Zesilovač Audia Flight Three S

04.11.2015

Sám sobě supertrojkou

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ AUDIA FLIGHT THREE S                  69 990 Kč

Světovou premiéru na Audio Video Show Praha právě absolvoval integrovaný zesilovač Three S, který představuje horkou novinku italské značky Audia Flight. Tento mimořádný komponent jsme měli zapůjčený v předtermínu a test si proto můžete přečíst o číslo dříve, nežli reportáž ze samotné výstavy.

Značka, kterou založili v roce 1996 v přístavním městě Civitavecchia v centrální italské oblasti Lazio pánové Massimiliano Manzi a Andrea Nardini, se v poslední době blýskla především zesilovači z referenční řady Strumento (test výkonového zesilovače Strumento no 4 přineslo S&V 9/14), ale do audiofilských aparatur si v minulých letech našel cestu především relativně dostupnější integrovaný zesilovač FL Three (viz S&V 10/10). Ten nyní s inovacemi, které se zdaleka neomezují pouze na elegantní facelift, střídá model Three S. Za vyšším výkonem hledejme nově nadimenzovaný napájecí zdroj a ke slotu pro firemní modul s korekčním předzesilovačem pro přenoskové vložky typu MM i MC přibyl další pro D/A převodník, který pracuje se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů, s portem USB typu B pro připojení osobního počítače na výstupu (každý z modulů stojí 9 990 Kč).

Displej dostal křídla

U čelního panelu z masivního hliníku o tlušťce 10 mm šla tentokrát číslicově řízená fréza pěkně do hloubky a v odstupňované horní části vzniknul velký otvor ve tvaru stylizovaného okřídleného loga značky Audia Flight, který vyplnilo tmavě modré organické sklo, jež chrání dvouřádkový fluorescenční displej s bodovou matricí. Vybírat lze ze dvou provedeních čelního panelu, eloxovného buď v přírodní barvě kovu nebo v černé, čemuž odpovídá přístrojová skříň v polomatném laku šedém, resp. černém. Vlastní šasi na čtyřech odpružených patkách (jedna přibyla, model FL Three měl patky uspořádané do trojúhelníku) tvoří dva profily naohýbané z nebývale silného ocelového plechu, zvláště horní kryt s větracími otvory ve střední části je skoro kovářská práce. Komponent také hmotní 16,5 kg, což jde také na vrub obrovského síťového transformátoru, k němuž se ale ještě dostaneme. Knoflík s velkým poloměrem na hřídeli nízkošumového potenciometru ALPS blue (doplněným kvůli dálkovému ovládání přesným motorickým servem) umožňuje jemnou regulaci hlasitosti, jedinou přípojku vpředu představuje sluchátkový výstup pro jacka 6,35 mm, který si kvalitou zvuku nezadá se samostatnými sluchátkovými zesilovači nižší střední třídy a k ovládání přístroje slouží šest miniaturních tlačítek, zahloubených v jedné linii vlevo dole: zahrnují vypínač, volbu některého z pěti vstupů (symetrického a čtyř nesymetrických), nastavení příposlechu při nahrávání (Monitor) i možnost odpojení výstupních terminálů při poslechu na sluchátka (Spk Off) nebo krátkodobé umlčení zesilovače (Mute). Většinu funkcí lze pohodlně ovládat z „dálky“ v masivním hliníkovém pouzdře, jež umožňuje navíc regulovat jas displeje (v jeho nabídce chybí jen tlačítko Spk Off).

Dual mono

Koncepce integrovaného zesilovače Three S odpovídá dvěma symetricky uspořádaným monoblokům v jediné přístrojové skříni. Napájecí zdroj využívá obrovský toroidní transformátor (600 VA), který je vzorně kapotovaný, tedy přesněji - odstíněný. Usměrněná napětí filtruje osm elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou 85 200 μF: energie čtyř větších typů, jež do této baterie přispívají kapacitou 72 000 μF, slouží výhradně potřebám diskrétně osazeného koncového stupně. Na hustě žebrovaném chladicím profilu napočítáme deset tranzistorů ve výkonových pouzdrech, z nichž mají poslední slovo dvě komplementární dvojice tranzistorů Motorola (MJL 3281A a MJL 1302A, s kolektorovým produem 15 A). Audia Flight Three S, který pracuje ve třídě AB, dodává do osmiohmové zátěže trvale výstupní výkon až 2x 100 W. Zmínku si zasluhuje ještě proudová zpětná vazba (častější je napěťová), s níž zesilovač získává až nakažlivou muzikálnost. Na vzorně uspořádané hlavní desce tištěných spojů převažují diskrétní součástky, ale u pomocných „tišťáků“ narazíme i na číslicové integrované obvody, k jejichž napájení však slouží samostatný zdroj s malým toroidním transformátorem; prim zde hraje řídící mikroprocesor, který z viditelných činností nikdy nezapomene po zapnutí komponentu stáhnout regulátor hlasitosti na nulovou úroveň, ale v popisu práce má vyhodnocování informací z čidel elektronické ochrany: manuál mj. zmiňuje limitní nadproud, který odpovídá plnému výkonu při minimální zátěži 2,5 ohmu, což je extrémní případ, ale zesilovač si zjevně poradí i s vybuzením reproduktorových soustav, které se potýkají s nižšími hodnotami minimální impedance. Puristicky pojatý zesilovač opět postrádá tónové korekce basů a výšek, které tak není zapotřebí přemosťovat, a vzhledem k přesnému souběhu drah výše zmíněného potenciometru ALPS ve výbavě nechybí ani potřeba vyvážení kanálů. Přepínání pěti vstupů i dalších funkcí zajišťují miniaturní relé s pozlacenými kontakty ve vakuových komůrkách, jež tak vykazují zanedbatelný přechodový odpor. Na zadním panelu převažují masivní pozlacené konektorové zdířky cinch s delšími „krčky“, zastoupené sedmi páry, jež patří nesymetrickým vstupům, výstupu z předzesilovače, a monitoringu s dalším výstupem pro potřeby rekordéru. Stejnou povrchovou úpravu dostaly u symetrického vstupu i piny přípojek XLR a dva páry izolovaných šroubovacích terminálů, jež zvládnou připojení reproduktorových kabelů zakončených holými vodiči větších průřezů (do cca 4 mm²) i banánky. Zbývá zmínit dvě záslepky výše zmíněných firemních modulů, systémovou sběrnici spínacího napětí Trigger, po jejímž propojení s dalšími firemními komponenty lze celou sestavu vypínat z jediné „dálky“, a kombo třípólové zásuvky doplněné kolébkovým síťovým vypínačem.
Pavel Víšek

Netopýří ucho:

Zesilovač Audia Flight Three S je svižný, což potvrzuje i vysokou hodnotou rychlosti přeběhu, jeho projev má mimořádnou muzikální jiskru. Mezi devízy patří rovněž transparentní zvuk a dokonalá kontrola basů, byť se nám výrobce činitelem tlumení v parametrech zapomněl pochlubit. Štědrá výkonová rezerva vyhoví i při spojení s méně citlivými reproduktorovými soustavami. Ve střední třídě máme tu čest s novou štikou. 

Na čem se testovalo

Zesilovač doplnily podlahovky Spendor A5R v aletrnaci s redakčními stojanovými dvoupásmovkami Sonus faber Concertino Domus, síťový přehrávač Cambridge Audio azur 851N, PC Lenovo IdeaCentre H500s a sluchátka Sennheiser Momentum. Kabeláž byla signálová symetrická Cambridge Audio 900 Series XLR, reproduktorová Xsymphony Alpha Hybrid (2x 2 m) a počítačová „no name“. Jako testovací jsem používal alba ve formátu FLAC Aphex Twin: Syro (WARP, 2014), Rebirth Brass Band: Move Your Body (Basin Street, 2014), Rudolf Dašek: Pohádka pro Beritku (Supraphon, 1971, reed. 2013) a Al Jarreau: My Old Friend / Celebrating George Duke (Concord, 2014).

HODNOCENÍ

PRO: originální design; maximalistické provedení; konektivitu lze rozšířit firemními moduly
PROTI:  ve standardní výbavě chybí vstup Phono

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

  • Výstupní výkon:  2x 100 W (8 ohmů), 2x 160 W (4 ohmy)
  • Kmitočtový rozsah:   1 – 450 000 Hz (-3 dB, 100 W)
  • Celkové harm. zkreslení  <0,05 %
  • Zesílení:    26 dB
  • Rychlost přeběhu >80 V/μs
  • Odstup signál/šum >-95 dB
  • Přípojky vstupy:  4 nesymetrický, symetrický, monitor;
  • výstupy:  rec, pre out, sluchátka
  • Příkon max. / Standby:  400 W / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):   45 x 11 x 44 cm
  • Hmotnost:   16,5 kg

www.audia.it

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga