Sestava ECI 6 MKII a EMC 1 MKV

29.11.2020

Generační setkávání

SESTAVA ELECTROCOMPANIET Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE ECI-6 MKII (129 990 Kč)
A CD PŘEHRÁVAČE EMC-1 MKV (149 990 Kč)

Norská značka Electrocompaniet představila na jaře nové přírůstky v páteřní highendové řadě Classic, jež navazují na časem prověřené modely. Aktuálních verzí se tak dočkaly integrovaný zesilovač ECI 6 MKII a CD přehrávač EMC 1 MKV.

Výkonnost systému obecně je funkcí času a technicky více či méně zastarávají i highendové komponenty. Mladší verze zohledňují jak modernější technologie, tak erudici dotyčného výrobce. Mezi nejmladšími přírůstky norské značky, která sídlí ve třítisícové obci Tau poblíž přístavu Stavanger, se proto sešly druhá technická generace integrovaného zesilovače ECI 6 (S&V 7/18) s už čtvrtou reinkarnací CD přehrávače EMC 1 (test jeho verze MKIII viz S&V 11/15).

„Šestkový“ zesilovač má samozřejmě v katalogu Electrocompaniet historii o několik let delší, protože na trh nejprve nastupoval v různých modifikacích s D/A převodníky (ECI 6 DS, ECI 6 DX a ECI 6 D), jejichž obvody však procházely rychlým vývojem a morální životnost zbytečně limitovaly. Letošní novinky zachovávají svébytný design s černými čelními panely s předsazenými silnými deskami z leštěného organického skla i nazlátle eloxovanými kovovými tlačítky, ale ubyly některé zbytečně „upovídané“ popisky a mírně rozkolísané stolní báze se sjednotily na šířce 47 cm.

Inovovaný předzesilovač

Robustní šasi komponentu, který hmotní přes 20 kg, tvoří přesně slícované profily ze silného ocelového plechu; stabilitu zajišťují masivní odpružené patky, uspořádané do vrcholů rovnostranného trojúhelníku. Velkou část vnitřního prostoru zaujímá napěťově tvrdý zdroj s toroidním transformátorem Noratel a filtrační baterií osmi válcových elektrolytů s celkovou kapacitou 80 000 μF. O hustě žebrovaný hliníkový chladič se dělí dohromady čtrnáct výkonových tranzistorů diskrétně osazeného koncového stupně, kde dvě komplementární dvojice ON Semiconductor MJW3281A a MJV1302A doplňuje osm menších typů. Zesilovač v plně symetrickém zapojení pracuje ve třídě AB a do osmiohmových soustav umí trvale dodávat výstupní výkon až 2x 125 W, ale stabilní je i se zátěží 2 ohmy, kdy výkon vzroste až na 2x 370 W. I proto elektronická ochrana pečlivě hlídá mj. tepelné přetížení. Za krátké proudové dráhy vděčí komponent jediné desce plošných spojů, osazené vesměs metodou povrchové montáže miniaturními součástkami SMD. Oproti starší verzi bylo výrazně přepracované zapojení předzesilovače, který pracuje ve třídě A s nulovou zpětnou vazbou.

Uspořádání čelního panelu je už tradičně minimalistické. Uprostřed najdeme netypickou indikaci úrovně hlasitosti: polohu jezdce japonského potenciometru ALPS, opatřeného kvůli jemnému ovládání motorickým servem, zpřevodovaným do pomala, signalizuje modrá LED dioda pod deskou organického skla, která „obíhá“ kolem grafického firemního loga ve tvaru řeckého písmene epsilon. Modrý fluorescenční displej s hrubší bodovou matricí zobrazuje vše potřebné velkými znaky, které jsou dobře čitelné i z většího odstupu. K ovládání slouží čtveřice tlačítek na protilehlé straně: svislým párem regulujeme úroveň hlasitosti, vodorovným volíme mezi čtyřmi vstupy (symetrickým a třemi nesymetrickými), které přepínají miniaturní relé japonské firmy Omron. Pohodlnější obsluhu nabízí přibalená „dálka“. Vpředu zbývá zmínit jen tlačítkový vypínač, sluchátkový výstup u puristické konstrukce chybí, stejně jako nadbytečné tónové korekce.

Veškeré přípojky tak soustřeďuje zadní panel. Mírně zde převažují zdířky pro konektory cinch, jež patří zmíněné trojici nesymetrických vstupů (DVD a Aux mají linkovou úroveň, HT alias Home Theatre přemosťuje sekci řídícího zesilovače) a jednomu výstupu z předzesilovače, ale highendovou třídu potvrzují zásuvky pro velké konektory XLR jediného symetrického vstupu a opět výstupu z předzesilovače. K připojení reproduktorových soustav slouží čtyři výstupní šroubovací terminály z výrobního programu německé firmy WBT, do nichž lze připojit holé vodiče větších průřezů i banánky. Sériový port RS-232C umožňuje přístroj integrovat do systémů chytré domácnosti. Výčet prvků uzavírají systémová sběrnice spínacího stejnosměrného napětí 12 V a třípólová zásuvka pro napájecí kabel v tandemu s dobře přístupným pojistkovým pouzdrem.

Rakouský žolík

„Praotec“ EMC 1 UP patřil před více než dvaceti lety mezi nejlepší CD přehrávače na trhu a jeho mladší verze si výsadní postavení zatím vždycky udržovaly, což platí i pro aktuální inkarnaci. Mimořádně robustní komponent, který si hmotností výrazněji nezadá s ECI 6 MKII, trůní opět na třech pružně uložených patkách. Mezi hlavní inovace patří nová centrální CD mechanika rakouské společnosti StreamUnlimited Engineering, jež vystřídala různé mechaniky Philips; včetně tuhé základny hmotní bezmála 8 kg a přístupná je opět shora pod pojízdnými „šoupačkami“, když kompaktní disky stabilizuje magneticky aretovaný kotouč. Potřebný klid na (aktuálně už poměrně rychlé) čtení dat poskytuje její vylepšené pružné uložení.

D/A převodník je osazený obvodem Cirrus Logic CS4398 i „upscalerem“ CS8420 z katalogu stejné firmy, umožňujícím převzorkování signálu na 192 kHz, které dává při hloubce 24 bitů vyniknout jemným detailům. Zapojení přístroje je opět plně symetrické, výstupní obvod pracuje ve třídě A. Zmínku si zaslouží ještě dva samostatné zdroje s menšími toroidními transformátory, jež odděleně napájejí analogové a digitální obvody. Uspořádání čelního panelu odpovídá ECI 6 MKII, v robustním racku, který je pro umístění komponentů optimální, lícují identické modré displeje, zobrazující až sedm velkých znaků, i kvarteto tlačítek, byť samozřejmě s rozdílným rozložením funkcí: svislý pár ovládá funkce Play a Stop, horizontální pak přeskakování tracků. Na zadním panelu jsou účelně rozmístěny sekce analogových a digitálních přípojek. Škoda jen, že chybí digitální vstupy, které by umožnily kvalitní D/A převodník využít pro externí zdroje signálu. Volit lze mezi symetrickým i nesymetrickým výstupem, na protilehlé straně následují dva digitální výstupy (koaxiální a optický), jež umožňují EMC 1 MKV propojit s externím D/A převodníkem, vstup pro stejnosměrné spínací napětí 12 V i sériový port RS-232C se stejným využitím jako v případě ECI 6 MKII. Kontaktní plošky zdířek pro konektory cinch i pinů konektorů XLR jsou (u obou komponentů) samozřejmě pozlacené. Centrální zásuvku pro napájecí kabel opět doplňuje krytka pojistkového pouzdra.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde komponenty Electrocompaniet doplnily reprosoustavy Estelon YB. Veškerá kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z CD Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski & John Scofield (Motéma Music, 2017), Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Steve Reich: Radio Rewrite (Nonesuch, 2014) a Yo-Yo Ma: Simply Baroque / The Amsterdam Baroque Orchestra, dir. Ton Koopman (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho

Sestava norských komponentů nabízí přirozený, kmitočtově vyvážený zvuk, který odpovídá jejich highendové třídě. Tvrdé devízy představuje mimořádná čistota, která nezapře špičkovou, pružně uloženou CD mechaniku, protože chyby při čtení cédéček už později neopraví sebesofistikovanější elektronika. Široká hudební scéna je prokreslená do nejmenších detailů a výkonová rezerva i autorita zesilovače s výbornou kontrolou basů nadále uspokojí „hladovější“ reproduktorové soustavy. Vitální zvukový projev navazuje na starší generace a kromě slyšitelného audio tuningu nabízí třeba lepší mikrodynamiku.

HODNOCENÍ

PRO: symetrické přípojky; špičková CD mechanika; výkonová rezerva, robustní konstrukce
PROTI: D/A převodník CD přehrávače nelze využít pro externí zdroje signálu

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

ECI 6 MKII

 • Výstupní výkon: 2x 125 W (8 Ω), 2x 200 W (4 Ω)
 • Kmitočtový rozsah:  1 – 150 000 Hz (pásmo neuvádí)
 • Celk.harm. zkreslení <0,004 % (20 – 20 000 Hz)
 • Šumové pozadí:  -135 dB (1 V, 20 – 20 000 Hz, symetrický vstup)
 • Činitel tlumení >350 (8 Ω)
 • Výstupní impedance <0,02 Ω
 • Vstupy: symetrický, 3x nesymetrický
 • Výstupy: 2x pre-out (symetrický, nesymetrický)
 • Digitální rozhraní: RS-232C
 • Příkon / Standby: 110 W / 1 W
 • Rozměry (š x v x h):  47 x 12,8 x 43 cm
 • Hmotnost:   20,5 kg

EMC 1 MKV

 • Přehrává:  CD, CD-R(W)
 • Kmitočtový rozsah: 20 – 20 000 Hz (0,05 dB)
 • Celk.harm.zkreslení <0,003 %
 • Šumové pozadí >-130 dB
 • Výstupy: symetrický, nesymetrický, 2x digitální (koaxiální, optický)
 • Digitální rozhraní: RS-232C
 • Příkon / Standby: 25 W / 0,5 W
 • Rozměry (š x v x h):  47 x 11,8 x 42,2 cm
 • Hmotnost:  18 kg

www.electrocompaniet.com/collections/integrated-amplifiers/products/eci-6-mkii-integrated-amplifier

www.electrocompaniet.com/collections/streamers/products/emc-1-mkv-reference-cd-player

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga