Zesilovač Wadia Intuition 01 PowerDAC

13.12.2013

Highendový instinkt

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ WADIA INTUITION 01 POWERDAC       180 000 Kč

Novou éru americké značky Wadia předznamenává integrovaný zesilovač s D/A převodníkem Intuition 01 PowerDAC, který spojuje futuristický design s odpovídající konstrukcí.
Americká značka, která letos slaví čtvrt století. Na stránkách našeho časopisu delší čas absentovala, zaslouží si proto aktuální vizitku. Wadia působí v městečku Saline ve státě Michigan, ale patří do italské skupiny Fine Sounds, jež má v portfoliu značky Audio Research, McIntosh, Sonus faber a Sumiko, tedy highendový výkvět. Vlajkovou lodí skromného katalogu je právě integrovaný zesilovač Intuition 01 PowerDAC, který absolvoval premiéru letos v lednu na veletrhu CES. Ze „sendviče“ dvou tvarovaných hliníkových desek, jež lze vybírat ze dvou provedení (v „přírodním“ nebo černém anodizování), zpod jemné černé tkaniny vykukuje bílý fluorescenční displej s bodovou matricí, která v jednom řádku zobrazuje výborně čitelné znaky: jsou totiž vysoké 20 mm. Bílé podsvícení má na horní desce i firemní logo, které tvoří kaligrafie písmen „d“ a „i“.

Poloviční Ital

Nízký zesilovač se vymyká čtvercovou základnou s midi bází 36 cm a navenek připomíná spíš odvážnou architektonickou studii. Autorem návrhu je italský designér Livio Cucuzza, který dříve spolupracoval hlavně se značkou Sonus faber (podílel se mj. na exteriéru soustav Amati Futura a Guarneri Evolution), ale v současnosti rozšířil aktivity i na další akvizice skupiny Fine Sounds. Po odkrytování komponentu komunikovaného coby moderní digitální integrovaný zesilovač zjišťujeme, že s formou se radikálně proměnil i obsah. Legendární praotec PowerDAC (D/A převodník s párem mohutných monobloků) v 90. letech potřeboval baterii filtrační kondenzátorů s kapacitou 600 000 µF a deset síťových transformátorů, ale šlo stále ještě o klasickou konstrukci s koncovým stupněm osazeným výkonovými tranzistory MOSFET. Dnes už je mudrování o zastoupení diskrétních prvků v zapojení bezpředmětné. Malý toroidní transformátor budí rozpaky jen do chvíle, než zjistíme, že výkonové zesilovače, pracující ve vylepšené nelineární třídě D+, napájí pečlivě odrušený pulzní zdroj, který Wadii s oběma moduly Digimod dodává další italská firma Powersoft. To není žádný ústupek, protože „parketou“ americké značky byly a jsou D/A převodníky. Tady je osazený dvaatřicetibitovým obvodem ESS Sabre 9018 a disponuje jak velice sofistikovaným digitálním filtrem, tak digitálním zvukovým procesorem. Filozofie značky vychází ze skutečnosti, že lidské ucho je citlivé především amplitudu a čas, takže vývojáři u zmíněného algoritmu preferovali optimální časovou odezvu před odezvou frekvenční. Nejmladší generace firemního algoritmu Delta-SigMaster (původní Digimaster vzniknul už před dvěma desítkami let) převzorkovává signál s frekvencí 1,536 MHz.

Banánková revoluce

Je zřejmé, že zelenou mají digitální vstupy, kterých na zadním panelu napočítáme sedm. Za asynchronním portem USB (typu B) s vzorkovacím kmitočtem 384 kHz a rozlišením 32 bitů svým datovým tokem nezaostává ani dvojice firemních příápojek Wadia-Link (jedná se sběrnice I2S s přenosovou technologií LVDS vyvedené na HDMI). Následují profesionální standard AES/EBU a trojice nejobvyklejších výstupů: optický a dva koaxiální. Protože na dvaatřicetibitové digitální platformě pracuje celý předzesilovač, bezprostředně za dvěma linkovými vstupy následuje A/D převodník s obvodem Wolfson, jak si další zpracování signálu žádá. Intuition 01 akceptuje vstupní signál s víceméně libovolnou vzorkovací frekvenci od 44,1 do 384 kHz, případně streamy nativního formátu SACD (DSD64 a DSD128). Nejvyšší birate zvládají port USB společně s firemními přípojkami Wadia-Link, jež ovšem míří na omezený okruh zdrojů signálu. Vzadu na panelu najdeme ještě kolébkový síťový vypínač, třípólovou síťovou zásuvku a originální výstupní terminály, které rázně řeší případné dilema jak zakončit reproduktorové kabely: akceptují totiž pouze banánky, které jsou pro jistotu v příslušenství přibaleny.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Wadii Intuition 01 doplnily dvoupásmovky Sonus faber Olympica I a CD přehrávač Rotel RCD-1570 coby transport, připojený digitálním signálovým kabelem Cambridge Audio Dig 300. Reproduktorová kabeláž byla Xsymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem používal nejčastěji CD Uri Caine/George Gershwin: Rhapsody In Blue (Winter & Winter/2 HP, 2013), Kodo: Ibuki (Columbia/Sony Music, 1997), MNDR: Feed Me Diamonds (Ultra Records, 2012) a John Williams: Schubert/Giuliani (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho:

Wadia Intuition 01 nabízí plný, transparentní a do detailu prokreslený muzikální zvuk s výborně podaným prostorem nahrávek: „neztrácí“ se ani v těch hodně členitých. Zcela výjimečná je ovšem dynamika. Zesilovač nemilosrdně odhalí, co nám konkurence zvučných značek ve střední třídě běžně zatají. Podmínkou jsou odpovídající komponenty v řetězci.

HODNOCENÍ

PRO:  muzikální zvuk; výkonová rezerva; D/A převodník; výjimečný design
PROTI:  analogové vstupy v pravém slova smyslu úplně chybí

TECHNOLOGIE ZÍTŘKA

vynikající (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • výstupní výkon:  2x 190 W (8 ohmů, THD 1 %)
  • kmitočtový rozsah:  3 – 45 000 Hz (-3 dB, 1 W, 8 ohmů)
  • celk.harm.zkreslení  ˂0,005 %
  • jitter  ˂1 ps (RMS)
  • odstup signal/šum:  -113 dB (20 – 20 000 Hz, dle IHF-A)
  • vzork. frekvence:  44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz, 352,8 kHz, 384 kHz, ev. DSD64 a DSD128
  • přípojky vstupy:  2x linkový, 7x digitální: USB, 2x Wadialink (I2S), AES/EBU, optický, 2x koaxiální
  • příkon:   neuvedeno
  • rozměry:  (š x v x h) 38 x 6 x 38 cm
  • hmotnost:  6 kg

www.wadia.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga