Zesilovač Wadia Intuition 01 PowerDAC

13.12.2013

Highendový instinkt

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ WADIA INTUITION 01 POWERDAC       180 000 Kč

Novou éru americké značky Wadia předznamenává integrovaný zesilovač s D/A převodníkem Intuition 01 PowerDAC, který spojuje futuristický design s odpovídající konstrukcí.
Americká značka, která letos slaví čtvrt století. Na stránkách našeho časopisu delší čas absentovala, zaslouží si proto aktuální vizitku. Wadia působí v městečku Saline ve státě Michigan, ale patří do italské skupiny Fine Sounds, jež má v portfoliu značky Audio Research, McIntosh, Sonus faber a Sumiko, tedy highendový výkvět. Vlajkovou lodí skromného katalogu je právě integrovaný zesilovač Intuition 01 PowerDAC, který absolvoval premiéru letos v lednu na veletrhu CES. Ze „sendviče“ dvou tvarovaných hliníkových desek, jež lze vybírat ze dvou provedení (v „přírodním“ nebo černém anodizování), zpod jemné černé tkaniny vykukuje bílý fluorescenční displej s bodovou matricí, která v jednom řádku zobrazuje výborně čitelné znaky: jsou totiž vysoké 20 mm. Bílé podsvícení má na horní desce i firemní logo, které tvoří kaligrafie písmen „d“ a „i“.

Poloviční Ital

Nízký zesilovač se vymyká čtvercovou základnou s midi bází 36 cm a navenek připomíná spíš odvážnou architektonickou studii. Autorem návrhu je italský designér Livio Cucuzza, který dříve spolupracoval hlavně se značkou Sonus faber (podílel se mj. na exteriéru soustav Amati Futura a Guarneri Evolution), ale v současnosti rozšířil aktivity i na další akvizice skupiny Fine Sounds. Po odkrytování komponentu komunikovaného coby moderní digitální integrovaný zesilovač zjišťujeme, že s formou se radikálně proměnil i obsah. Legendární praotec PowerDAC (D/A převodník s párem mohutných monobloků) v 90. letech potřeboval baterii filtrační kondenzátorů s kapacitou 600 000 µF a deset síťových transformátorů, ale šlo stále ještě o klasickou konstrukci s koncovým stupněm osazeným výkonovými tranzistory MOSFET. Dnes už je mudrování o zastoupení diskrétních prvků v zapojení bezpředmětné. Malý toroidní transformátor budí rozpaky jen do chvíle, než zjistíme, že výkonové zesilovače, pracující ve vylepšené nelineární třídě D+, napájí pečlivě odrušený pulzní zdroj, který Wadii s oběma moduly Digimod dodává další italská firma Powersoft. To není žádný ústupek, protože „parketou“ americké značky byly a jsou D/A převodníky. Tady je osazený dvaatřicetibitovým obvodem ESS Sabre 9018 a disponuje jak velice sofistikovaným digitálním filtrem, tak digitálním zvukovým procesorem. Filozofie značky vychází ze skutečnosti, že lidské ucho je citlivé především amplitudu a čas, takže vývojáři u zmíněného algoritmu preferovali optimální časovou odezvu před odezvou frekvenční. Nejmladší generace firemního algoritmu Delta-SigMaster (původní Digimaster vzniknul už před dvěma desítkami let) převzorkovává signál s frekvencí 1,536 MHz.

Banánková revoluce

Je zřejmé, že zelenou mají digitální vstupy, kterých na zadním panelu napočítáme sedm. Za asynchronním portem USB (typu B) s vzorkovacím kmitočtem 384 kHz a rozlišením 32 bitů svým datovým tokem nezaostává ani dvojice firemních příápojek Wadia-Link (jedná se sběrnice I2S s přenosovou technologií LVDS vyvedené na HDMI). Následují profesionální standard AES/EBU a trojice nejobvyklejších výstupů: optický a dva koaxiální. Protože na dvaatřicetibitové digitální platformě pracuje celý předzesilovač, bezprostředně za dvěma linkovými vstupy následuje A/D převodník s obvodem Wolfson, jak si další zpracování signálu žádá. Intuition 01 akceptuje vstupní signál s víceméně libovolnou vzorkovací frekvenci od 44,1 do 384 kHz, případně streamy nativního formátu SACD (DSD64 a DSD128). Nejvyšší birate zvládají port USB společně s firemními přípojkami Wadia-Link, jež ovšem míří na omezený okruh zdrojů signálu. Vzadu na panelu najdeme ještě kolébkový síťový vypínač, třípólovou síťovou zásuvku a originální výstupní terminály, které rázně řeší případné dilema jak zakončit reproduktorové kabely: akceptují totiž pouze banánky, které jsou pro jistotu v příslušenství přibaleny.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Wadii Intuition 01 doplnily dvoupásmovky Sonus faber Olympica I a CD přehrávač Rotel RCD-1570 coby transport, připojený digitálním signálovým kabelem Cambridge Audio Dig 300. Reproduktorová kabeláž byla Xsymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem používal nejčastěji CD Uri Caine/George Gershwin: Rhapsody In Blue (Winter & Winter/2 HP, 2013), Kodo: Ibuki (Columbia/Sony Music, 1997), MNDR: Feed Me Diamonds (Ultra Records, 2012) a John Williams: Schubert/Giuliani (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho:

Wadia Intuition 01 nabízí plný, transparentní a do detailu prokreslený muzikální zvuk s výborně podaným prostorem nahrávek: „neztrácí“ se ani v těch hodně členitých. Zcela výjimečná je ovšem dynamika. Zesilovač nemilosrdně odhalí, co nám konkurence zvučných značek ve střední třídě běžně zatají. Podmínkou jsou odpovídající komponenty v řetězci.

HODNOCENÍ

PRO:  muzikální zvuk; výkonová rezerva; D/A převodník; výjimečný design
PROTI:  analogové vstupy v pravém slova smyslu úplně chybí

TECHNOLOGIE ZÍTŘKA

vynikající (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)

PARAMETRY

  • výstupní výkon:  2x 190 W (8 ohmů, THD 1 %)
  • kmitočtový rozsah:  3 – 45 000 Hz (-3 dB, 1 W, 8 ohmů)
  • celk.harm.zkreslení  ˂0,005 %
  • jitter  ˂1 ps (RMS)
  • odstup signal/šum:  -113 dB (20 – 20 000 Hz, dle IHF-A)
  • vzork. frekvence:  44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz, 352,8 kHz, 384 kHz, ev. DSD64 a DSD128
  • přípojky vstupy:  2x linkový, 7x digitální: USB, 2x Wadialink (I2S), AES/EBU, optický, 2x koaxiální
  • příkon:   neuvedeno
  • rozměry:  (š x v x h) 38 x 6 x 38 cm
  • hmotnost:  6 kg

www.wadia.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga