Síťový přehrávač azur 851N

15.12.2015

Azurová reference

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851N      (47 990,- Kč)

Anglická značka Cambridge Audio nedávno posílila flotilu svých vlajkových lodí o nový síťový přehrávač azur 851N, který nabízí širokou formátovou kompatibilitu i špičkový D/A převodník pro další zdroje digitálního signálu.

Katalog značky v blízké budoucnosti čeká restrukturalizace. Až z trhu zmizí přístroje s typovými čísly 651 a 351, povýší řada azur na referenční (modely střední třídy nabídne série CX a základní komponenty Topaz). Tomu odpovídá i nekompromisní koncepce síťového přehrávače, který obsahuje i předzesilovač s digitálním zpraco-váním signálu, takže pro highendovou sestavu stačí dokoupit výkonový zesilovač azur 851W (S&V 3/14).

Barva je žolík

Tuhé šasi z hliníkových desek a profilů na čtyřech tlumených dvojdílných patkách spojuje všechy dosavadní komponenty s typovým číslem 851 stejně jako čelní panel z jemně broušeného hliníkového masivu, anodi-zovaný buď v přírodní barvě kovu nebo v černé, kontrolky jsou vždy blankytně modré (skosené hrany otvorů působí efektně především u černé verze). Velký barevný TFT displej s úhlopříčkou 110 mm u interaktivních oken zobrazuje černobíle se škálou odstínů šedé, aby v plné kráse vynikly obaly alb. Ovládací prvky jsou uspořádané ergonomicky. Velký knoflík umožňuje rychlý pohyb v menu (stlačený supluje klávesu Enter), případně reguluje výstupní úroveň předzesilovače; návrat o úroveň výš nabízí malé tlačítko vpravo dole. Tlačítka po pravici displeje ovládají základní funkce přehrávače, méně frekventovaná najdeme na druhé straně: kromě vypínače se nabízí možnost přepínat režimy displeje, křivky digitálního filtru a fázi. Jedinou přípojkou je port USB typu A, který sekunduje flashkám a pevným diskům, ale není určený pro strojky Apple. Všechny funkce nabízí štíhlý dálkový ovladač, ale ten u chytrých telefonů a tabletů zastoupí aplikace, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS. D/A převodník má stejné zapojení jako u nejvyššího modelu CD přehrávače azur 851C (S&V 4/12), se dvěma duálními obvody Analog Devices AD1955 v diferenciálním zapojení a druhou generací časově proměnné filtrace ATF2 (ATF = Adaptive Time Filtering), vyvinutou švýcarskou společností Anagram Technologies. Vstupní signál je převzorkován na digitální stream se vzorkovací frekvencí 384 kHz a rozlišením 24 bitů: dynamický systém se přizpůsobuje signálu podle jeho složitosti a zázemí má ve dvaatřicetibitovém procesoru Analog Devices Black Fin DSP, jitter tak nemá šanci. U digitálního filtru můžeme vybírat ze tří křivek průběhu. Napájecí zdroj je osazený toroidním transformátorem.

Síťový všeználek

Azur 851N přehrává audio z fonoték na serverech UPnP, datových úložišť NAS i paměťových flashek. K dis-pozici má tisíce internetových rádií, hudbu uloženou ve strojcích Apple lze bezdrátově streamovat díky proto-kolu AirPlay. Nechybí ani přímé připojení k síťové službě Spotify Connect s vylepšeným ovládáním. Formátová kompatibilita je široká, zahrnuje také WAV, FLAC HD a DSD64 (jen z asynchronního portu USB), chybí snad jen podpora streamů DSD128, což však bude vadit málokomu. Obsluha přehrávače je intuitivní, v režimu Settings lze volit z devatenácti jazyků, z nichž nejbližší nám je asi polština. Při prvním zapnutí se azur 851N v síti (W)LAN zeptá na heslo, ale jeho zadání usnadňuje tabulka všech znaků, příště se přehrávač přihlašuje sám. Pět digitálních vstupů (AES/EBU, dva koaxiální, dva optické) i asynchronní port USB typu B na zadním panelu limituje až 192 kHz/24 bitů, jen porty USB typu A končí na 96 kHz: u tří zadních se počítá i s možností připojení přibaleného Wi-Fi donglu, případně Bluetooth adaptéru BT100, který je volitelným příslušenstvím. Stabilní připojení po kabelu nabízí ethernetový vstup LAN. U analogového výstupu lze volit mezi symetrickým a nesymetrickým. Všechny konektorové zdířky cinch jsou pozlacené, což platí i pro přípojky systémové sběrnice Contol Bus; stejnou povrchovou úpravu mají i piny konektorů XLR. Sériové rozhraní RS-232C přijde vhod u instalací v inteligentních domech a zbývá zmínit třípólovou zásuvku pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO: vynikající D/A převodník i předzesilovač; maximalistické provedení
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)

Na čem se testovalo?

Síťový přehrávač doplnily integrovný zesilovač Audia Flight Three S, PC Lenovo IdeaCentre H500s a
reprosoustavy Spendor A5R. Kabeláž byla signálová symetrická Cambridge Audio 900 Series XLR, repro-duktorová Xsymphony Alpha Hybrid a počítačová „no name“. Jako testovací jsem používal alba ve formátu FLAC Aphex Twin: Syro (WARP, 2014), Rebirth Brass Band: Move Your Body (Basin Street, 2014), Rudolf Dašek: Pohádka pro Beritku (Supraphon, 1971, reed. 2013) a Al Jarreau: My Old Friend / Celebrating George Duke (Concord, 2014) i flashku s nahrávkami v různých audioformátech.

Netopýří ucho

Transparentní zvuk prokreslený do nejjemnějších detailů s brilantní mikrodynamikou vynikne hlavně s hudbou ve formátech s vysokým rozlišením, ideálně v nahrávkách bohatých na „barvotvorné“ vyšší harmonické, ale vynikající výsledky azur 851N v rámci možností podává také při poslechu komprimovaného audia a internet-ových rádií. Neutrální projev odpovídá zvukovému ideálu top modelů celé řady azur.

PARAMETRY

  • Přehrává formáty:  AAC(+), AIFF, ALAC, DSD64 ,FLAC (HD), HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA 
  • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (± 0,1 dB)
  • Celk. harm. zkreslení:  0,0008 % (1 kHz, 0 dB)
  • Odstup signál/šum   > -113 dB (dle IHF-A)
  • Digitální vstupy:  AES/EBU, 2 optický, 2 koaxiální, 4 USB typu A, USB typu B
  • Výstupy:  symetrický, nesymetrický
  • Příkon max./Standby:  80 W/<0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 36 cm
  • Hmotnost:   8,1 kg

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

27.03.2020

Integrovaný zesilovač ECI 80D

Nejnovější přírůstek do nabídky norské značky Electrocompaniet, v její skupině tradičních komponentů, označované jako „Classic Line“, představuje základní či ekonomický (jak říkávají v anglicky mluvících končinách „entry-level“) integrovaný zesilovač ECI 80D.

... více

21.03.2020

Zesilovač Copland CSA 100

Čerstvý počin konstruktérů značky Copland kombinuje výhodné vlastnosti zesílení elektronek a tranzistorů v zapojení, kde spolu oba typy obvodů efektivně spolupracují. CSA 100 je plně vybavený zesilovač s dostatečnou výkonovou rezervou.

... více

13.02.2020

Monitory Falcon Acoustics BBC LS3/5a

Nejnovější Falcon je živější a zpívá čistěji než kterékoli jiné LS3/5a, které jsem slyšel. Podle mého sluchu se toto nové, energií nabité vydání zdá být „neviditelnější“, tonálně lépe vyladěné, méně „nešťastně“ nebo „zvláštně“ zkreslené, než jakékoli jiné reprosoustavy za rozumnou cenu... 

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga