Sloupové soustavy Estelon X Diamond

28.03.2019

Démanty z galaxie X

REPROUKTOROVÉ SOUSTAVY ESTELON X DIAMOND      od 1 426 990 Kč

Společnost Alfred & Partnerid, jež vyrábí v estonském Tallinnu reproduktorové soustavy Estelon, patří mezi highendovou elitu. Její modely sice napočítáme na prstech rukou, ale prestižní ocenění sbírají ve velkém. To je i případem třípásmovek X Diamond z milionářské sekce katalogu, kam náleží s vlajkovými loděmi Extreme.

Severskou značku, za níž stojí šéfkonstruktér Alfred Vassilkov s dcerami Alissou a Kristiinou, jsme si zatím představili kompaktnějšími a nejdostupnějšími sloupky z firemního katalogu YB (test i titul ve S&V 1/17), které přijdou sotva na třetinu ceny nyní testovaného modelu XA Diamond, který je vylepšením třípásmovek XA o diamantové tweetery. XA Diamond zatím naposledy svou sbírku ocenění rozšířily letos (ale už poněkolikáté) o Editors' Choice Award amerického magazínu The Absolute Sound. Vybírat je můžeme z široké škály devíti provedení a šesti barev – kobaltově modré, fialové, tmavě červené, bílé, stříbrné a černé, všech ve vysoce lesklém laku, posledních tří rovněž v matném. Jedná se o špičkové německé autolaky Standox a několikanásobné „kolečko“ lakování, broušení a leštění je výlučně ruční prací.

Sošné kabinety

Organické tvary uzavřených ozvučnic na čtyřech odhmotňovacích jehlanech, kterými je třeba nahradit kvalitní „pojezdová“ kolečka, se obejdou bez jediného pravého úhlu a nejblíž mají k abstraktním skulpturám z galerie moderního umění. Ano, skulpturám a nikoli plastikám, protože kabinety jsou odlévány do velkých forem z patentovaného kompozitu na bázi drceného mramoru s akrylátovým pojivem. Tento materiál si nijak nezadá s umělým kamenem, ale i když jsou stěny u základny silné až 13 cm (!), konstrukce je uvnitř vyztužena „matrixem“ rozličných příček, protože se tak podstatně zvýší strukturální pevnost, aniž by současně narůstala hmotnost (hmotnost 86 kg na jednu soustavu vysokou 137 cm je i tak až až). Ozvučnice, které se svou tuhostí sotva najdou nějaké vyzivatelky, jsou uvnitř opatřeny speciální tlumicí vrstvou; s rizikem vzniku stojatého vlnění se vypořádala už geometrie kabinetů, ale vnitřní akustický labyrint navíc eliminuje rezonanční uzly. Dokonale ozvučnice si říkají o dokonalé měniče a taky je mají mít: jde o špičkové typy značky Accuton z výrobního programu německé společnosti Thiel & Partner, která si kvůli pověsti odběratele pečlivě vybírá (vedle Estelonu namátkou třeba německé top soustavy Gauder Akustik). Na čestném místě, jež zhruba odpovídá rovině uší sedícího posluchače, najdeme tweeter s inverzní kalotou ze syntetického diamantu (ø 30 mm), kterou pohání silný neodymový magnet. Zmínku si zaslouží i kmitací cívka, navinutá na lehkém hliníkovém formeru plochým, a nežádoucí odrazy zvukových vln v okolí kaloty tlumí měkká tkanina. Středotónový měnič s vydutou keramickou membránou (ø 180 mm) najdeme úplně nahoře, obdobné konstrukce vpředu nad základnou je i mohutný woofer (ø 280 mm), jehož membrána má s ohledem na větší plochu sendvičovou strukturu. Všechny tři měniče chrání nízké, hustě perforované plechové vrchlíky s minimální akustickou impedancí. Maximalistický je rovněž výběr reproduktorů, které nejprve prochází 100 hodin zahořováním a následně jsou pro každý set soustav párovány.

Líp to udělat nejde

O pasivních elektrických výhybkách víme jen tolik, že jde o zapojení 2. řádu (se strmostí -+12 dB/oktávu), v jejich osazení však narazíme na výběrové součástky, konkrétně hybridní kondenzátory s ultratenkým teflonovým dielektrikem a vzduchové cívky; každá výhybka je s ohledem na vyloučení mikrofonního efektu zabudována v samostatné, pružně uložené (akusticky netečné) komoře. Zcela unikátní praxi představuje dolaďování součástek podle parametrů konkrétních měničů, aby tak měly obě reprosoustavy zajištěný přesný souběh charakteristik. Pomyslnou třešničku na dortu tvoří vnitřní kabeláž, dodávaná americkou firmou Kubala-Sosna. Pár šroubovacích vstupních terminálů je zapuštěný v zadní části kabinetu a jde o špičkové produkty německé firmy WBT. Kmitočtový rozsah v nespecifikovaném tolerančním pásmu obsáhne prakticky kompletní akustické pásmo se značným přesahem do netopýřích výšin, když dole nestačí na několik minimálně frekventovaných tónů z nejhlubší subkontraoktávy. Šestiohmové soustavy, jejichž impedance neklesne pod solidních 3,8 ohmů, mají charakteristickou citlivost v pásmu nižšího průměru, takže doporučovaný minimální výkon 20 W v každém kanále nelze brát vůbec vážně. Kdo má však volný kapitál na takovéto solitérky, jistě jim dopřeje také odpovídající zesilovač.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test proběhl v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde soustavy doplnily předzesilovač Bespoke Audio, výkonový zesilovač Audia Flight Strumento No. 4 a dělený SACD/CD přehrávač Emm Labs TX2/DA2. Kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Randezvous In New York (Stretch, 2003), Montserrat Figueras: Lux feminæ (Alia Vox/Classic, 2006), CD Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Brad Mehldau Trio: Blues And Ballads (Nonesuch/Warner Music, 2016) a Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003).

Netopýří ucho

Soustavy Estelon X Diamond hrají nejvyšší highendovou ligu. Sotva začneme poslouchat, ztrácejí se před očima a zůstává jen hudba. Ale jaká! Prostor nahrávek vykazuje opravdu všechny tři rozměry, možná lze dokonce říci, že jde zřejmě o první reproduktorové soustavy s neomylnou vertikální lokalizací. Vizualizace muzikantů s hudebními nástroji je absolutní. Kmitočtově vyvážený zvukový obraz se opírá o konkrétní basy pevné jako skála. Zapomeňme na jakoukoli chladnou analytičnost, soustavy uši pohladí přirozenou muzikálností. S ohledem na nižší charakteristickou citlivost však k sobě potřebují autoritativní zesilovač s náležitou výkonovou rezervou. Pokud je tato nutná podmínka splněna, od jejich poslechu se odtrhneme jen s těžkým srdcem.

HODNOCENÍ

PRO: zvuk za všechny peníze; organický design; nekompromisní provedení
PROTI: nižší charakteristická citlivost

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ: 3 p., uzavřené
  • Kmitočtový rozsah: 22 - 45 000 Hz (pásmo neuvádí)
  • Impedance jmen. / min.: 6 Ω / 3,8 Ω (70 Hz)
  • Char. citlivost: 88 dB (2,83 V/1 m)
  • Dělicí kmitočty:  neuvádí
  • Dop. výkon zesilovače: min. 20 W/kanál
  • Rozměry (š x v x h): 45 x 137 x 64 cm
  • Hmotnost: 86 kg/ks

www:estelon.com/speaker/x-diamond

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga