Avantgarde Acoustic ZERO TA XD

06.03.2018

Jen samé výhody!

AVANTGARDE ACOUSTIC ZERO TA XD

ZERO - TEIL AKTIV je logickým pokračováním produktové řady ZERO. Tyto nové reprosoustavy kombinují design a konstrukci modelu ZERO 1 XD s 25 letou tradiční koncepcí poloaktivních reproduktorových soustav společnosti Avantgarde Acoustic. V podstatě se jedná o zmenšenou verzi soustav UNO ve výrazně kompaktnější ozvučnici typu ZERO. Cílem konstruktérů bylo dosáhnout čistoty, výkonu a celkově akustických kvalit svého "většího bratra" ve výrazně zmenšené skříni.

Když v roce 2013 představil Avantgarde Acoustic reprosoustavy ZERO 1 jako naprosto originální, a to nejen vzhledově, plně aktivní systém s DA převodníky, zesilovači, komunikující mezi sebou bezdrátově, ohromil tak nejen své zákazníky, ale i odbornou veřejnost. Svědčí o tom řada ocenění na mezinárodních výstavách za design, inovace, ale především zvuk, stejně tak jako množství pochvalných recenzí v renomovaných audio magazínech.

Pokud někoho z audiofilů uchvátil moderní, minimalistický, industriální design modelu ZERO 1 XD, ale doma už nějaké oblíbené audio zařízení má nebo rád experimentuje a občas i mění komponenty své aparatury a plně aktivní systém by pro něj byl poněkud svazující, může si nyní splnit svůj sen. Avantgarde Acoustic pro tyto zákazníky připravil poloaktivní verzi soustav ZERO, model ZERO TA XD, která v kompaktním, stylovém kabátě vychází ze společných principů jako ostatní, větší modely řad UNO, DUO či TRIO. A tyto společné principy přinášejí i výhody, kterými se pyšní všechny modely reprosoustav Avantgarde Acoustic.

Mimořádně pevná, akusticky netečná skříň reprosoustav, zpevněná žebrováním, je odlita z polyuretanu. Středotónová a vysokotónová horna jsou přímo součástí tohoto vysoce přesného odlitku. Středová horna o průměru 400 mm pokrývá široké pásmo kmitočtů, až do 300 Hz, na spodním okraji svého přenášeného pásma. Aktivní subwoofer pak doplňuje kmitočtový rozsah této horny o reprodukci nízkých kmitočtů. Je vybaven jedním 12" (305 mm) reproduktorem s dlouhým zdvihem, napájeným digitálním zesilovačem o výkonu 500 W.

Všechny měniče jsou vybaveny 8 ohmovými cívkami a mají citlivost 104 dB. To je 32 x násobek dynamického rozsahu konvenční reprosoustavy s citlivostí 87 dB.

S použitím technologie CDC je přesně sjednocena kmitočtová charakteristika, citlivost reproduktoru, geometrie membrány a vzduchové komory u hrdla horny, s křivkou odezvy sférické středopásmové horny. Díky tomuto řešení nemá středotónový měnič v signálové cestě žádné součástky pasivní výhybky, hudební signál je transportován přímo k cívce reproduktoru. Méně součástek, méně interakcí, méně vzájemných disproporcí, to vše přináší daleko více detailů.

Frekvenční průběh na nízkých kmitočtech je řízen špičkovým digitálním zvukovým procesorem (DSP). Digitálně řízená frekvenční výhybka zajišťuje hladké napojení basového rozsahu na průběh středové horny. DSP je vybaven 10 parametrickými ekvalizéry pro jemné doladění zvuku dle vkusu zákazníka a dokonalé přizpůsobení akustice místnosti.

Reproduktorové soustavy ZERO TA XD nejsou náročné na prostor, lze je umístit, tak jako „horny“ obecně, i v blízkosti stěn místnosti, svou cenou 269 990,- představují v portfoliu výrobce ekonomické řešení s fantastickým poměrem ceny a výkonu, díky své citlivosti jsou velmi „přátelské“ k zesilovačům, takže pokud se někomu vzhledově líbí a hodí se do jeho interiéru, představují téměř ideální výrobek, který ve své cenové kategorii nemá konkurenci. Vybírat lze mezi černou a bílou matnou povrchovou úpravou.

TECHNICKÉ PARAMETRY

 • Kmitočtový rozsah: satelity 250– 20 000 Hz, subwoofer 18 – 350 Hz
 • Citlivost (1 Watt / 1 m) > 104 dB
 • Dělící frekvence: 300 / 4.000 Hz
 • Jmenovitá impedance: 8 Ω
 • Doporučený výkon zesilovače > 10 W
 • Doporučená velkost místnosti > 16 m2

HORNY

 • Typ horny: sférická horna
 • Průměr ústí horny: střední pásmo - 400 mm, výšky - 130 mm
 • Délka horny: střední pásmo – 190 mm, výšky – 77 mm

REPRODUKTORY

 • Subwoofer: 300 mm, s feritovým magnetem
 • Středotónový: 125 mm, s feritovým magnetem, s membránou, vyrobenou ze směsi měkkých vláken
 • Výškový: 25 mm, s feritovým magnetem, s cívkou, vinutou mědí potaženým hliníkovým drátem

ZESILOVAČ SUBWOOFERU

 • Výkon zesilovače (RMS): 500 W
 • Celkové harmonické zkreslení: 0,05%
 • Odstup signálu od šumu: 120 dB (A)

DIGITÁLNÍ ZVUKOVÝ PROCESOR

 • Zpoždění: nastavitelné v krocích 0,01 ms
 • Spodní a horní pásmové filtry: Besselovy, Butterworthovy, Linkwitz-Rileyovy filtry
 • Parametrický ekvalizér: 10 parametrických průběhů (programovatelných)
 • Kompresor: programovatelný
 • Limiter: programovatelný
 • Rozměry (š x h x v): 490 x 318 x 1040 mm (+/- 15 mm)
 • Hmotnost: 39 kg

HLAVNÍ VÝHODY TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ SOUSTAV AVANTGARDE ACOUSTIC

Nátrubek, spojený s čelní stranou reproduktoru, představuje nejúčinnější způsob, jak zesílit zvuk a zvýšit účinnost reproduktoru. Pohyblivé části měniče - kmitací cívka a membrána – tak mohou být navrženy mnohem menší. Menší pohyblivé části znamenají menší hmotnost a toto snížení setrvačnosti pohyblivých hmot zvyšuje schopnost systému pohotově reagovat na dynamiku akustického signálu. Hornové reprosoustavy akcelerují mnohem rychleji a zároveň jsou schopny pohyb, vyvolaný zvukovým signálem, okamžitě zastavit.

Snížení velikosti plochy membrány navíc přispívá mechanické stabilitě celé sestavy. Tato vyšší tuhost membrány a snížená amplituda jejího pohybu v systému se zvukovodem významně snižuje zkreslení.
Zkreslení jsou různé změny původního tvaru zvukových vln, které přidávají k původnímu audio signálu nežádoucí zabarvení. To se negativně projevuje ve dvou směrech. Za prvé se tyto falešné disonance stanou slyšitelné samy o sobě, což lze nejlépe popsat jako nepřirozený a nelibozvučný charakter zvuku. Za druhé, každý detail původního hudebního signálu, který má nižší úroveň, než tyto falešné podtóny, bude jimi zamaskován a tím i nevyhnutelně ztracen.

Laboratorní měření reproduktorů řady ZERO XD s a bez zvukovodu, provedená prof. Dr. Anselmem Goertzem na univerzitě v Cáchách, přesvědčivě potvrzují výhody technologie sférických horn, používaných společností Avantgarde Acoustic, ty nejdůležitější jsou - 8 x vyšší dynamická šířka pásma, o 90% nižší zkreslení a 10 x více detailů. Což znamená, že se u systémů s hornou, navrženou konstruktéry společnosti Avantgarde Acoustic, 8 x zvyšuje rozsah mezi nejtiššími a nejhlasitějšími tóny. Současně mají tyto systémy mnohem menší zkreslení a jsou tak schopny reprodukovat detaily, které mají desetkrát nižší úroveň, než u konvenčních reprosoustav se skříňovou ozvučnicí.

CDC je zkratka pro „řízenou disperzní charakteristiku“ (Controlled Dispersion Characteristic). Jedná se o technologii vyvinutou společností Avantgarde Acoustic, která zajistí přesné napasování frekvenční odezvy, citlivosti měniče, geometrie membrány a vzduchové komory u hrdla zvukovodu na křivku odezvy středotónové sférické horny. Tímto způsobem se podařilo vyloučit ze signálové cesty všechny součástky pasivní výhybky a poslat hudební signál přímo na svorky reproduktoru.

CDC funguje takto: spodní dělící kmitočet reproduktoru se zvukovodem je určen velikostí horny. Čím větší je horna, tím níže jde její frekvenční rozsah. Pod mezním kmitočtem zvukovodu frekvenční průběh prudce klesá a to se strmostí 12 dB na oktávu. Spodní mezní kmitočet středotónového reproduktoru, za nímž vykazuje pokles 6 dB / oktávu, je nastaven na přesně stejnou frekvenci, čímž společně dosáhnou útlumu 18 dB / oktávu. Reprosoustavy Avantgarde Acoustic tedy pracují pouze s mezní frekvencí měničů a zvukovodů a nevyžadují žádné výhybky.
Shora je kmitočtová charakteristika omezena samotným měničem. Nicméně i ta může být akusticky ovlivněna zvukovodem. Pro tento účel umístili konstruktéři malou komoru mezi membránu reproduktoru a hrdlo horny. Reproduktor nevyzařuje přímo, ale přes malou vzduchovou komoru u otvoru hrdla horny. Tento objem vzduchu funguje jako filtr a automaticky filtruje frekvence nad rezonančním kmitočtem, daným objemem rezonanční komory (se strmostí 6 dB / okt.).

Konstruktéři pak přesně zkombinovali -6 dB útlum na mezní (horní rezonanční) frekvenci středotónového měniče s přesně stejnou rezonanční frekvencí CDC vzduchové komory. Výsledkem je tedy akustický útlum kmitočtové charakteristiky 12 dB, bez jakékoli pasivní výhybky. Systém CDC tak zajišťuje, že středotónový rozsah pracuje pouze v rámci svého určeného pásma a prudce spadne na obou přechodových bodech. Stejné fyzikální a konstrukční principy jsou aplikovány i u výškového reproduktoru a jeho zvukovodu.

www.avantgarde-acoustic.de/en/products/zero-serie/zero-ta-xd

Informace o plně aktivních reprosoustavách Avantgarde Acoustic ZERO 1 si můžete přečíst zde:

www.tykon.cz/recenze/zero-1-hi-fi-voice-reference

www.tykon.cz/recenze/reprosoustavy-avantgarde-acoustic-zero-1

www.tykon.cz/novinky/avantgarde-acoustic-zero-1

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga