Zesilovač Electrocompaniet ECI 80D

25.06.2020

Nebývale kompaktní klasik

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ ELECTROCOMPANIET ECI 80D      64 990 Kč

Nejmladší přírůstek norské značky z highendové řady Classic Line překvapí v mnoha ohledech. Na integrovaný zesilovač ECI 80D vůbec poprvé nepotřebujeme fortelný rack a jeho cena v korunách není ani šestimístná. Jeho zvuk však zůstává devízou, tvrdou jako skály severských fjordů.

Když nepočítáme referenční zesilovače řídící a výkonové nebo rovnou monobloky, aktuální nabídka integrovaných zesilovačů se dále zúžila pouze na model ECI 6 (S&V 7/18), který je však vedle testované novinky stále ještě „těžká váha“. Nadprůměrnou konektivitou ECI 80D tak trochu evokuje firemní bezdrátový multiroomový systém EC Living, na druhou stranu se musíme obejít bez symetrického vstupu, který je už v této třídě poměrně častý, ale jinak je vše na svém místě, včetně nezaměnitelného designu jediného černého provedení s čelním panelem s předsádkou ze silné desky leštěného organického skla a kovovými tlačítky eloxovanými do barvy žlutého kovu.

Zesilovač na trojnožce

Tuhé šasi s hloubkou pouhých 26,5 cm tvoří profily naohýbané z ocelového plechu o tloušťce 2 mm, jež stabilně „vzpírají“ odpružené patky, uspořádané do vrcholů rovnoramenného trojúhelníku. Místo uvnitř šetří pečlivě odrušený spínaný zdroj s výkonem 350 W, jehož usměrněné napětí filtrují čtyři válcové elektrolyty s celkovou kapacitou 27 200 µF, a desky plošných spojů osazené převážně miniaturními součástkami technologií povrchové montáže (SMT). V obvodech řídícího i sluchátkového zesilovače napočítáme nemálo operačních zesilovačů, ale koncový stupeň zůstává diskrétní: o hustě žebrovaný hliníkový chladič se dohromady dělí dvě desítky výkonových tranzistorů, většinou menších typů, kterým se vymykají dvě komplementární dvojice bipolárních tranzistorů MJW3281A a MJW1302A (každý se ztrátovým výkonem 200 W) od americké firmy ON Semiconductor. ECI 80D umí trvale dodávat do osmiohmové zátěže výstupní výkon 2x 80 W, v případě poloviční zátěže v každém kanále o 70 W víc. Pochválit je třeba také poměrně vysoký činitel tlumení (>300).

Zesilovač obsahuje rovněž D/A převodník s obvodem Texas Instruments PCM1789, který na všech digitálních vstupech podporuje signály PCM od 44,1 kHz/16 bitů až do 192 kHz/24 bitů. Konektivitu dále rozšiřuje phono předzesilovač pro gramofon s MM přenoskou, sluchátkový zesilovač se solidní výkonovou rezervou (400 mW do zátěže 16 ohmů) a nechybí zde ani bezdrátové rozhraní Bluetooth v mladší verzi 5.0, jehož přítomnost u náročnějších audiofilů alespoň částečně rehabilituje podpora zvukového kodeku aptX HD (48 kHz/24 bitů), jinak je kromě standardu SBC k dispozici ještě AAC.

Široká konektivita

Centrální tlačítkový vypínač pod grafickým logem značky na střídmě uspořádaném čelním panelu odděluje blankytně modrý displej s hrubší bodovou matricí, který zobrazuje velké znaky, dobře čitelné i z větší vzdálenosti (má integrované ještě tři kontrolky, indikující poslech na sluchátka, rozhraní Bluetooth či krátkodobé „umlčení“ zesilovače), od čtveřice tlačítek ovladače Navigator: horním a dolním regulujeme elektronicky úroveň hlasitosti (v rozsahu 0 až 100, po zapnutí vždy „bezpečných“ 10), levým či pravým volíme mezi devíti vstupy, resp. zdroji signálu (nabízejí se dva linkové, phono, dva digitální koaxiální, tři digitální optické a Bluetooth). Nic dalšího už na čelním panelu nenajdeme, víceméně puristická konstrukce postrádá tónové korekce, které alespoň není třeba přemosťovat. K ovládání je však mnohdy nezastupitelná malá „dálka“, která kromě základních funkcí a přímé volby vstupů zapíná sluchátkový režim. Veškeré přípojky soustřeďuje zadní panel. Převažují zde pozlacené zdířky pro konektory cinch, jež patří pěti vstupům: Phono MM (hned vedle nepřehlédneme šroubovací zemnící svorku), dvěma linkovým a stejnému počtu digitálních S/PDIF; jediný výstup je mezi nimi vyvedený z předzesilovače. Trochu překvapivě zde najdeme i dva sluchátkové výstupy, u nichž můžeme volit mezi zdířkami pro 6,35mm i 3,5mm jacky, což však může někdy zkomplikovat připojení sluchátek s kratším signálovým kabelem. K připojení soustav slouží dva páry šroubovacích výstupních terminálů, jež akceptují i banánky. Zbývá zmínit už pouze tři optovstupy, systémovou sběrnici (Trigger) a zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového síťového vypínače. Všímat si vůbec nemusíme portu USB Mini-B, určeného jen pro potřeby servisu.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Zesilovač doplnily reprosoustavy Falcon Acoustics BBC LS3/5a a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabeláž byla značky XSymphony, signálová Pure Silver Fantasy a reproduktorová Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z disků BD-Audio Yes: Fragile (Panegyric-Atlantic, reed. 2015), SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019) a Mahavishnu Orchestra: Birds Of Fire (Audio Fidelity-Columbia, reed. 2015).

Netopýří ucho

Norský zesilovač se vyznačuje kmitočtově vyváženým zvukem, přirozenou artikulací i kontrolou celého přenášeného pásma včetně pevných, přesně definovaných basů. Mezi klady dále patří prokreslení barvotvorného pásma středních kmitočtů, čisté hladké výšky, které jsou prosté sebemenších náznaků agrese i v dynamických špičkách. Hudební scéna je víceméně trojrozměrná. Výkonová rezerva dává nejenom vyniknout dynamice nahrávek, ale postačuje také na vybuzení reproduktorových soustav s nižší citlivostí.

HODNOCENÍ

PRO: referenční zvuk; solidní výkonová rezerva; robustní konstrukce
PROTI: chybí symetrický vstup; sluchátkový výstup je třeba aktivovat

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: 2x 80 W (8 Ω), 2x 150 W (4 Ω)
 • Kmitočtový rozsah:  1 – 150 000 Hz (-3 dB)
 • Celk. harm. zkreslení <0,005 % (20 – 20 000 Hz)
 • Odstup signál/šum - linkový:102 dB (1 W, 8 Ω, dle IHF-A), phono: 83 dB (dle IHF-A)
 • Zisk:  25 dB
 • Činitel tlumení >300 (8 Ω)
 • Výstupní impedance <0.02 Ω
 • Vstupy: 2x linkový, phono (MM), 5x digitální (2x koaxiální, 3x optický)
 • Výstupy: 2x sluchátka, pre-out
 • Příkon / Standby: 30 W (nezatížený) / <0,5 W
 • Rozměry (š x v x h): 47 x 9 x 26,2 cm
 • Hmotnost: 8 kg

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga