Audio Research

Kultovní americké elektronkové zesilovače

Audio Research je jedním z nejstarších, nepřetržitě fungujících výrobců audio přístrojů v Americe. Společnost byla založena v roce 1970 v Minneapolisu s jediným cílem: zavádět nejmodernější technologie v přístrojích, určených k reprodukci hudby.

Společnost disponuje technicky vyspělým výrobním zázemím v Maple Grove, poblíž Minneapolisu v Minnesotě, o rozloze 4500 m2, kde se přibližně 50 technických, montážních a obchodních pracovníků stará o kompletní řadu výrobků, od jejich konceptu až po hotové zboží.

Audio Research založil William Z. Johnson, který začal s návrhy vlastní audio elektroniky na počátku 50. let 20. století. Johnsonovo téměř osamocené úsilí oživilo návrhy elektronkových obvodů v době, kdy hlavní průmysloví výrobci tuto technologii opustili a přešli na výrobu levných polovodičových přístrojů, které však byly výrazně horší z hlediska kvality reprodukce. Mnoho odborníků z oboru považuje Johnsona za jednoho ze skutečných tvůrců celého konceptu „highendového“ zvuku, a to především v oblasti technologických znalostí, v nichž americké společnosti zůstávají jasnými inovátory a lídry i v globálním měřítku.

Společnost Audio Research se pyšní výrobou přístrojů, které budou poskytovat poslechový zážitek po celou dobu, co je zákazník bude vlastnit. Ve firemní praxi to znamená, že technici společnosti jsou schopni stále opravovat, renovovat a obnovovat většinu přístrojů, vyrobených během čtyřicetileté historie společnosti. Čtyřicet let staré přístroje Audio Research opravdu poskytují každodenní hudební zážitky v audio systémech na celém světě. Zákazníci společnosti Audio Research se nemusí obávat okamžitého výrazného znehodnocení, jako je tomu u většiny ostatních audio komponentů. Použité přístroje Audio Research se na volném trhu daří rychle prodat, protože věci znalí nadšenci vědí, že společnost má zájem průběžně poskytovat služby a podporu i pro starší modely.

Audio Research je mnohem víc než pouhá obchodní značka a pro milovníky hudby a audio nadšence kdekoliv na světě představuje špičkovou kvalitu i trvalou hodnotu.

V roce 1951 otevřel William Zane (Bill) Johnson na jihu Minneapolisu specializovaný audio obchod Electronic Industries. Electronic Industries byl odrazovým můstkem, který mu umožnil ověřit si vlastní nápady a návrhy, když navrhoval sofistikované zesilovače pro zákazníky, kteří požadovali tu nejlepší reprodukci hudby.
V roce 1968 Bill Johnson prodal svou společnost, svá zapojení, patenty i sebe společnosti Peploe z Minneapolisu. Práce pro tuto společnost ale netrvala příliš dlouho a po dvou letech Bill všechno koupil zpět a v roce 1970 založil Audio Research Corporation.

V té době byly elektronky nahrazovány tranzistory, protože byly levnější, snáze implementovatelné a nehřály tolik. Tranzistory však byly ve své rané fázi a neposkytovaly dobrý audio zážitek. Bill Johnson pevně věřil ve schopnost elektronek zprostředkovat realističtější a přesvědčivější hudební reprodukci. Cítil také, že elektronky mohou při správné optimalizaci nabídnout některé výhody tranzistorů, jmenovitě rychlost a kontrolu. Bylo to v roce 1970, kdy vytvořil slogan „High Definition, nyní ochrannou známku a nedílnou součást značky Audio Research.

V prvních letech fungování společnosti Audio Research vytvořil řadu přístrojů, které navrhoval ještě v době, kdy pracoval pro Electronic Industries (Peploe). V té době neexistovali v Americe žádní jiní výrobci domácího audia, používající elektronky. Na prodejní výstavě v roce 1970 řekl rozzlobený inženýr Johnsonovi „posunul jste audio průmysl o dvacet let zpátky!“ Netušil, že bude později považován za jednoho ze zakladatelů dnešního high-endu a že bude mít značný náskok před renezancí elektronek, která začala v 80. letech.

V roce 2010 byla představena Referenční řada, která nastavila nová měřítka na trhu a obnovila pozici společnosti Audio Research jako skutečného lídra ve světě špičkového audia. U příležitosti 40. výročí založení společnosti, v roce 2010, byla představena limitovaná edice Reference Anniversary, předzesilovač se dvěma šasi. Přístroj omezený jedním rokem výroby zaznamenal u zákazníků velký úspěch a byl všeobecně uznáván jako nejlepší vyráběný předzesilovač.

I dnes společnost Audio Research pokračuje ve svém odhodlání přinášet jedinečné hudební zážitky a vyrábět komponenty nejvyšší kvality a trvalé hodnoty. Dlouhodobá strategie poskytovat služby je v tomto odvětví bezkonkurenční (Audio Research, až na několik výjimek, dokáže opravit vše, co kdy bylo vyrobeno během celé jeho historie). Inženýři společnosti neustále hledají nové a vzrušující způsoby, jak reprodukovat hudbu reálněji a příjemněji.

Monofonní zesilovač Reference 160 M

Po dvou letech vývoje představil Audio Research nový referenční monoblok Reference 160M. Je konstruován jako žádný jiný zesilovač, vypadá originálně a hraje nenapodobitelně. Vyznačuje se vyladěným zapojením s menším počtem lepších součástek v signálové cestě, než u předchozích modelů, přepínatelným režimem Ultralinear / Triode (ultralineární / triodový), vlastním automatickým nastavením předpětí (auto-bias), monitorováním a ochranou výstupních elektronek, zdokonaleným indikátorem vybuzení a mnoha dalšími vylepšeními.

Konstruktéři společnosti chtěli vytvořit nový vizuální styl, který by doplňoval vzhled předzesilovače REF6 a zároveň představili GhostMeter ™, indikátor vybuzení, který umožňuje pohled na zářící elektronky KT150. Ten má novou, dvouvrstvou konstrukci s výraznými, leptanými značkami úrovně výkonu, které jsou osvětleny skrytými LED diodami, jejichž jas je nastavitelný. Monobloky jsou vybaveny ochranným krytem s integrovaným ventilátorem pro chlazení tepla generovaného čtyřmi výstupními elektronkami KT150 a dvěma elektronkami budícího stupně (6H30). Pro zvýšení účinnosti, stability a spolehlivosti bylo použito polovodičové řízení výkonového stupně. Napájecí zdroj využívá nově vyvinutý transformátor (High Energy Capacity Transformer) a celkové velmi robustní propojení, aby zajistil okamžitou dodávku extrémně vysokých proudů, důležitých pro rychlé výkonové špičky a intenzivní dynamiku, stejně jako pro fenomenální hloubku basů a autoritu zesilovače.

Je jasné, že nejlepší cesta je nejkratší cesta. Konstruktéři společnosti Audio Research navrhli nové zapojení audio obvodů s nejkratší signálovou cestou a nejmenším počtem součástek. Tyto součástky jsou nejen ty nejlepší dostupné, ale mnohé jsou vyráběny pro Audio Research na zakázku. Mezi komponenty, které mají podstatný vliv na kvalitu zvuku patří i speciální, čtyřvrstvá deska plošných spojů, která snižuje úroveň šumu na neslyšitelnou úroveň a jejíž konstrukce byla dříve vyhrazena jen pro použití v předzesilovačích. Výsledkem je nový standard muzikálnosti ve všech kritériích zvukové kvality.

Zesilovače REF160M mají také proprietární obvod automatického nastavení předpětí (auto-bias), který spolupracuje, kromě dodávaných KT150, také s různými dalšími typy elektronek, včetně 6550, KT88 a KT120 a neustále udržuje jejich přesné předpětí. Zároveň je schopen se přizpůsobit i opotřebení elektronek. Proto není potřeba bias nikdy kontrolovat nebo upravovat.

Monobloky REF160M zvedají laťku zvukové kvality, estetičnosti i funkčnosti a jsou k dispozici ve stříbrném (přírodní barvě kovu) nebo černém provedení.

Výstupní výkon: 140 W (od 20 Hz do 20 kHz), Celkové harmonické zkreslení (1 kHz): 1 % při 140 W a 0,04 % při 1 W, Kmitočtový rozsah: 0,5 Hz až 110 kHz (-3 dB/1 W), Vstupní impedance: 200 kΩ (symetrický vstup), Vstupní citlivost: 2,4 V (symetrický vstup) pro jmenovitý výkon (zesílení 25,5 dB do 8 Ω), Výstupní svorky: 16 Ω, 8 Ω a 4 Ω, Celková negativní zpětná vazba: 14 dB, Rychlost přeběhu: 13 V/µs, Elektronky: 2 páry výstupních KT150, budič 2 ks 6H30, Rozměry (Š x V x H): 43,8 cm x 25,4 cm x 47 cm, Hmotnost: 25,5 kg.

Stereofonní zesilovač Reference 160 S

Návrh tohoto elektronkového zesilovače vychází z konstrukce osvědčeného monofonního výkonového zesilovače REF160M, který byl představen v roce 2018 a který získal mnohá ocenění „Zesilovač roku“ v magazínech jako Stereophile, Hi-Fi + a dalších. Stereofonní zesilovač Reference 160S (REF160S) vzhledově vychází z nádherného provedení monobloků 160M. Má dva průhledné indikátory vybuzení (GhostMeters ™), které se pohybují před osmi výstupními výkonovými elektronkami KT150.

Model 160S zdědil celou řadu funkcí představených u monobloků 160M, včetně patentovaného obvodu automatického nastavení předpětí, přepínatelných provozních režimů (triodový nebo ultralineární), symetrických a nesymetrických vstupů a režimu monitorování výstupních elektronek. Model 160S rovněž používá čtyřvrstvou desku plošných spojů, která umožňuje hudební reprodukci na pozadí prostém slyšitelného šumu.

Kvůli hmotnosti 45,4 kg a hloubce šasi 54,6 cm byla skříň přístroje vybavena navíc dvěma zadními rukojeťmi, usnadňujícími zvedání a manipulaci. Zespod ochranného krytu jsou vodorovně zabudovány nízkoprofilové ventilátory, zajišťující větrání.

Zesilovač REF160S přináší to nejpodstatnější, úžasné rozlišení, dynamiku, hudební čistotu a jemnost monobloků 160M v jednom elegantním šasi.

Výstupní výkon: 140 W (od 20 Hz do 20 kHz), Celkové harmonické zkreslení (1 kHz): 1 % při 140 W a 0,04 % při 1 W, Kmitočtový rozsah: 0,5 Hz až 110 kHz (-3 dB/1 W), Vstupní impedance: 300 kΩ (symetrický vstup) a 100 kΩ (nesymetrický vstup), Vstupní citlivost: 2,4 V (symetrický vstup) pro jmenovitý výkon (zesílení 25,5 dB do 8 Ω), Výstupní svorky: 16 Ω, 8 Ω a 4 Ω, Celková negativní zpětná vazba: 14 dB, Rychlost přeběhu: 13 V/µs, Elektronky: 4 páry výstupních KT150, budič 4 ks 6H30, Rozměry (Š x V x H): 48,3 cm x 26,0 cm x 54,6 cm (61 cm s rukojeťmi a konektory), Hmotnost: 45,4 kg.

Stereofonní zesilovač Reference 80S

Stereofonní zesilovač Reference 80S pokračuje v nejnovějším konstruktérském úsilí společnosti Audio Research, navrhovat elektronkové zesilovače, které nejen redefinují limity dokonalé hudební reprodukce, ale nabízejí své zvukové kvality rovněž v neuvěřitelně elegantním provedení.

Model 80S byl vytvořen pro audiofily, kteří nevyžadují výstupní výkon svých větších sourozenců, referenčního stereo zesilovače 160S nebo monobloků 160M. Model 80S pokračuje ve stejné designové linii, včetně dvou indikátorů vybuzení (GhostMeters®), které kmitají před čtyřmi výstupními elektronkami KT150. Masivní lisované čelní panely, důležitá součást celohliníkového šasi, poskytují tuhost a krásný vzhled. Navenek má zesilovač 80S stejné rozměry jako monoblok 160M. Ve spodním panelu šasi je zabudován nízkoprofilový, mimořádně tichý ventilátor. Zesilovač je vybaven symetrickými (XLR) a nesymetrickými vstupy, výstupními terminály pro reprosoustavy s impedancí 4, 8 a 16 ohmů, 12 V spínacími vstupy a výstupy (trigger), vstupem RS232, měřičem provozních hodin elektronek, přepínačem otáček ventilátoru a funkcí automatického vypnutí (kterou lze deaktivovat).

Řada funkcí je stejná jako u zesilovače 160S, včetně patentovaného obvodu automatického předpětí (auto-bias), který se přizpůsobuje nejen stáří elektronek, ale také výkyvům napětí v elektrické síti. K dispozici je přepínatelný provozní režim výstupních elektronek trioda-pentoda, pro přizpůsobení reprosoustavám a osobnímu vkusu, monitorování výstupních elektronek a počítadlo provozních hodin. Integrovaný 12 V spouštěč (trigger) zapne a vypne zesilovač, pokud je připojen k předzesilovači, vybavenému spouštěcím obvodem.
Jako každý referenční zesilovač Audio Research, i model 80S používá plně symetrické, diferenciální zapojení, poskytující maximální výkon a nejnižší zkreslení. Čtyřvrstvá deska plošných spojů se používá k zajištění odděleného uzemnění, lepšího obvodového uspořádání a menšího počtu spojů, což eliminuje šum. Hudba je tak reprodukována na tichém, čistém pozadí. Podobně, jako když se díváme na hvězdy v místech bez světelného smogu.

Tento zesilovač umí vytvořit pocit, že jste na hudebním vystoupení. Zprostředkuje ty nejjemnější detaily, s bohatými harmonickými a přesnými dynamickými kontrasty, od nejtiššího šepotu, až po maximální crescendo, s atmosférou původního akustického prostoru. Ať už jsou vaše reprosoustavy jakékoli, zesilovač Reference 80S povýší jejich výkon na zcela novou úroveň.

Výstupní výkon: 70 W (od 20 Hz do 20 kHz), Celkové harmonické zkreslení (1 kHz): 1 % při 70 W a 0,04 % při 1 W, Kmitočtový rozsah: 0,7 Hz až 94 kHz (-3 dB/1 W), Vstupní impedance: 300 kΩ (symetrický vstup) a 75 kΩ (nesymetrický vstup), Vstupní citlivost: 1,4 V (symetrický vstup) pro jmenovitý výkon (zesílení 25,5 dB do 8 Ω) a 0,7 V (nesymetrický vstup), Výstupní svorky: 16 Ω, 8 Ω a 4 Ω, Celková negativní zpětná vazba: 15 dB, Rychlost přeběhu: 10 V/µs, Elektronky: 2 páry výstupních KT150, budič 2 ks 6H30, Rozměry (Š x V x H): 47 cm x 26,0 cm x 47 cm, Hmotnost: 28,2 kg.

Stereofonní zesilovač VT80 SE

Velkou změnou mezi starším modelem VT80 a novou verzí VT80SE je náhrada elektronek KT120 za výkonnější výstupní elektronky KT150. Jejich výkon a kvalita reprodukce nemá obdoby a jejich průměrná životnost 3 000 hodin umožňuje roky nepřetržitého poslechu. Zesilovač VT80 byl původně navržen s elektronkami KT120, předchůdcem typu KT150. Tyto dvě elektronky jsou elektricky zaměnitelné a tak poptávku po dodávce zesilovače s lepšími a výkonnějšími elektronkami KT150 nemohl Audio Research ignorovat.

Je třeba zmínit, že elektronky KT150 dodávané firmou Audio Research jsou, pro kontrolu kvality, u všech zesilovačů testovány a měřeny a jsou 48 hodin zahořovány. Poté jsou pomocí vlastního procesu „certifikovaného párování“ ručně vybírány do sad, s tolerancemi 10 x přísnějšími než u standardních běžných elektronek, čímž je zajištěna také nejvyšší možná kvalita zvuku. Díky vlastní konstrukci obvodu pro automatické nastavení předpětí (biasu) lze v zesilovači VT80SE použít také výstupní elektronky KT120 a obvod se nastaví okamžitě, když je nainstalována nová elektronka. Pro každou výstupní elektronku jsou v zapojení ochranné pojistky, které lze v případě potřeby vyměnit. Použití novějších výstupních elektronek přineslo zlepšení tonálního vyvážení, podání detailů, dynamiky a čistoty, spolu s prostorovější a robustnější prezentací nahrávek. Reprodukce se zlepšila ve všech směrech.

Kromě krásných křivek elektronek KT150 existuje jen jediný jiný způsob, jak odlišit model SE od původního VT80, pomocí malé nálepky na zadním panelu. Nic jiného nebylo potřeba měnit.

Výstupní výkon: 75 W (od 20 Hz do 20 kHz), Celkové harmonické zkreslení (1 kHz): 1 % při 75 W a 0,05 % při 1 W, Kmitočtový rozsah: 0,7 Hz až 80 kHz (-3 dB/1 W), Vstupní impedance: 300 kΩ (symetrický vstup) a 150 kΩ (nesymetrický vstup), Vstupní citlivost: 1,4 V (symetrický vstup) pro jmenovitý výkon (zesílení 25,5 dB do 8 Ω), Výstupní svorky: 8 Ω a 4 Ω, Celková negativní zpětná vazba: 15 dB, Rychlost přeběhu: 10 V/µs, Oddělení kanálů: 112 dB, Odstup šumu od signálu: 112 dB, Elektronky: 2 páry výstupních KT150, budič 2 ks 6H30, Rozměry (Š x V x H): 48,3 cm x 26,2 cm x 46,8 cm, Hmotnost: 20,7 kg.

Integrovaný zesilovač VSi75

Model VSi75 navazuje na designovou řadu přístrojů společnosti Audio Research s „otevřeným šasi“, jako jsou VSi60 a VS115, ale již obsahuje prvky, které jsou výsledkem vývoje nové produktové řady Reference a které se zde kombinují ve vizuálně zajímavém a zvukově mimořádném výrobku.

Na předním panelu je umístěn nový LCD displej, který jasně zobrazuje zvolený vstup, úroveň hlasitosti a další funkční informace.

Z hlediska kvality reprodukce a výkonu je zesilovač VSi75 ve zcela jiné lize než jeho předchůdci, a to z mnoha důvodů. Má nový výstupní transformátor, který byl navržen pro výkonové elektronky KT150. Širokopásmové výstupní transformátory zesilovače VSi75 jsou stejné jako v osvědčeném modelu Reference 75 a byly zde použity také některé další klíčové součásti z tohoto zesilovače. Navíc byl zdvojnásoben výkon napájecího zdroje.

Výsledný zvuk je díky všem těmto vylepšením zarážející, s fantastickým rozlišením detailů, hedvábnými výškami s ještě větším rozsahem, překvapivou vahou a autoritou a schopností vytvořit obrovskou hudební scénu. VSi75 zní velmi podobně jako zesilovač, ze kterého vychází (REF75), svou bezprostředností, jemností a čistotou, které jsou fascinující. V kombinaci se sobě rovným zdrojem signálu zaručuje euforický zážitek.

Výstupní výkon: 75 W na kanál (od 20 Hz do 20 kHz), Celkové harmonické zkreslení (1 kHz): 1,5 % při 75 W a 0,05 % při 1 W, Kmitočtový rozsah: 1,0 Hz až 70 kHz (-3 dB/1 W), Vstupní impedance: 52,5 kΩ, Vstupy: 5 x (nesymetrické RCA), Funkční tlačítka: zvýšení a snížení hlasitosti (103 kroků), zapnutí, volba vstupu, Mute (ztlumení), Bias (předpětí), Výstupní svorky: 8 Ω a 4 Ω, Celková negativní zpětná vazba: 4 dB, Rychlost přeběhu: 10 V/µs, Odstup šumu od signálu: - 88 dB, Elektronky: 2 páry výstupních KT150, budič 2 ks 6H30, Rozměry (Š x V x H): 36,8 cm x 23,5 cm x 41,3 cm, Hmotnost: 16,5 kg.

Linkový stupeň Reference 6SE

V průběhu své historie vytvořil Audio Research některé z nejlepších přístrojů, určených k reprodukci hudby, což platí především u předzesilovačů. V roce 1973 byl oceněn model SP3 většinou uznávaných kritiků jako nejlepší dostupný předzesilovač a tato tradice výjimečnosti pokračuje dodnes. Referenční série společnosti Audio Research byla poprvé představena v roce 1995 a byla dokonalým zpodobněním kvality, muzikálnosti a dynamiky.

Předzesilovač Reference 6SE je plně symetricky řešený přístroj, používající jednočinné zapojení, třídy A, s nulovou zpětnou vazbou. Kromě šesti elektronek 6H30, s dlouhou životností, ve výstupním stupni, má předimenzovaný, regulovaný napájecí zdroj s dalšími elektronkami 6H30 a 6550, zajišťujícími buzení výstupních elektronek.

Model Reference 6SE nahrazuje typ Reference 6 a nabízí doposud nejvyšší kvalitu u předzesilovačů s jedním šasi. Předzesilovač 6SE profituje z vývoje zesilovačů řady Reference 160 a nejnovější verze monobloků Reference 750SEL a obsahuje nesčetné množství nových dílů, které byly do jeho návrhu uvážlivě začleněny.

Bez ohledu na nahrávku je vylepšení zvuku okamžité a přesvědčivé. S lehkostí, dynamikou a s úžasným zobrazením prostoru. Rychlost a rozlišení se snoubí s muzikální barevností a texturami, které jsou stejně tak přesné, jak podmanivé.

Kmitočtový rozsah: 0,4 Hz až 200 kHz (+0/-3dB při jmenovitém výstupním napětí, symetrický výstup, zátěž 200 kΩ), Zkreslení: menší než 0,01 % při výstupním napětí 2 V (symetrický výstup), Zesílení: hlavní výstup: 12 dB (symetrický), 6 dB (nesymetrický), nahrávací: 0 dB, Vstupní impedance: 120 kΩ (symetrický), 60 kΩ (nesymetrický), Vstupy: 4 symetrické a 4 nesymetrické, Průchod signálu pro procesor: nastavitelný, Výstupní impedance: 600 Ω (symetrický výstup), 300 Ω (nesymetrický výstup), Výstupy: 2 hlavní, 1 nahrávací (XLR i RCA), Maximální vstupní napětí: 18 V (symetrický), 9 V (nesymetrický), Jmenovité výstupní napětí: 2 V (symetrický, do 200 kΩ, maximální úroveň výstupního napětí je 70 V, při THD menším než 0.5 %, na 1kHz), 1 V (nesymetrický), Přeslech: - 88 dB nebo lepší ( na 1 kHz a 10 kHz), Ovládací prvky: otočné enkodéry - hlasitost (103 kroků) a volba vstupu, tlačítka: zapnutí, Menu, Enter, Mono, Invert a Mute, Napájecí zdroje: nízko a vysokonapěťové (elektronicky řízené, stabilizace napětí lepší než 0,01 %), Šum: 1,7 µV reziduální IHF, ekvivalentní hlasitosti na úrovni 1 (109 dB pod výstupní úrovní 2 V), Elektronky: 6 ks dvojité triody 6H30P, plus 1 ks 6550WE a 1 ks 6H30P v napájecím zdroji, Rozměry (Š x V x H): 48 cm x 19,8 cm x 41,9 cm (+ 4 cm rukojeti), Hmotnost: 17 kg

Linkový stupeň LS28SE

Model LS28SE je flexibilní a intuitivní předzesilovač. Čtyři symetrické a čtyři nesymetrické vstupy a dvě sady symetrických i nesymetrických výstupů umožňují maximální konektivitu. Přehledné menu umožňuje nastavení mnoha parametrů předzesilovače, včetně pojmenování vstupů, kontrolu provozních hodin elektronek, aktivaci funkce automatického vypnutí a průchodu signálu pro domácí kino. Invertování fáze a monofonní režim jsou také standardními funkcemi. Srdcem předzesilovače LS28SE jsou čtyři elektronky 6H30. Přestože se perfektně hodí k jakémukoli koncovému zesilovači Audio Research, byl navržen pro spolupráci s téměř jakýmkoli výkonovým zesilovačem na dnešním trhu.

Inovace předzesilovače LS28SE vycházejí z poznatků získaných při vývoji zesilovačů řady Reference 160. Tato četná a nákladná vylepšení součástek pozvedají kvalitu předzesilovače LS28SE na zcela novou úroveň. Zlepšená srozumitelnost, rozlišení, „jiskra“ nejjemnějších detailů, smysl pro zobrazení prostoru a nenucená čistota jsou okamžitě zřejmé a budou inspirovat k dalšímu poslechu.

Kmitočtový rozsah: 0,4 Hz až 200 kHz (+0/-3dB při jmenovitém výstupním napětí, symetrický výstup, zátěž 200 kΩ), THD + šum: menší než 0,007 % při výstupním napětí 2 V (symetrický výstup), Šum: menší než -100 dB při maximální hlasitosti, Dynamický rozsah: 122 dB, Přeslech: - 105 dB, Zesílení: hlavní výstup: 18,5 dB (symetrický), 12,5 dB (nesymetrický), nahrávací: 0 dB, Vstupní impedance: 100 kΩ (symetrický), 50 kΩ (nesymetrický), Vstupy: 4 symetrické a 4 nesymetrické, Výstupní impedance: 600 Ω (symetrický výstup), 300 Ω (nesymetrický výstup), Výstupy: 2 hlavní, 1 nahrávací (XLR i RCA), Maximální vstupní napětí: 16 V (symetrický), 8 V (nesymetrický), Jmenovité výstupní napětí: 2 V (symetrický, do 200 kΩ, maximální úroveň výstupního napětí je 17 V, při THD menším než 0.5 %, na 1kHz), 1 V (nesymetrický), Ovládací prvky: otočné enkodéry - hlasitost (103 kroků) a volba vstupu, tlačítka: zapnutí, Menu, Enter, Mono, Invert a Mute, Napájecí zdroje: nízko a vysokonapěťové (elektronicky řízené, stabilizace napětí lepší než 0,01 %), Elektronky: 4 ks dvojité triody 6H30P, Rozměry (Š x V x H): 48 cm x 13,7 cm x 34,8 cm (+ 4 cm rukojeti), Hmotnost: 7,2 kg

Přenoskový předzesilovač Reference Phono 3SE

V roce 1970, kdy byl Audio Research založen, bylo přehrávání gramofonových desek de facto základním zdrojem poslechu hudby. Společnost od samého počátku phono stupně integrovala nebo vyráběla samostatné přenoskové předzesilovače a nepřetržitě pokračovala v jejich vývoji i v době nástupu digitálních technologií hudební reprodukce.

U nových referenčních předzesilovačů byly zúročeny poznatky, získané při vývoji oceňovaných zesilovačů řady Reference 160. Model Reference Phono 3SE pokračuje ve zdokonaleních, představených u linkového stupně Reference 6SE, včetně řady nových, vysoce kvalitních součástek, uvážlivě začleněných do jeho konstrukce, nastavujících novou úroveň přesnosti a muzikálnosti hudební reprodukce.

Vzhledem k extrémně nízké úrovni signálu, připojeného k phono předzesilovači, se použití novějších a lepších součástek a kabeláže u tohoto přístroje vzájemně doplňuje a přináší překvapivý pokrok ve zlepšení všech parametrů kvality reprodukce, které jsou okamžitě slyšet. Rozlišení je lepší na všech úrovních, ať jde o čistotu a srozumitelnost, rychlost a „jiskru“ tranzient i přesnější podání jemných dynamických přechodů. Souhrn všech těchto zlepšení je výjimečný a dále prolamuje bariéru mezi reprodukovaným zvukem a bezprostředností živého koncertu.

Phono předzesilovač Reference Phono 3SE je zabudován do šasi s masivními, frézovanými, hliníkovými bočními panely a speciálními akrylátovými vrchními a spodními deskami. Audio obvod používá šest elektronek 6H30 (tři na kanál), zatímco jedna elektronka 6H30 a jedna 6550WE zajišťují regulaci napájecího zdroje. Velký vakuový fluorescenční displej na čelním panelu zobrazuje všechny funkce, vztahující se ke zvolenému vstupu. Řada šesti tlačítek slouží k zapnutí přístroje, aktivaci funkce ztlumení (mute), volbu vstupu a ovládání menu. Funkce menu zahrnují volbu režimu automatického vypnutí, nastavení zesílení a zatěžovacích parametrů, jas displeje, nastavení ekvalizace (RIAA, Columbia a Decca) a načítání provozních hodin elektroniky. Díky možnostem nastavení vysokého i nízkého zesílení, stejně jako šesti pevných a jednoho vlastního nastavení impedance, se přizpůsobí většině přenosek s pohyblivou cívkou nebo s pohyblivým magnetem. Dva nesymetrické vstupy umožňují připojení dvou gramofonů. Dva výstupy jsou v symetrickém i nesymetrickém provedení. Rozhraní RS-232 a IR vstup umožňují další možnosti ovládání. Přístroj je dodáván s dálkovým ovladačem.

Kmitočtový rozsah: 10 Hz až 60 kHz (±0,2 dB/RIAA) a 0,3 Hz až 300 kHz (v tolerančním pásmu 0/-3 dB), Zkreslení: menší než 0,002 % při výstupním napětí 1 V (na 1 kHz), Zesílení (volitelné): 51 dB (nízké) a 73 dB (vysoké) na 1kHz (symetrický výstup); 45 dB (nízké) a 67 dB (vysoké) na 1kHz (nesymetrický výstup); kompatibilní s MC a MM přenoskami, Vstupní impedance: 47 kΩ a vstupní kapacitance 100 pF (nesymetrický vstup), Volitelné zatěžovací impedance: 1000, 500, 200, 100, 50 Ω a vlastní nastavení, Výstupní impedance: 400 Ω (symetrický výstup), 200 Ω (nesymetrický výstup), Doporučené zatížení 50 kΩ - 100 kΩ a 100 pF (min. 10 kΩ a max. 2 000 pF), Ekvalizace (volitelná): RIAA, Columbia a Decca, Maximální vstupní napětí: 250 mV na 1 kHz (680 mV na 10 kHz) - Low Gain, Jmenovité výstupní napětí: 2 V (symetrický výstup, do 200 kΩ, maximální úroveň výstupního napětí je 30 V, při THD menším než 0,5 %, na 1kHz), 1 V (nesymetrický), Ovládací tlačítka: Power (zapnutí), Menu, Option (možnost), Enter, Input (vstup), Mute (ztlumení), Napájecí zdroje: nízko a vysokonapěťové (elektronicky řízené, automatické 2 minutové ztlumení po dobu žhavení elektronek, stabilizace napětí lepší než 0,01 %), Šum: Low Gain vstup - ekvivalentní vstupní šum 0,28 µV (odstup 71 dB od vstupního signálu 1 mV/1 kHz) a High Gain vstup - ekvivalentní vstupní šum 0,082 mV (odstup 62 dB od vstupního signálu 1 mV/1 kHz), Elektronky: 6 ks dvojité triody 6H30P, plus 1 ks 6550WE a 1 ks 6H30P v napájecím zdroji, Rozměry (Š x V x H): 48 cm x 19,8 cm x 41,9 cm (+ 4 cm rukojeti), Hmotnost: 16,6 kg

Přenoskový předzesilovač PH9

Phono předzesilovač PH9 je skvělým partnerem pro většinu přenosek a gramofonů. Jeho zapojení, s jednoduchou a čistou signálovou cestou, je postaveno na trojici elektronek 6H30, které poskytují maximálně transparentní předzesílení. Pět různých nastavení zatěžovací impedance umožňuje vybírat z široké nabídky přenosek. Toto nastavení lze změnit za pomocí dodávaného kovového dálkového ovladače. V menu přístroje je možno nastavit impedanci přenosky, načítání provozních hodin elektronek, funkci automatického vypnutí a další vlastnosti předzesilovače.

Kmitočtový rozsah: 5 Hz až 20 kHz (±0,2 dB/RIAA) a 0,3 Hz až více než 80 kHz (v tolerančním pásmu 0/-1 dB), Zkreslení: menší než 0,015 % při výstupním napětí 3 V (na 1 kHz), Zesílení: 55 dB na 1kHz, Vstupní impedance (volitelné zatěžovací impedance): 47 kΩ, 1000 Ω, 500 Ω, 200 Ω, 100 Ω, Výstupní impedance: 200 Ω, doporučené zatížení 50 kΩ - 100 kΩ a 100 pF (min. 10 kΩ a max. 2 000 pF), Maximální vstupní napětí: 80 mV na 1 kHz, Jmenovité výstupní napětí: 0,5 V (10 Hz až 60 kHz), při zatížení 100 kΩ (maximální úroveň výstupního napětí na symetrickém výstupu je 0,46 V při THD menším než 0,5 %, na 1 kHz), Ovládací tlačítka: Power (zapnutí), Menu, Option (možnost), Enter, Input (vstup), Mute (ztlumení), Napájecí zdroje: nízko a vysokonapěťové (elektronicky řízené, automatické 2 minutové ztlumení po dobu žhavení elektronek, stabilizace napětí lepší než 0,01 %), Odsup šumu: 77 dB, zkratované vstupy, Elektronky: 3 ks dvojité triody 6H30P, plus 1 ks 6550WE a 1 ks 6H30P v napájecím zdroji, Rozměry (Š x V x H): 48 cm x 13,7 cm x 34,8 cm (+ 4 cm rukojeti), Hmotnost: 7 kg

Elektronky v audio zapojeních

Když se koncem šedesátých let poprvé objevily tranzistorové obvody, pokračovalo ve výrobě komponent s elektronkami pouze několik společností, zabývajících se spotřební elektronikou. Tranzistory a integrované obvody určovaly směr vývoje audio obvodů do budoucnosti. Jediným vážným problémem bylo, že zvukové aparatury, které používaly tranzistory, zněly drsně, sterilně a chybělo jim lidské teplo. Audio Research, v té době, s vývojem a výrobou elektronkových konstrukcí pokračoval, protože Bill Johnson skálopevně věřil, že elektronková zařízení hrají lépe než tranzistorová.

Proč hrají elektronky lépe než tranzistory?

Elektronky jsou lineárnějšími elektrickými součástkami než FET a MOSFET tranzistory nebo bipolární tranzistory. Proto elektronky, jako takové, lépe zachovávají integritu signálu.

Lineární součástky, jakými elektronky jsou, produkují mnohem přirozenější zvuk a poskytují mnohem hlubší emocionální spojení s hudbou. Méně lineární tranzistorová zařízení mají tendenci znít hubeněji a méně přirozeně. Proč? Zásadní rozdíly mají na svědomí harmonické kmitočty! Akustická hudba je tvořena převážně harmonickými kmitočty sudého řádu. Ve srovnání se zkreslením na lichých harmonických vyššího řádu, produkovaném tranzistory je struktura harmonického zkreslení na sudých harmonických nižšího řádu, vytvářená elektronkovými obvody přirozenější.

Vynikající integrita harmonických kmitočtů, zachovaná elektronkami, umožňuje elektronkovým obvodům reprodukovat ambientní signály, složité instrumentální textury a rozložení akustického prostoru, ve kterém byly nástroje a vokály nahrány, s mnohem hlubší texturou, měřítkem a hudební autoritou.

Elektronky navíc přinášejí tu výhodu, že používají velmi vysoké napětí, které, ve srovnání s čistě polovodičovými obvody, vede k tomu, že elektronkové obvody mají mnohem větší dynamický rozsah.

Elektronkové přístroje Audio Research si kladou za cíl reprodukovat nahrávky tak, jako by se odehrály na živém vystoupení. To znamená, že je elektronkové vybavení této značky navrženo tak, aby zprostředkovalo zaznamenané vokály a nástroje co nejvěrněji. Všechny analogové obvody používají pečlivě vybranou kombinaci elektronek, FET a bipolárních tranzistorů, aby zajistily realističnost zvuku, ze které běhá mráz po zádech. Když reprodukovaná nahrávka zní „reálně“, dojde k jejímu okamžitému rozpoznání a přesvědčivému, emocionálnímu spojení s hudbou. Se špičkovou kabeláží a reprosoustavami umožňují elektronkové komponenty společnosti Audio Research, aby reprodukce nahrávek zněla jako reálná hudební akce, lépe než je tomu u většiny polovodičových zařízení.

Pro dosažení nejvyšší úrovně čistoty reprodukce zvuku investuje Audio Research velké množství času do návrhu a konstrukce svých přístrojů. Stejně jako všechny ostatní elektronkové audio komponenty na trhu využívá i Audio Research kombinaci elektronek a FET polovodičů. Elektronky procházejí přísným procesem výběru, zahořování, testování a párování. Stejně tak důležitý jako u elektronek je pečlivý výběr a párování i u FET polovodičů.

Audio Research vynakládá mimořádné úsilí při zahořování (48 hodin), testování na zkušebním zařízení, párování a poté vyhodnocování elektronek u každého přístroje před jeho expedicí k zákazníkovi. Aplikací takto přísných testovacích a měřicích standardů na elektronky zajišťuje výrobce lepší zvuk a vyšší spolehlivost u každého výrobku. Dodržování přísných tolerancí u elektronek použitých v koncovém stupni je obzvláště důležité, protože přesně spárované sady elektronek generují podstatně menší zkreslení. Elektronky, které jsou přesně spárovány, mají ve výsledku méně nežádoucích harmonických v reziduálním zkreslení. Menší zkreslení tak vede k lepšímu zvuku.

Audio Research používá obvody pro automatické nastavení předpětí elektronek (auto-bias), které přesně regulují a nepřetržitě monitorují elektrický proud protékající elektronkami tak, aby vždy pracovaly na optimální úrovni. To nejen eliminuje potřebu nastavování předpětí u jednotlivých elektronek, ale tyto obvody také zaručují vynikající životnost elektronek, v přístrojích používaných.

Navzdory lásce k elektronkám se společnost nefixuje pouze na použití elektronek. Například řada přístrojů Reference využívá ve vstupních obvodech polovodiče FET, k dosažení co nejmenší úrovně šumu, stejně tak jako předzesilovač LS28 a elektronkový phono předzesilovač Reference Phono3. Ve specifických aplikacích je někdy použití hybridní kombinace FET polovodičů a elektronek praktičtějším řešením. Dosáhne se tak nižší úrovně šumu a nejvyšší možné kvality zvuku.

Podobně jako elektronky mají i polovodiče FET, jak známo, velmi široké výrobní tolerance. Společnost Audio Research nakupuje tyto součástky z malosériové výroby a ty jsou, navíc, dle jejich specifických potřeb, předběžně tříděny. Ve výrobě jsou pak dále testovány, na špičkovém zařízení, na transkonduktanci (zisk) a nesčetné množství dalších, zdánlivě drobných, ale stejně důležitých elektrických charakteristik.

Návrhy obvodů v zesilovačích Audio Research záměrně používají nízkou nebo nulovou zpětnou vazbu. Menší zpětná vazba se odráží na realističtější a muzikálnější reprodukci.

Zesilovače Audio Research se snaží u jakéhokoli elektronkového obvodu vytěžit co nejlepší podání prostoru. Díky předimenzovaným napájecím zdrojům, propracovaným usměrňovacím obvodům, na zakázku vyráběným součástkám a pečlivému uspořádání desek s plošnými spoji jsou všechny zesilovače zkonstruovány tak, aby produkovaly nesmírně plný, dynamický, přesný a současně muzikální zvuk.

www.audioresearch.com/

Diskuzepovinné údajeReakce na příspěvek: Nejlepší lampáče na světě (04.06.2021 07:03)
Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Obsah:
Opište text:
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.
 • Audioresearch

  Audioresearch, mám od nich koncovej zesilovač Reference 80 a horny Avantgarde Uno. Od té doby, co jsme to doma poprvé zapojili, jsem už nebyl nikde jinde a nic jiného poslouchat. Jsem naprosto spokojenej posluchač. A je úplně jedno, jestli hrají Tony Levin Band nebo Labutí jezero. Jste vždy na koncertě. V klidu domova a s dvojkou červenýho. 100% Doporučuji.

  Honza

  Reagovat 17.12.2022 01:38 od lampofil
 • Nejlepší lampáče na světě

  Audio Research vyrábí TOP lampové zesilovače a předzesilovače. Zvukově jde o absolutní špičku mezi lampovými konstrukcemi.
  Zpracování je také absolutně dokonalé.
  Za kvalitu se ovšem platí, to je jasné.

  Reagovat 04.06.2021 07:03 od Hifista pokročilec
  • Re: Nejlepší lampáče na světě

   Audio Research je legenda a ikona high endu zároveň. Měl jsem možnost slyšet Audio Research Reference 80 S na hornách Avantgarde.Naprostá zvuková špička. Trojrozměrný prostor a dynamika absolutní. Co jste si tam pustili, to bylo jak naživo.Za mně tedy zvuk snů.
   Vivat Audio Research ????

   Reagovat 04.12.2021 14:45 od Jaryn
  • Re: Nejlepší lampáče na světě

   Souhlasit se dá s absolutní špičkou mezi lampovými konstrukcemi

   Nejlepší to už je na diskuzi http://www.airtight-anm.com/components/atm3211.html nejlépe dlouhodobý test:)

   Reagovat 29.07.2021 14:45 od Hifi znalec

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga