Systém Acoustic Energy Aego3

25.08.2019

Acoustic Energy Aego3

Znáte firmu Eldonfield Limited? Že ne? Založena byla zkraje roku 1987 v Londýně s cílem vyrábět reprosoustavy. Jméno ale společnosti vydrželo jen pár týdnů, než se zakladatelé rozhodli ke změně - od té doby až dodnes je pak tento výrobce znám jako Acoustic Energy. V nabídce má dnes poměrně širokou škálu různých reprosoustav, od lifestyle až po seriózní hi-fi a to vše s cenovkami, které rozhodně nepůsobí přemrštěně.

Ve finančně nejdostupnější části výrobního programu a na pomezí lifestyle a hi-fi (byť rozhodně hlouběji v lifestyle segmentu) se nachází systém Aego3 - trojka v názvu naznačuje, že jde již o třetí generaci tohoto systému.
Pointou systému Aego3 je jeho jednoduchost a nenápadnost - jde o dva maličké satelity, podpořené stále ještě kompaktním subwooferem, vše je provedeno v jednoduchém a záměrně nevyčnívajícím designu a vzhledem k rozměrům se přímo nabízí stolní aplikace.

Tento dojem podtrhuje rozhodně i to, že pěkně zpracované, bytelné hliníkové tělo satelitů (10,5 x 7,5 x 8,5 cm) má zkosenou podstavu, takže posílá energii vzhůru právě v takovém úhlu, aby došla ze stolní desky přímo k vašim uším - položení na stolek pod televizí kupříkladu, to ale nijak nebrání. Praktický je i výřez na přívodní signálový kabel v základně. Možná je trochu škoda, že Aego3 nemají závěs na zeď...

Dva maličké satelity doplňuje poměrně vysoká, ale zase štíhlá skříň subwooferu (35 x 19,5 x 30,7 cm), který v sobě pak skrývá i vší aktivní elektroniku. Tak jako na satelitech, i zde zepředu vidíte jen hustou kovovou mřížku, která ale v horní části přechází do informačního proužku diod a ovládání. Zadní panel nabízí pak celkovou konektivitu - je tu jeden pár cinchů pro připojení satelitů, jeden 3,5 mm analogový vstup a vedle něj optický vstup (zdá-li se vám to málo, je tu ještě Bluetooth 4.0), napájení zajišťuje klasický dvoupólový kabel.

Acoustic Energy Aego3 jsme poslouchali jak přes Bluetooth, tak optikou z mechaniky Cambridge CXC nebo OPPO UDP-205, srovnávalo se s běžnými redakčními sestavami.

Basová linka v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) měla překvapivě umírněný, decentní objem, který dobře navazoval na projev maličkých satelitů. Basu je tak přiměřeně a s ohledem na cenu nabízí příjemně kulatý, poddajný a trochu hřejivěji laděný základ, čitelnost je slušná a zcela přiměřená cenové hladině. Subwoofer Aego3 se nesnaží o nějaké efektní vyplnění velkých prostor, ale mnohem spíše o klidnou vyrovnanost, která vám dá pocítit hloubku basů, ale nezastře přitom svou jemností zbytek pásma.

Maličko satelity pak umí překvapit tím, jak velký zvuk dokážou z malých krabiček vyzářit. Nemáte totiž pocit, že by pocitově i výrazným hlasům Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) chyběla velikost. Oddělení satelitů od subwooferu má také překvapivě pozitivní vliv na čistotu vokálního pásma - v rámci dané kategorie jen stěží můžete chtít víc.

Linka činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byla také jemná, klidná, ale objemově dostatečná, aby v žádném okamžiku nezmizela z doslechu. Kov je spíše jemnější, hladší, nicméně energicky snaživé podání nedopustí, aby se reprodukce "zašmodrchala", stále jsou tu patrné hi-fi ambice a snaha o co nejčistší zvuk.

Ačkoliv Aego3 vás objemem i energií zvuku proti prvnímu dojmu jistě překvapí, dynamika vás tak úplně do sedačky nezarazí; na druhou stranu, smyčcové nástroje ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly u celkem živé, bez náznaků takového toho "levného" a "dutého" zvuku, kterým podobně koncipované systémy od mainstreamovějších značek často trpí. Zejména v menším prostoru je pak energie adekvátní.

Snaha o přiblížení se standardům hi-fi světa je patrná i z pohledu rozlišení - Claptonova "Before You Accuse Me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) byla opět slušně čitelná a zejména ve středním pásmu je informativnost důstojná. Aego3 hraje spíše energicky, ale přesto netlačí na pilu, není to urputně zdůrazňující, ale spíše poklidně se prezentující zvuk.

Snad i díky naklonění ozvučnic směrem vzhůru se hudební scéna v "Need You Now" od Lady Antebellum ("Need You Now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) rozprostírala nad a kolem satelitů, prostorové podání je vlastně působivě dobré a to nejen v kontextu velmi přátelské ceny. Stačí si jen trochu pohrát s umístěním satelitů a prostor prostě rozkvete.

Na "Ain´t No Grave" Johnnyho Cashe ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) se nám pak líbilo, že Aego3 se snaží vcelku respektovat ducha skladby, že se nežene zbytečně za nějakými efekty a naopak to přes všechny logické limity, které daná koncepce a cenová hladině přináší, zní příjemně organizovaným a dlouhodobě snadno poslouchatleným způsobem.

2.1 systém Aego3 od Acoustic Energy odvádí za danou cenu výrazně lepší práci, než byste patrně čekali. Že je subwoofer spíše jednodušeji pojatý tu nevadí, protože jej stejně dáte někam "do kouta", kde na něj nebude příliš vidět, naopak satelity, které budou na očích, jsou opravdu pěkně zpracované. Snad jediným drobným háčkem je jejich nepřipravenost pro umístění na stěnu, což se tak trochu nabízí. O to připravenější jsou ale pro stolní nasazení, kde vlastně celý systém udělá velkou parádu. Tak či tak, je tu univerzálně příjemný přednes, který hraje již dostatečně energicky a objemně a přitom se pocitově nežene za nějakými zdůrazňujícími efekty. Pokud tak hledáte velmi kompaktní systém za férovou cenu, který nabízí snadno poslouchatelný zvuk a "neoposlouchá se", pak je Aego3 rozhodně atraktivní nabídka, kterou v lifestyle segmentu sotva kde najdete.

Daniel Březina

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Cena: 8 490,- Kč

KLADY

  • přátelská cena
  • snadné soužití
  • "nekomplikovaný" zvuk
  • příjemně objem zvuku

ZÁPORY

  • malé satelity nejde snadno zavěsit na zeď
  • možná by tu mohlo být USB pro lepší "stolní" spojení s počítačem

www.acoustic-energy.co.uk/products/aego-systems/

www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/1858-acoustic-energy-aego3

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga