Gradient Helsinki 1.5

17.03.2017

GRADIENT HELSINKI 1.5

Mezi reproduktorovými soustavami, které Jorma Salmi pod značkou Gradient vyvíjí, představuje koncept originálních, nekonvenčních reprosoustav Helsinky 1.5 své specifické místo. Tyto reprosoustavy, které jsou výsledkem neustálého zdokonalování a dolaďování svých předchůdkyň, jež, ve své první modifikaci, spatřily světlo světa již v roce 1984, jako jediné z nabídky této značky, nepoužívají koaxiální měnič. Jejich hlavní ideou je konstrukce, nabízející reprodukci minimálně ovlivněnou akustikou poslechové místnosti.

Technické řešení jejich mimořádných schopností autenticky zprostředkovat atmosféru hudebních nahrávek je založeno na minimalizaci, či téměř eliminaci, akustických odrazů, které nepříznivě působí na reprodukovaný signál.

Helsinky jsou třípásmové reprosoustavy. Basy jsou reprodukovány 12 " (300 mm) měničem s papírovou membránou (Peerless), uloženém v otevřené ozvučnici, vyrobené z 5,5 cm silné překližky, která je orientována podélně s osou středotónového a vysokotónového měniče, takže „basák“ vyzařuje napříč, dipólově. Elegantní, vícevrstvý rám ozvučnice je připevněn ke skleněné základně ve tvaru erbu, se třemi nožkami z měkkého polymeru a skleněná tabule, vetknutá do jeho zadní hrany, vytváří jakousi hřbetní ploutev, jejímž účelem je omezit vliv akustického zkratu u dipólově vyzařujícího, basového reproduktoru.

Středotónový rozsah pokrývá dopředu vyzařující 5 " (125 mm) reproduktor (SEAS), s papírovou membránou, osazený do své vlastní speciálně tvarované ozvučnice ve tvaru disku, na okrajích zaobleného a trochu propadlého dovnitř (o průměru cca 11" a hlubokého 3 "), s děrovaným okrajem, který je vyplněn jemným absorpčním materiálem. Tento středopásmový modul má kardioidní vyzařovací charakteristiku, směrem dopředu a fakticky žádné vyzařování zadním směrem. Disk je nakloněn směrem nahoru, na posluchače, takže reflexe od podlahy je minimální.

Vysokotónový reproduktor (SEAS), s hliníkovou kalotou o průměru 19 mm je uložen v jiném, samostatném, konkávně tvarovaném modulu (o průměru 7,5 "), který funguje jako zvukovod tak, aby optimalizoval úhel rozptylu dopředu vyzařovaných vysokých kmitočtů (také kardioida).

Celkovým přínosem této konstrukce je, že než jakékoliv odrazy dorazí do místa poslechu, uplyne dlouhá doba. Boční odrazy jsou minimální, vzhledem k vyzařování směrovanému dopředu a odraz od podlahy je minimální, vzhledem k naklonění modulů s měniči vzhůru. Zvukové vlny o vysokých kmitočtech, navíc usměrněné zvukovodem, jsou příliš směrové, aby se v podstatné míře odrazily od stropu či od podlahy. A rozsah středního přenášeného pásma je směrován ke stropu pod ostrým úhlem, takže vyvolá odraz, který se při běžné poslechové vzdálenosti projeví až za posluchačem. Výsledný poslechový účinek je velkolepý. Reprosoustavy Gradient Helsinki 1.5 nabízejí mimořádnou transparentnost. Výšky jsou naprosto čisté, ale navíc, potlačení odrazů rozšiřuje čistotu i dolů, do rozsahu středního pásma frekvencí.

Akustické výsledky lze nastavit vhodným umístěním soustav a jejich natočením (zejména tonální rovnováhu) a to v překvapivém rozsahu.

Originální design reprosoustav Gradient Helsinki 1.5, stejně jako jejich výjimečné, holografické zvukové vlastnosti a velmi příznivá cena, představují mimořádný přínos v této cenové kategorii reproduktorů. Což také ocenili recenzenti mnoha renomovaných Hi-fi magazínů. Časopis The Absolut Sound udělil tomuto modelu v letech 2013 a 2014 „Editors Choice“. Časopis Stereophile označil tyto reprosoustavy v letech 2012, 2013 a 2014 jako „Recommended Component“. U redaktorů časopisu HIFICRITIC získaly tyto soustavy nejvyšší ocenění „Audio Excelence“.

Leták si můžete stáhnout zde.

www.gradient.fi

» zpět na přehled


Novinky

04.11.2021

Zesilovač Copland CSA70

Tentokrát Copland uvedl na trh svůj nejnovější a zároveň nejmenší model, s označením CSA70, který má čistě tranzistorové osazení. Koncový stupeň zesilovače, s výkonem 70 W na kanál, příjemně překvapí i uživatele s náročnějšími reprosoustavami.

... více

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga