorům. Čtyři páry šroubovacích terminálů si poradí i s kabeláží zakončenou banánky a výčet přípojek končí dvoupólovou zásuvkou pro napájecí flexo šňůru. Parťákem z řady Topaz je designově vyladěný CD přehrávač CD5 s centrální mechanikou. Ta je tichá, poněkud pomalejší a její nízký podavač nevyjíždí úplně nadoraz, ale disky načítá spolehlivě, včetně CD-R(W) s komprimovaným audiem. D/A převodník osazený obvodem Wolfson WM8725 pracuje se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 24 bitů, vysokofrekvenční šum eliminuje analogový filtr typu Butterworth. Vnitřní uspořádání omezuje interference mezi digitálními a analogovými obvody polohou jejich desek, které se nalézají na protilehlých stranách šasi. Napájecí zdroj používá malý síťový transformátor v provedení EI. Zadní panel je uspořádán spartánsky, kromě analogového výstupu na páru poniklovaných zdířek cinch zde najdeme pouze zásuvku pro dvoužilovou napájecí flexo šňůru. Výbava CD5 obsahuje malý dálkový ovladač, ale do ruky lépe padne komfortnější „dálka“ stereofonního přijímače, která zvládne obsluhu obou přístrojů.

Zdroje tady jsou

Sestava komponentů se zdroji signálu nekončí u integrovaného tuneru a CD přehrávče. V časech vinylové reneance přijde vhod oblíbený základní model gramofonu Rega RP1, z něhož často vychází i konkurence (mj. NAD C556, viz test ve S&V 6/14). Základnu na třech pryžových patkách tvoří MDF deska o tloušťce 14 mm, zesílená speciální fenolovou pryskyřicí, která dostala povrchovou úpravu vinylovou fólií. Pružně uložený stejnosměrný synchronní motorek (ovládá se kolébkovým vypínačem v levém předním rohu horní desky) pohání plastový subtalíř na hřídeli v přesném a velice tichém ložisku pomocí pryžového řemínku; na hřídeli má kladku s odstupňovanými průměry a volba dvou rychlosti se provádí manuálním přehazováním. Talíř o průměru 295 mm je výliskem z fenolových pryskyřic, jež patří mezi nejtvrdší synteticky vyráběné organické materiály a mají lepší akustické vlastnosti nežli obvyklejší hliník. Má relativně velkou hmotnost, která prospívá nízkému kolísání otáček, byť se o konkrétní hodnotě anglický výrobce v návodu nezmiňuje. Podložka pod vinyly je z černého filcu. Přímé raménko RB101 se standardním půlpalcovým uchycením přenoskové vložky tvoří široká zatlumená hliníková trubice. Na konci raménka je „šroubovací“ závaží bez ocejchované stupnice, ale doraz odpovídá optimální svislé síle na hrot instalované magnetodynamické přenoskové vložky Rega Carbon, zvukovou kvalitou výrazně převyšující Ortofon OM 5E, kterou byly osazovány starší technické generace RP1. Magnetický antiskating se nastavuje posuvkou Bias slider u kloubu raménka. Obsluhu puristického gramofonu usnadňuje pouze páčkový zvedáček. Pohon talíře se ovládá na horní desce kolébkovým vypínačem v levém předním rohu. Vzadu jsou napevno připojené napájecí šňůra i signálový kabel o délce 1 m s poniklovanými konektory cinch.


Čistý a neutrální zvuk celé sestavy se opírá o zesilovač stereofonního přijímače Cambridge Audio Topaz SR10V2, který se vyznačuje výbornou kontrolou basů i nadprůměrnou výkonovou rezervou, skýtající hudbě potřebnou dynamiku a mimo to i jistotu, že náležitě vybudí prakticky libovolné reprosoustavy. Ze zdrojů signálu si zasluhuje podtrženou jedničku především gramofon Rega RP1 díky nové firemní přenoskové vložce Carbon, ale ve vyvážené konzervativnější sestavě výrazněji nezaostávají ani CD přehrávač Cambridge Audio Topaz CD5 a vestavěný tuner stereofonního přijímače s dobrou selektivitou a nízkým šumem. Proti nákupu jednotlivých komponentů představuje cenové zvýhodnění setu 5 470 Kč. Abychom z jeho zvukových kvalit vytěžili maximum, je dobré si z ušetřených peněz odložit menší částku na solidnější signálové kabely, než jsou „tkaničky“ z výbavy CD přehrávače: doporučujeme kabeláž Cambridge Audio, aspoň Audio 100 nebo ještě lépe Audio 300 (za 399, resp. 890 Kč). U gramofonu sice musíme vzít zavděk signálovým kabelem pevně instalovaným, ale ten u značky Rega Research vybírali tak, aby splňoval nároky své třídy.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO: vyvážená ekonomická sestava
PROTI: vzhledem k ceně nic

VYNIKAJÍCÍ (9) - zvuk (9), výbava (10), obsluha (8), provedení (9)

Výše testovaná sestava - Cambridge Audio Topaz SR10V2, Cambridge Audio Topaz CD5 a Rega RP1, byla redakcí časopisu Stereo & Video, v čísle 1/2015, oceněna jako Stereofonní sestava roku 2014-2015.

PARAMETRY

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ SR10V2

 • výstupní výkon:  2x 85 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  5 – 50 000 Hz (-3 dB)
 • celk. harm. Zkreslení   <0,01 % (1 kHz, při 80 % výkonu)
 • odstup signál/šum   >-82 dB (nezatížený, dle IHF-A)
 • tuner:    AM/FM, RDS, 30 předvoleb
 • přípojky vstupy:  6x linkový, Phono; výstupy: linkový, sluchátka
 • příkon max./Standby:  500 W/neuvádí
 • rozměry (š x v x h):  43 x 11 x 34 cm
 • hmotnost:   8,1 kg

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ CD5

 • přehrává:   CD, CD-R/RW, MP3 (PRO), WMA
 • kmitočtový rozsah:  20 Hz – 20 kHz (±0,4 dB)
 • odstup signál/šum  >-93 dB (dle IHF-A)
 • přípojky výstupy:  linkový
 • příkon max./Standby:  15 W/neuvádí
 • rozměry (š x v x h):  43 x 8 x 30,5 cm
 • hmotnost:   4,3 kg

REGA RP1

 • rychlosti:   33 1/3 a 45 ot. min.
 • odchylka rychlosti:  neuvádí
 • kolísání rychlosti:  neuvádí
 • příkon:    4,5 W
 • rozměry (š x v x h):   45 x 11,5 x 38,5 cm
 • hmotnost:    4,2 kg

REGA CARBON

 • typ:    magnetodynamická (MM)
 • kmitočtový rozsah:  neuvádí
 • doporučená síla na hrot: 20 mN
 • výstupní napětí:  2,5 mV (1 kHz)
 • hmotnost:   5 g

Rivalové: podobný cenově zvýhodněný set na trhu chybí

www.cambridgeaudio.com

www.rega.co.uk

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga