Sluchátka PRYMA

21.06.2016

Více než luxusní headset

SLUCHÁTKA SONUS FABER PRYMA      od 14 490 Kč

Velká popularita sluchátek se stává výzvou pro značky, které své renomé získaly v jiných sférách audia. První model nedávno představila italská značka Sonus faber, jejíž doménou byly zatím jen reprosoustavy. Uzavřená sluchátka Pryma s mušlemi kolem uší jsou s ovladačem na kabelu luxusním headsetem. Zvuk a styl nabízejí jako žádná jiná.

Sever Itálie, kde značka Sonus faber v benátské oblasti sídlí, není vyhlášený jen truhlárnami a koželužnami, ale také světem módy. To na sluchátkách Pryma, využívajících řadu prvků stylové kožené galanterie, sotva přehlédneme. Barevné kombinace hlavového mostu a mušlí nabízejí široký prostor pro perzonifikaci: most je čalouněný pravou kůží tónovanou do tří volitelných odstínů (černé, kávově hnědé a burgundské červené) a mušle lze vybírat z pěti provedení: se stříbřitými kovovými částmi ze smetanového, černého a se zbroušenými karbonovými vlákny, ve zlatém eloxování kovu ještě z tmavě šedého a znovu černého. Lesklý povrch mušlí dostal speciální vrstvu, na které nezůstávají tolik patrné otisky prstů. Za sluchátka s „karbonovými“ mušlemi si připlatíme 1000 Kč a pokud se časem rozhodneme pro hlavový most v jiné barvě, není problém ho samostatně dokoupit.

Mušle na přezky

Hlavový most tvoří tvarovaný ocelový pásek, který je na vnější straně čalouněný jemnou hovězinou a na vnitřní straně dobře prodyšnou tkaninou z mikrovláken, v části temene hlavy samozřejmě také měkce polstrovaný. Tuhé uzavřené mušle, které mají dosud nevídaný tvar pětiúhelníku s jemně zaoblenými stranami, tvoří jemně broušený hliníkový odlitek, s barevnými vsadkami na vnější straně; mušle lze výškově nastavit vždy ve čtyřech oválných, okovaných otvorech na krajích hlavového mostu, protože mají efektní přezky jako na opasku, aretované otočným kovovým zapínáním. Každá je osazena širokopásmovým dynamickým měničem (ø 40 mm), jehož lehkou a pevnou mylarovou membránu pohání vysoce účinný neodymový magnet: kmitací cívka je vyrobena z vodiče z bezkyslíkaté mědi s ryzostí 99,99 %. Přítlak mostu je sice o něco větší, ale stále poskytuje dostatek pohodlí, protože náušníky z viskoelastické pěny čalouněné jemnou kůží (k mušlím upevněné na vodících kolících a magneticky fixované) jsou hluboké a dokonale uzavírají prostor mezi měniči a ušními bubínky. Pasivní izolace sluchátek před hlukem pronikajícím z okolí je proto na velmi dobré úrovni.

Jeden kabel?

Stejně kvalitní materiál jako u kmitací cívky najdeme také u vodičů signálového kabelu typu Y, který měří 1,3 m a na pravé žíle (kanály rozlišuje červený pásek po obvodu pravého konektoru a tamtéž i litery R a L) má kovový jednotlačítkový ovladač s mikrofonem. Žíly s houževnatou plastovou izolací končí přímými konektory s kovovými těly, jejichž kontakní plošky jsou pozlacené: na straně sluchátek dvěma monofonními 2,5mm jacky, na straně smartphonu (či jiné techniky) jediným stereofonním 3,5mm jackem. Sluchátka Sonus faber Pryma se dodávají rozložená v polstrovaném boxu s brožurou a příslušenstvím. To se však omezuje na trojici šedých textilních váčků s logem, které se uzavírají šňůrkou (do většího lze uložit sluchátka, do menších se vejdou třeba samotné mušle). Ve výbavě ovšem chybí druhý kabel bez ovladače, který by sluchátka pasoval na partnerky často už velmi kvalitních osobních přehrávačů s podporou formátů s vysokým rozlišením (prý se už ale připravuje coby volitelné příslušenství). S hlasitostí je dobré se držet trochu zpátky, protože Prymy jsou hodně citlivá sluchátka. Jejich jmenovitá impedance 32 ohmů platí u audia na ven platí za nepsaný standard. Jak hrají?! Zvuk nabízejí transparentní, velice čistý a vitální, v nejlepším slova smyslu muzikální. Základ má v pevných, přesných basech odpovídajícího objemu, který nijak neutlačuje do posledního detailu prokreslené střední pásmo ani průzračné výšky, podle nichž by málokdo hádal, že jde o uzavřená sluchátka.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO:  muzikální zvuk; unikátní konstrukce; filigránské provedení
PROTI:  jediný kabel s ovladačem

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), provedení (10)

PARAMETRY

  • Typ:   dynamická uzavřená
  • Kmitočtový rozsah: 10 – 25 000 Hz (pásmo neuvádí)
  • Jmen. impedance: 32 Ω (1 kHz)
  • Celkové harmonické zkreslení:  0,1 % (90 dB)
  • Citlivost:  118 dB/mW (1 kHz)
  • Max. zatížitelnost:  120 mW
  • Délka kabelu:  1,3 m
  • Hmotnost:  355 g (bez kabelu)

www.pryma.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga