Síťový přehrávač EMM Labs NS1

01.03.2021

Digitální nirvána

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ EMM LABS NS1      139 990,- Kč

Kanadská značka EMM Labs, za níž stojí šéfkonstruktér Ed Meitner, představuje v kategorii digitálních systémů absolutní špičku. A neplatí to pouze u profesionálních komponentů, což potvrzuje i nový highendový streamer NS1.

Síťový přehrávač NS1 se ostatním přístrojům z nabídky značky, jež sídlí v jinak hodně hokejovém Calgary (fanoušci NHL si v týmu místních Flames vybaví řadu krajánků), vymyká kompaktnějšími rozměry s bází 280 mm, ale prvky typické pro zbytek katalogu zde nechybí. Loga, typové číslo i hrdé meitnerdesign vyhloubila do šasi z masivních hliníkových profilů CNC frézka. Vybírat lze ze dvou provedení s povrchovou úpravou anodizováním v přírodní barvě kovu nebo černé. Vše potřebné zobrazují „detašované“ displeje u firemních D/A převodníků DA2 (S&V 1/17) nebo DV2 (S&V 12/19), které lze v sestavě víceméně předvídat.

Jistá sázka na Roon

Za malé rozměry vděčí fortelné šasi (celý přístroj hmotní solidních 5 kg) pečlivě odrušenému spínanému zdroji napětí. Začlenění NS 1 s architekturou UPnP a certifikací DLNA do domácí sítě je elementární. Vyzdvihnout musíme integraci stále oblíbenější placené americké platformy Roon, jež vytváří z nahrávek lokálních zdrojů a streamovacích služeb jako TIDAL jediný navzájem prolinkovaný katalog s početnými metadaty včetně recenzí alb. NS1 je nejen Roon Ready, ale i Roon Endpoint, s technologií RAAT (Roon Advanced Audio Transport), jež nabízí při streamování ve vysokém rozlišení v současnosti zřejmě vůbec nejvyšší zvukovou kvalitu. Formátová kompatibilita se shoduje s Roonem (zřejmě proto má absenci třeba APE), z komprimovaných bezeztrátových formátů tak nemůže chybět AIFF, ALAC či FLAC, nekomprimovaný WAV, ani jednobitové streamy DSD (DFF a DSF). Kvitovat je třeba dekodér MQA, který nabízí zvukovou kvalitu vysokého rozlišení bez výraznějšího navýšení velikosti souborů, což z dostupných streamovacích služeb využívá s oblibou tarif TIDAL HiFi.

Schopnost přehrávat komprimované audio v souborech AAC, MP3 a WAV představuje spíše úlitbu mimo jádro audiofilských uživatelů. Roon lze ve spojení s NS1 určitě doporučit, ale vysoký komfort ovládání zaručují už dvě firemní stabilní aplikace, mConnect Control pro smartphony a mConnect HD pro tablety, dostupné vždy pro operační systémy Android a iOS: jejich grafika je přehledná a ovládání interaktivních menu intuitivní. Vestavěný, blíže nespecifikovaný procesor zajišťuje rychlé odezvy. Přímou podporu mají účty u nejdůležitějších síťových služeb, z těch, které jsou v České republice lokalizované, stačí zmínit TIDAL, Deezer a Spotify.

Transport dat bez kompromisů

Minimalisticky uspořádaný čelní panel se omezuje na tři indikační LED diody. První zleva je bílá a signalizuje připojení k síti, druhá informuje o (de)aktivaci komponentu (modrá, v pohotovostním režimu Standby zčervená) a třetí hlásí komunikaci komponentů EMM Labs přes sériový port RS-232C, kudy putují třeba informace o nahrávkách. Zadní panel je rozdělený do tří sekcí. Digitální výstupy reprezentují profesionální AES/EBU, standardní optický pro konektor TosLink a firemní EMM Optilink, umožňující vysokorychlostní přenos dat ve formátu DSD z disků SACD při galvanickém oddělení od přehrávače. Sekce Media se omezuje na port USB typu A pro přehrávání audia z flashek či externích paměťových disků a pod „hlavičkou“ Network najdeme ethernetový vstup LAN, druhý port USB-A vyhražený pouze pro volitelný wifi adaptér (EMM Labs jednoznačně preferuje stabilnější propojení po kabelu) a zmíněný „komunikační“ sériový port RS-232C; dvě miniaturní tlačítka zde slouží uvedení přístupového bodu do továrního nastavení (AP), resp. specifikaci rozhraní wifi (WPS), kdy můžeme k routeru připojit zařízení bez jinak nezbytného zadání hesla sítě. Vzadu zbývá zmínit už pouze kolébkový síťový vypínač a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test proběhl v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde streamer doplnily reprosoustavy Estelon Forza, předzesilovač s D/A převodníkem EMM Labs DV2 a výkonový zesilovač Audia Flight Strumento No. 4. Kabelaž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z alb na USB flashce v různých formátech Nikol Bóková: Inner Place (Animal Music, 2019; WAV 48 kHz/24 bitů), Avishai Cohen: Duende (EMI France, 2012; FLAC 96/24), David Elias: The Window (Sketti Sandwich Productions, 2003; DSD64), Ota Petřina: Super-robot (Supraphon, 1978, reed. 2020, WAV 192/24), Radiohead: A Moon Shaped Pool (XL Recordings, 2016; ALAC 48/24), Rush: Hemispheres (Mercury, 1978, reed. Audio Fidelity, 2013; DSD64) a Richard Strauss: Eine Alpensinfonie / London Symphony Orchestra, dir. Bernard Haitink (LSO, 2010; FLAC 96/24).

Netopýří ucho

EMM Labs NS1 nabízí bezchybný transport dat, vysoký uživatelský komfort i rychlou odezvu systému. V tandemu s firemním D/A převodníkem DV2 zprostředkovává vyvážený, filigránsky prokreslený zvuk, kdy zvláště u nahrávek ve vysokém rozlišení dostávají hojně frekventované termíny jako mikrodynamika či transparentnost reprodukce nový rozměr. Mimořádné analytické schopnosti přitom komponenty EMM Labs nestaví nijak do popředí, pomáhají z multimediálních dat „vytáhnout“ podstatu hudby.

HODNOCENÍ

PRO: podpora platformy Roon i kodeku MQA; stabilní aplikace; konektivita zahrnuje i EMM Optilink; precizní zpracování

PROTI: kompatibilita EMM Optilink jen u firemních komponentů

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), ovládání (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Podporuje formáty: AAC, AIFF, ALAC, DSD (DFF, DSF), FLAC, MP3, MQA, WAV, WMA
  • Celk.harm. zkreslení: neuvádí
  • Odstup signál/šum: neuvádí
  • Vstupy: LAN, 2x USB-A
  • Výstupy: EMM Optilink, 2x digitální (AES/EBU,optický)
  • Příkon: 10 W
  • Rozměry (š x v x h): 28 x 6 x 26,8 cm
  • Hmotnost: 5 kg

www.emmlabs.com/ns1

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga