Zesilovač Copland CSA 150

12.09.2022

Svalnatý seveřan

INTEGROVANÝ ELEKTRONKOVÝ ZESILOVAČ COPLAND CSA 150         134 990,- Kč

Značka Copland z dánské Kodaně představila nový, v současnosti nejvýkonnější integrovaný zesilovač CSA 150, jehož hybridní konstrukce staví na synergii tranzistorů a elektronek, i když tentokrát jde o jedinou duální triodu na vstupu.

Šéfkonstruktér Olé Møller, který dříve pracoval jako vývojář jiné dánské značky Ortofon, založil společnost Copland v Kodani v polovině osmdesátých let, aby její katalog profiloval hlavně na zesilovače, spojující v hybridních zapojeních elektronky s mladší součástkovou základnou. Zatímco nestor aktuální nabídky – integrovaný zesilovač CTA 408 (S&V 2/19), jehož prototyp měl premiéru před pěti lety na mnichovském High Endu, má s fortelnými výstupními transformátory a dvěma páry svazkových tetrod KT150 v koncovém stupni blízko ke klasickým konstrukcím, u komponentů z nejmladší řady CSA je tomu jinak. Teplý analogový charakter zvuku propůjčuje duální trioda na vstupu a další obvody jsou už plně v režii polovodičů.

Tuto sérii loni otevřel integrovaný zesilovač CSA 100 (S&V 6/20) a Olé Møller při této příležitosti avízoval připravované modely CSA 75 a CSA 150, jejichž typová čísla hlásí výstupní výkon jednoho kanálu do osmiohmové zátěže. Před dostupnějším komponentem dostala přednost vlajková loď, která vybudí i „hladovější“ reprosoustavy, případně ozvučí větší místnost. Na pohled se CSA 150 od staršího „sourozence“ CSA 100 prakticky neliší, je pouze o 3 cm vyšší. Čelní panel je z masivního hliníku, do něhož CNC frézka vyhloubila firemní logo a drážku kolem „ciferníku“ s kontrolkami; z téhož materiálu jsou samozřejmě i knoflíky a tlačítka.

Nadupaný napájecí zdroj

Tuhé šasi ze dvou přesně slícovaných ocelových profilů má oporu ve čtyřech hliníkových patkách, zajišťujících dobrý přístup vzduchu k otvorům v základně, situovaným pod hustě žebrovaným chladicím profilem. CSA 150 vychází ze staršího modelu z velké části obvodově, přepracovaný je především napájecí zdroj, osazený robustnějším toroidním transformátorem britské značky Noratel, jehož sekundární vinutí pamatuje nově také na samostatný menší zdroj, napájející budicí obvody koncového stupně. Usměrněné napětí v hlavní části filtruje baterie šesti válcových elektrolytů Nichicon s celkovou kapacitou 60 000 µF. Zesilovač pracuje ve třídě AB se zápornou zpětnou vazbou. Předzesilovač na vstupu využívá duální triodu 6922 americké firmy Electro-Harmonix, jež pracuje s vysokým napětím v zapojení s maximální linearitou a realizuje pouze napěťové zesílení. V budícím stupni najdeme unipolární tranzistory MOSFET, ale koncový stupeň je osazený komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů ON Semiconductor (MJL3281A a MJL1302A, každý se ztrátovým výkonem 200 W), které sdílejí velký, štědře nadimenzovaný chladič, opatřený tepelným čidlem elektronické ochrany. CSA 150 dokáže do osmiohmových soustav dodávat trvale výstupní výkon až 2x 150 W (v případě poloviční zátěže 2x 230 W), ale stabilní je ještě při impedanci 2 ohmy, což bude určitě zajímat majitele reprosoustav s kritičtější hodnotou minimální impedance.

Zapojení zahrnuje rovněž sluchátkový zesilovač a phono předzesilovač pro gramofony s přenoskami typu MM a díky vstupní citlivosti 2,6 mV i MC s vysokou výstupní úrovní. Nechybí ani D/A převodník s osmikanálovým obvodem Sabre32 ES9018 od kalifornské firmy ESS Technology v duálním zapojení „quad mono“, což při digitálně-analogovém převodu minimalizuje šum i harmonické zkreslení; na vstupu podporuje signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů, asynchronní port USB-B však zvládá signály PCM až do rozlišení 384 kHz/32 bitů i jednobitové streamy DSD. Osobní počítače s operačním systémem Windows vyžadují instalaci ovladače, který lze stáhnout z firemního webu, PC pod Linuxem a samozřejmě i Macintoshe se bez driveru obejdou.

Modrý zub není nutný

Čelnímu panelu dominují dva velké knoflíky. Pravým (Volume) s jemnou stupnicí po obvodu na hřídeli japonského potenciometru ALPS Blue Velvet, který kvůli dálkovému ovládání doplňuje servo, regulujeme hlasitost. Levým (Source) volíme mezi čtyřmi vstupy analogovými (symetrickým, dvěma nesymetrickými a Phono) a sekcí vstupů digitálních (jinak včetně D/A převodníku vypnutých), které dále definujeme malý knoflíkem otočného přepínače po levici: čtyři polohy jsou vyhražené pro koaxiální S/PDIF, dva optické, port USB-B, poslední tvoří zálohu pro volitelný modul bezdrátového rozhraní Bluetooth s podporou nadstandardního zvukového kodeku aptX HD, který lze zasunou do multipinového konektoru na základní desce plošných spojů v blízkosti zadního panelu. Tlačítko Tape zapíná smyčku rekordéru, další tlačítko Stby (de)aktivuje pohotovostní režim zesilovače, po zapnutí si však duální trioda nárokuje 30 sekund pro základní nažhavení elektrod, kdy kontrolka ON v centrálním „ciferníku“ bliká. Jedinou přípojkou na čelním panelu je zdířka sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack.

Přípojky jsou na zadním panelu rozmístěné s ohledem na minimální vzájemné interference. Nejcitlivější vstup Phono se zemnící svorkou pro gramofon je odsazený úplně vlevo následují další čtyři analogové vstupy (tři nesymetrické a symetrický). Výstupy z předzesilovače a pro monitorovací smyčku rekordéru pak oddělují potenciální zdroje rušení: sekci zmíněných digitálních vstupů (s otvorem pro anténku volitelného modulu Bluetooth) a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového síťového vypínače. Vyjma „počítačového“ portu USB typu B jsou zdířky pro konektory cinch i piny zásuvek pro konektopry XLR pozlacené. Stejnou povrchovou úpravu mají také kontakty dvou párů izolovaných výstupních terminálů, které si poradí s libovolně zakončenými kabely. Kromě napájecího kabelu zahrnuje příslušenství i malý dálkový ovladač v hliníkovém těle.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Zesilovač doplnily reprosoustavy Bowers & Wilkins 805 D3 a univerzální Blu-ray přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabely byly značky XSymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Jeff Beck: Blow By Blow (Analogue Productions-Epic, reed. 2016), Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps & The Firebird / The Cleveland Orchestra, Chcicago Symphony Orchestra, dir. Pierre Boulez (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho

Copland CSA 150 hraje se samozřejmou autoritou, která začíná u suverénně kontrolovaných basů. Přirozený zvuk má teple analogový punc. Prokreslení barvotvorného pásma středních kmitočtů ostatně nezapře předzesilovač s elektronkou na vstupu, protože lampy se s odlišným spektrem zkreslení nechovají k vyšším harmonickým tak macešsky jako tranzistory. Zesilovač je spíše živý nežli vysloveně rychlý, což nahrává jeho muzikálnímu projevu. Dynamika je realistická, klidná síla, která ukáže „svaly“ jen podle potřeb konkrétní nahrávky. Špičky signálu si uchovávají čistotu i v hodně členitých nahrávkách, na hudební žánry není seversky uměřený komponent nijak vybíravý. Dobrá partie i pro „hladové“ reprosoustavy.

HODNOCENÍ

PRO: štědrá výkonová rezerva; i symetrický vstup; phono předzesilovač
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • Výstupní výkon: 2 x 150 W (8 Ω), 2 x 230 W (4 Ω),
  • Kmitočtový rozsah: 10 – 150 000 Hz (-3 dB)
  • Celkové harmonické zkreslení <0,03 %
  • Odstup signál/šum: -110 dB (CD), -96 dB (Phono MM), dle IHF-A
  • Vstupy: symetrický, 3x nesymetrický, Phono (MM), 3x digitální (koaxiální, 2x optický), USB-B
  • Výstupy: 2x nesymetrické (tape out, pre out)
  • Příkon / Standy max.: 700 W / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h): 43,5 x 16,5 x 37 cm
  • Hmotnost: 15 kg

www.copland.dk/csa150

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga